Kościół św. Jadwigi Śląskiej w Kobylej Górze

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół św. Jadwigi Śląskiej w Kobylej Górze
89/A z dnia 2 listopada 1965[1]
kościół parafialny
Ilustracja
widok z przodu
Państwo

 Polska

Województwo

 wielkopolskie

Miejscowość

Kobyla Góra

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

św. Jadwigi Śląskiej w Kobylej Górze

Wezwanie

Świętej Jadwigi Śląskiej

Wspomnienie liturgiczne

16 października

Położenie na mapie gminy Kobyla Góra
Mapa konturowa gminy Kobyla Góra, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Jadwigi Śląskiej w Kobylej Górze”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Jadwigi Śląskiej w Kobylej Górze”
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, na dole nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Jadwigi Śląskiej w Kobylej Górze”
Położenie na mapie powiatu ostrzeszowskiego
Mapa konturowa powiatu ostrzeszowskiego, po lewej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Jadwigi Śląskiej w Kobylej Górze”
Ziemia51°22′43″N 17°50′22″E/51,378611 17,839444

Kościół św. Jadwigi Śląskiej w Kobylej Górzerzymskokatolicki kościół parafialny we wsi Kobyla Góra, w gminie Kobyla Góra, w powiecie ostrzeszowskim, w województwie wielkopolskim. Należy do dekanatu Ostrzeszów. Mieści się przy Placu Wolności.

Historia i architektura[edytuj | edytuj kod]

Świątynia została wybudowana w stylu klasycystycznym w 1807 roku, zaprojektowana przez architekta Jana Nepomucena Baranowskiego. Fundatorem był Ignacy Cielecki. Jest to budowla o jednej nawie zwieńczona półkolistym prezbiterium wybudowana na planie prostokąta o wymiarach 30 m długości i 13 m szerokości z dostawionymi później z lewej i prawej strony tak zwanymi kruchtami. Kościół posiada dwuspadowy dach, nad którym jest umieszczona mała barokowa wieżyczka z sygnaturką. Portal wejściowy posiada pilastry naśladujące kolumny oraz tak zwany przyczółek w kształcie trójkąta.

Wnętrze i zabytki[edytuj | edytuj kod]

Wnętrze świątyni

W wystroju wnętrza kościoła należy zwrócić uwagę na ołtarz główny z figurą patronki, wyrzeźbioną przez Alfreda Wiśniewskiego, wykonany w 1947 roku oraz dwa klasycystyczne ołtarze boczne z obrazami: Matki Bożej Częstochowskiej i Przemienienia Pańskiego. Interesujące są także cztery plafony na stropie, przedstawiające św. Maksymiliana, Chrystusa, symboliczną wizję wyboru Jana Pawła II na papieża oraz Maryję Pannę. Plafony te zostały namalowane na początku lat osiemdziesiątych XX wieku.

Z ocalałych zabytków zachowały się monstrancja z drugiej połowy XVIII stulecia, ozdobiona rodzinnym herbem rodziny Wieniawa, dawnych właścicieli Kobylej Góry, dwa kielichy z XVII stulecia oraz lawaterz z XIX stulecia. Zachował się także barokowy krzyż procesyjny[2].

Organy wybudował Władysław Kaczmarek w 1935 roku[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rejestr zabytków nieruchomych woj. wielkopolskiego. [dostęp 2012-12-25].
  2. Architektura kościoła parafialnego i otoczenia. Parafia św. Jadwigi Śląskiej w Kobylej Górze. [dostęp 2013-01-03]. (pol.).
  3. Kobyla Góra ( Kościół św. Jadwigi) [online], musicamsacram.pl [dostęp 2024-02-07] (pol.).