Kościół św. Jana Pawła II w Międzylesiu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół
pw. św. Jana Pawła II
kościół filialny
Ilustracja
Kościół od zachodu
Państwo

 Polska

Województwo

 dolnośląskie

Miejscowość

Międzylesie
ul. Wojska Polskiego

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

Bożego Ciała

Wezwanie

św. Jana Pawła II

Wspomnienie liturgiczne

22 października

Położenie na mapie Międzylesia
Mapa konturowa Międzylesia, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Jana Pawła II”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Jana Pawła II”
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa konturowa województwa dolnośląskiego, blisko dolnej krawiędzi nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Jana Pawła II”
Położenie na mapie powiatu kłodzkiego
Mapa konturowa powiatu kłodzkiego, na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Jana Pawła II”
Położenie na mapie gminy Międzylesie
Mapa konturowa gminy Międzylesie, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Jana Pawła II”
Ziemia50°08′33,02″N 16°39′35,00″E/50,142506 16,659722

Kościół świętego Jana Pawła IIrzymskokatolicki kościół filialny należący do parafii Bożego Ciała w Międzylesiu.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Świątynia została zbudowana w latach 1899–1900 jako kościół ewangelicki. Poświęcona została 18 listopada 1900. W latach 1891–1902 kościołem opiekował się wikariusz z Bystrzycy Kłodzkiej. 31 marca 1902 została utworzona samodzielna parafia ewangelicka w Międzylesiu. W latach 1945–2005 budowla nie pełniła funkcji religijnych. Mieściły się w niej magazyny, hala sportowa, sklep meblowy. Kościół ulegał coraz większej dewastacji, m.in. przeciekał dach, zostało zniszczone prezbiterium. Proboszcz parafii pod wezwaniem Bożego Ciała w Międzylesiu ksiądz Jan Tracz zwrócił się z pisemną prośbą o przekazanie parafii świątyni. Aktem notarialnym burmistrz Międzylesia Tomasz Korczak przekazał 22 września 2005 świątynię parafii Bożego Ciała w Międzylesiu, kościół został sprzedany za symboliczną „złotówkę”. W latach 2005–2011 świątynia została gruntownie wyremontowana. 24 grudnia 2008 w kościele została odprawiona pierwsza pasterka. W październiku 2011 zostały zakończone prace nad tryptykiem witrażowym poświęconym papieżowi Janowi Pawłowi II (trzy okna w prezbiterium). Świątynia została poświęcona 22 października 2011 i otrzymała wezwanie Jana Pawła II. Jest to pierwszy kościół poświęcony papieżowi w diecezji świdnickiej.

Architektura[edytuj | edytuj kod]

Projektantem świątyni był radca budowlany z Kłodzka Kruttge, a budowniczym prowadzącym budowę Franz Lux z Długopola Górnego. Kościół został zbudowany w stylu łączącym elementy stylu neoromańskiego i neogotyckiego. Rozwiązanie bryły prezbiterium charakterystyczne jest dla środkowoeuropejskiej architektury gotyckiej. Kształty okien nawy z dużymi rozetami i podwójnymi oknami zostały wyprowadzone z francuskiego gotyku katedralnego pochodzącego z końca XII wieku. Gdy kształtowana była fasada, został przetworzony charakterystyczny dla niemieckiego romanizmuwestwerk” oraz nawiązano do form romańskich triforiów i hełmów romańskich, niemieckich świątyń. Zamknięte wielobocznie, wyodrębnione prezbiterium świątyni posiada osobny dach. Jednonawowy korpus nawowy posiada duże ostrołukowe okna ze stolarką nawiązującą do wczesnogotyckich maswerków i nakryty jest dachem dwuspadowym. Czworoboczna, smukła wieża w fasadzie mieszcząca w przyziemiu główny portal jest przepruta w górnej kondygnacji pseudotriforiami i zwieńczona hełmem składającym się ze środkowej ośmiobocznej iglicy i z czterech małych, narożnikowych, ostrosłupowych iglic. Przy prezbiterium jest umieszczona zakrystia, a przy wieży znajduje się półowalny aneks (mieszczący schody na chór) nakryty wysokim dachem z zaokrągloną połacią. Elewacje świątyni są oblicowane kamieniem[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Kościół pw. św. Jana Pawła II w Międzylesiu. Parafia pw. Bożego Ciała w Międzylesiu. [dostęp 2016-05-14]. (pol.).