Kamienica Pod Złotym Półksiężycem we Wrocławiu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kamienica Pod Złotym Półksiężycem, Pod Połową Księżyca
Symbol zabytku nr rej. A/1531/275 z 30.12.1970[1]
Ilustracja
Kamienica Pod Złotym Półksiężycem
Państwo

 Polska

Miejscowość

Wrocław

Adres

Rynek 51

Styl architektoniczny

barok

Architekt

Emil Kaliski

Rozpoczęcie budowy

XIV wiek

Zniszczono

1945

Położenie na mapie Wrocławia
Mapa konturowa Wrocławia, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Kamienica Pod Złotym Półksiężycem, Pod Połową Księżyca”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum po lewej na dole znajduje się punkt z opisem „Kamienica Pod Złotym Półksiężycem, Pod Połową Księżyca”
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa konturowa województwa dolnośląskiego, po prawej znajduje się punkt z opisem „Kamienica Pod Złotym Półksiężycem, Pod Połową Księżyca”
Ziemia51°06′38,90″N 17°01′56,06″E/51,110806 17,032239

Kamienica Pod Złotym Półksiężycem (niem. Halber Mond) lub Pod Połową Księżycakamienica na wrocławskim rynku, na jego północnej pierzei, zwanej Targiem Łakoci.

Historia i architektura kamienicy[edytuj | edytuj kod]

Pierwotny budynek na parceli został postawiony w pierwszej połowie XIV wieku. Budynek był jednotraktowy i zajmował 2/3 szerokości (ok. 12 metrów) kurii pomiędzy starszymi kamienicami. Działka, na której stał budynek, należała do kamienicy nr 50, o czym może świadczyć zamurowany otwór drzwiowy w bocznej ścianie piwnicy. Pod koniec XIV wieku kamienica została rozbudowana o drugi trakt, a piwnice zostały pokryte ceglanym sklepieniem krzyżowym w pierwszym trakcie i krzyżowo-żebrowym w drugim[2]. Z tego okresu zachowała się tylna część piwnicy oraz część przednia ze sklepieniem krzyżowym wspartym na centralnym filarze[3].

Na początku XVII wieku została zmieniona fasada kamienic; nadano jej barokowy wygląd. Kamienica miała trzy piętra i stromy szczyt zakończony spływami wolutowymi. Około 1730 roku właścicielem kamienicy był J.J. von Blanckenhagen. Ozdobił wejście frontowe barokowym portalem, który po 1870 został przeniesiony na tylną elewację budynku[3]. Nad portalem znajdował się manierystyczny fryz, płaskorzeźbiony , ozdobiony liśćmi akantu oraz uskrzydlonymi postaciami kobiet. Na środku znajdowała się plakietka z godłem domu oraz z napisem: "Bei dem goldenen/ Monden"[4]. W takim kształcie kamienica zachowała się do 1870 roku[3].

W kamienicy mieszkał śląski malarz i grafik Bodo Zimmermann[5].

Po II wojnie światowej[edytuj | edytuj kod]

Działania wojenne w 1945 roku całkowicie zniszczyły kamienicę. Jej rekonstrukcja zakończona została po 1955 roku według projektu Edmunda Małachowicza wykonanego na podstawie materiałów ikonograficznych i rysunków Rudolfa Steina[6] i swoim wyglądem nawiązuje do stanu z ok. 1870. Frontowe drzwi zostały ozdobione portalem przeniesionym z Kamienicy nr 13[3][a].

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Małgorzata Chronowska, która jest autorką informacji dotyczących Kamienicy 51 w Encyklopedii Wrocławia i w Leksykonie Architektury Wrocławia, podaje dwie różne wersje pochodzenia portalu, który został zamontowany po 1945 roku. W wersji pierwszej portal został przeniesiony z Kamienicy Rynek 13, Edmund Małachowicz również podaje tę wersję pochodzenia portalu, w wersji drugiej portal jest tym samym, który został przeniesiony w 1830 na tyły kamienicy

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Jan Harasimowicz: Encyklopedia Wrocławia. Wydawnictwo Dolnośląskie, 2006. ISBN 83-7384-561-5.
  • Rafał Eysymontt, Jerzy Ilkosz, Agnieszka Tomaszewicz, Jadwiga Urbanik (red.): Leksykon architektury Wrocławia. Wrocław: Via Nova, 2011.
  • Edmund Małachowicz: Stare miasto we Wrocławiu. Wrocław: PWN, 1985. ISBN 83-01-03996-5.
  • Olgierd Czerner: Rynek wrocławski. Wrocław: Zakład Narodowy im. Ossolińskich, 1976.
  • red. Piotr Łukaszewicz: Ikonografia Wrocławia. Wrocław: Muzeum Narodowe, 2008.