Kamienica Pod Złotym Pokojem we Wrocławiu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kamienica Pod Złotym Pokojem
Symbol zabytku nr rej. A/4033/228 z 30.12.1970[1]
Ilustracja
Kamienica Pod Złotym Pokojem
Państwo

 Polska

Miejscowość

Wrocław

Adres

Rynek 57

Typ budynku

kamienica

Styl architektoniczny

barok

Architekt

Jacek Cydzik

Kondygnacje

cztery

Ważniejsze przebudowy

1726, 1874

Zniszczono

1945

Odbudowano

1955

Kolejni właściciele

Anna Rosina Rudolphin (od 1726)

Położenie na mapie Wrocławia
Mapa konturowa Wrocławia, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Kamienica Pod Złotym Pokojem”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum po lewej na dole znajduje się punkt z opisem „Kamienica Pod Złotym Pokojem”
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa konturowa województwa dolnośląskiego, po prawej znajduje się punkt z opisem „Kamienica Pod Złotym Pokojem”
Ziemia51°06′39,70″N 17°01′52,84″E/51,111028 17,031344

Kamienica Pod Złotym Pokojemkamienica na wrocławskim Rynku, na północnej pierzei rynku, zwanej Targiem Łakoci.

Historia kamienicy i jej architektura[edytuj | edytuj kod]

Ślady pierwszej murowanej zabudowy pochodzą z okresu późnośredniowiecznego. W części piwnicznej zachowały się pozostałości pozwalające na wytyczenie planu średniowiecznego dwutraktowego domu. We frontowej części znajdowała się sień o szerokości większej niż połowa domu a obok drugie pomieszczenie. W trakcie tylnym, węższa sień prowadziła na podwórze a z boku znajdował się handlowy kantor. Pomiędzy sienią frontową a kantorem znajdowały się schody na wyższą kondygnację[2]. Pod koniec XV wieku kamienica należała do karczmarza Andreasa Böhme[3]

W pierwszej połowie XVI wieku kamienica miała już trzy kondygnacje i dwukondygnacyjny szczyt. Do budynku prowadziły dwa wejścia od strony frontowej. W trzeciej dekadzie XVIII wieku (od 1726 roku) właścicielką kamienicy była Anna Rosina Rudolphin, która przebudowała kamienicę nadając jej barokową fasadę o czterech osiach okiennych i trzykondygnacyjny szczyt zakończony rozerwanym naczółkiem z ustawiona pośrodku wazą. W późniejszym okresie naczółek został usunięty, a w jego miejsce wykonano prosty gzyms. W 1874 roku budynek ponownie poddano gruntownej przebudowie; kamienica została podniesiona do pięciu kondygnacji i zamknięta płaskim dachem[4]. Ówczesnym właścicielem kamienicy był H. Neddermann[5].

Na przełomie XIX i XX wieku w kamienicy "Pod Złotym Pokojem" znajdowała się winiarnia Paul Wuitek[6]. W latach trzydziestych XX wieku w kamienicy funkcjonowała restauracja "Stahlhelmheims"[7].

Po 1945 roku[edytuj | edytuj kod]

W wyniku działań wojennych kamienica uległa całkowitemu zniszczeniu. Została odbudowana w 1955 roku według projektu Jacka Cydzika nawiązującego do dawnego barokowego kształtu budynku, ale nie odtworzono szczegółów architektonicznych oraz pierwotnego wyglądu zwieńczenia szczytu[8]. W kolejnych latach wejście do kamienicy w zewnętrznej osi wschodniej zlikwidowano, wstawiając w jego miejsce otwór okienny z kamienną opaską (wejście do pomieszczeń parterowych umieszczono od strony kamienicy nr 56)

Obecna kamienica to czterokondygnacyjny budynek z dwukondygnacyjnym szczytem ozdobionym spływami wolutowymi, dwutraktowa, z czteroosiową fasadą ujętą pilastrami wielkiego porządku[5]. W latach 2008-2010 w prawej osi ponownie wybito wejście do pomieszczeń parterowych.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]