José Eduardo dos Santos

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
José Eduardo dos Santos
José Eduardo dos Santos-16062014-edit.jpg
Data i miejsce urodzenia 28 sierpnia 1942
Luanda
Angola 2. Prezydent Republiki Angoli
Przynależność polityczna Ludowy Ruch Wyzwolenia Angoli - Partia Pracy
Okres urzędowania od 10 września 1979
Poprzednik Agostinho Neto
Odznaczenia
Wielka Kollana Orderu Świętego Jakuba od Miecza (Portugalia) Wielki Łańcuch Orderu Infanta Henryka (Portugalia) Order Towarzyszy O. R. Tambo I klasy (Republika Południowej Afryki)

José Eduardo dos Santos (ur. 28 sierpnia 1942 w Luandzie) – polityk angolski, od 1979 sprawuje urząd prezydenta Angoli i przewodniczącego Rady Rewolucyjnej.

Kariera polityczna[edytuj | edytuj kod]

W 1961 został członkiem lewicowego Ludowego Ruchu Wyzwolenia Angoli (MPLA), walczącego z portugalskim kolonializmem. W latach 1963–1966 studiował w Baku, uzyskując dyplom inżyniera górnictwa naftowego. Prowadził szkolenia polityczne w ramach MPLA dla uczniów i studentów w Luandzie i okolicach, był wiceprzewodniczącym sekcji młodzieżowej ruchu, pracował w przedstawicielstwach ruchu w Kinszasie i Brazzaville. Aktywnie uczestniczył w wojnie z Portugalczykami (1970–1974), kierował sekcją łączności na północy Angoli.

Po zdobyciu władzy przez MPLA koordynował przejmowanie kontroli nad północą kraju; był członkiem Komitetu Centralnego i Biura Politycznego KC MPLA oraz szefem departamentu spraw zagranicznych. Resort spraw zagranicznych objął także w rządzie niepodległej Angoli w listopadzie 1975. W latach 1976–1978 był pierwszym wicepremierem i ministrem planowania, następnie przewodniczącym Państwowej Komisji Planowania. W grudniu 1977 ruch MPLA przekształcił się w partię polityczną (Ludowy Ruch Wyzwolenia Angoli – Partia Pracy, MPLA-PT), a dos Santos został sekretarzem KC ds. rozwoju gospodarczego i planowania.

Po śmierci lidera MPLA Agostinho Neto we wrześniu 1979 dos Santos został sekretarzem generalnym tej partii i prezydentem Angoli, stanął jednocześnie na czele rządu i Rady Rewolucyjnej[1].

Przypisy

  1. BBC News - Country profile: Angola. [dostęp 2010-01-11].