Iwan Michajłow (profesor)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
To jest stara wersja tej strony, edytowana przez MastiBot (dyskusja | edycje) o 00:56, 29 kwi 2018. Może się ona znacząco różnić od aktualnej wersji.
Iwan Michajłow
ilustracja
Data urodzenia

1891

Data śmierci

1946

Zawód, zajęcie

ekonomista

Narodowość

Rosjanin

Iwan Adrianowicz Michajłow, ros. Иван Адрианович Михайлов (ur. w 1891 r. w obozie katorżniczym nad rzeką Kara, zm. 30 sierpnia 1946 r. w Moskwie) - rosyjski działacz państwowy, polityczny i gospodarczy, profesor akademicki, minister finansów Tymczasowego Rządu Syberyjskiego, a następnie Rządu Rosyjskiego podczas wojny domowej w Rosji, emigracyjny wydawca, współpracownik japońskiej misji wojskowej w Mandżurii w latach 30. i I poł. lat 40. XX wieku

Ukończył gimnazjum męskie w Czycie, a następnie studia prawnicze na uniwersytecie w Piotrogrodzie. Pracował w katedrze prawa finansowego, a potem ekonomii politycznej uniwersytetu. Po utworzeniu Wszechrosyjskiego Związku Ziemskiego 30 lipca 1914 r. stanął na czele jego oddziału piotrogradzkiego. Po rewolucji lutowej 1917 r. pracował w ministerstwach rolnictwa, żywności, a następnie finansów. Jednocześnie był członkiem Rady Ekonomicznej Rządu Tymczasowego Aleksandra F. Kierenskiego. Przygotował opracowanie pt. "Исчисление народного дохода России в 1900 и 1913 гг.". Brał udział w organizowaniu związków zawodowych, działając w Biurze Centralnym Związków Zawodowych w Piotrogradzie. Krótko przed wybuchem rewolucji październikowej wyjechał do Moskwy. W grudniu 1917 r. został zastępcą przewodniczącego Związku Sybiraków-Regionalistów. Blisko współpracował z eserowcami, z ramienia których wybrano go członkiem Zgromadzenia Konstytucyjnego. Na pocz. stycznia 1918 r. zgodził się stanąć na czele oddziału finansowego syberyjskiego związku spółdzielczego "Центросибирь", w związku z czym wyjechał do Omska. Tam nawiązał kontakty z antybolszewickimi działaczami konspiracyjnymi.

W nocy z 25 na 26 stycznia 1918 r. na tajnym zebraniu rozwiązanej przez bolszewików Syberyjskiej Dumy Obłastnej w Tomsku został zaocznie wybrany na stanowiska ministra finansów Tymczasowego Rządu Syberyjskiego. Do czerwca nie wiedział o tej sytuacji. Kiedy rząd w tym czasie ewakuował się do Władywostoku, nie udał się do tego miasta, lecz pozostał w Omsku. Podczas władzy bolszewickiej działał w konspiracji. Współorganizował zbrojne powstanie przeciw bolszewikom w Nowonikołajewsku. Po zamachu stanu adm. Aleksandra W. Kołczaka wszedł w skład Rządu Rosyjskiego jako ponownie minister finansów. Zerwał współpracę z eserowcami, za to nawiązał kontakty z białymi generałami, jak gen. Aleksiej N. Griszin-Ałmazow, czy gen. Aleksandr I. Angorski. W odpowiedzi eserowcy kilka razy bezskutecznie organizowali zamachy na niego. Poza tym był oskarżany o intrygi w rządzie i skrajne karierowiczostwo. Pod koniec 1918 r. został profesorem katedry spółdzielczej i polityki ekonomicznej politechniki w Omsku. Był autorem reformy gospodarczej, której jednym z głównych działań była wymiana pieniędzy i naprawa banków. W sierpniu 1919 r. został zwolniony ze stanowiska. Podczas przewrotu antykołczakowskiego pod koniec stycznia 1920 r. został aresztowany przez żołnierzy Legionu Czechosłowackiego, ale wkrótce został wypuszczony.

Wyjechał do Chin, gdzie zamieszkał w Harbinie. Od jesieni 1920 r. prowadził odczyty o ekonomice państwa Dalekiego Wschodu. Od listopada 1921 r. do października 1924 r. kierował biurem ekonomicznym w dyrekcji Kolei Wschodniochińskiej. Po zwolnieniu z pracy został na prośbę władz sowieckich aresztowany na krótko przez Chińczyków. Od pocz. lat 30. współpracował aktywnie z japońską misją wojskową w Mandżurii. Nawiązał bliskie kontakty z przewodniczącym Rosyjskiej Partii Faszystowskiej Konstantinem W. Rodzajewskim. Jednocześnie redagował projapońskie, antychińskie i antybolszewickie pismo "Харбинское время ". Po ataku Armii Czerwonej na wojska japońskie w Chinach w sierpniu 1945 r., został aresztowany przez funkcjonariuszy SMIERSZa. Po procesie skazano go na karę śmierci, wykonaną przez rozstrzelanie 30 sierpnia 1946 r.

Linki zewnętrzne

Bibliografia

Gieorgij K. Gins, Сибирь, союзники и Колчак. Поворотный момент русской истории. 1918-1920: Впечатления и мысли члена Омского Правительства, 2007