Lekkoatletyka na zawodach Przyjaźń-84

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

W ramach zawodów Przyjaźń-84, które zorganizowano w państwach, które zbojkotowały Letnie Igrzyska Olimpijskie 1984 w Los Angeles, odbyły się m.in. zawody w lekkiej atletyce. Konkurencje kobiece rozegrano w Pradze między 16 a 18 sierpnia 1984, a męskie w Moskwie 17 i 18 sierpnia 1984. Poniżej znajdują się wyniki 8 najlepszych zawodniczek i zawodników w każdej konkurencji oraz informacje o występach reprezentantów Polski.

Kobiety[edytuj | edytuj kod]

100 m[edytuj | edytuj kod]

Lp. Państwo Zawodniczka Wynik
1.  NRD Marlies Göhr 10,95
2.  ZSRR Ludmiła Kondratjewa 11,02
3.  Bułgaria Anelija Nunewa 11,10
4.  NRD Silke Gladisch 11,10
5.  NRD Ingrid Auerswald-Lange 11,10
6.  Stany Zjednoczone Alice Brown 11,21
7.  Bułgaria Nadeżda Georgiewa 11,32
8.  ZSRR Olga Antonowa 11,33

200 m[edytuj | edytuj kod]

Lp. Państwo Zawodniczka Wynik
1.  NRD Bärbel Wöckel 22,15
2.  ZSRR Swietłana Żizdrikowa 22,75
3.  Bułgaria Nadeżda Georgiewa 22,79
4.  NRD Gesine Walther 22,82
5.  Bułgaria Anelija Nunewa 22,84
6.  Polska Ewa Kasprzyk 23,14
7.  ZSRR Maja Azaraszwili 23,30
8.  Kuba Ana Fidelia Quirot 23,61

400 m[edytuj | edytuj kod]

Lp. Państwo Zawodniczka Wynik
1.  NRD Marita Koch 48,16
2.  Czechosłowacja Taťána Kocembová 48,73
3.  ZSRR Olga Władykina 49,52
4.  ZSRR Marija Pinigina 49,89
5.  Czechosłowacja Jarmila Kratochvílová 49,94
6.  Bułgaria Rosica Stamenowa 50,85
7.  NRD Kirsten Emmelmann 50,96
8.  Kuba Ana Fidelia Quirot 51,94

800 m[edytuj | edytuj kod]

Lp. Państwo Zawodniczka Wynik
1.  ZSRR Irina Podjałowska 1:57,31
2.  Czechosłowacja Zuzana Moravčíková 1:58,06
3.  ZSRR Nadieżda Olizarenko 1:58,10
4.  ZSRR Lubow Gurina 1:58,13
5.  NRD Hildegard Ullrich 1:58,50
6.  NRD Katrin Wühn 1:59,08
7.  Bułgaria Janka Dimowa 2:00,75
8.  Polska Jolanta Januchta 2:02,49

1500 m[edytuj | edytuj kod]

Lp. Państwo Zawodniczka Wynik
1.  ZSRR Nadieżda Raldigina 3:56,63
2.  ZSRR Rawila Agletdinowa 3:58,70
3.  ZSRR Jekatierina Podkopajewa 4:01,61
4.  Bułgaria Wania Stojanowa 4:06,87
5.  NRD Christiane Wartenberg 4:08,60
6.  Czechosłowacja Ivana Kleinová 4:10,26
7.  Bułgaria Rosica Jekowa 4:11,50
8.  Czechosłowacja Eva Jurková 4:12,71

3000 m[edytuj | edytuj kod]

Lp. Państwo Zawodniczka Wynik
1.  ZSRR Tatiana Kazankina 8:33,01
2.  ZSRR Natalia Artiemowa 8:40,53
3.  ZSRR Olga Bondarienko 8:43,74
4.  Węgry Katalin Szalai 8:57,56
5.  Bułgaria Radka Naplatanowa 9:01,59
6.  Czechosłowacja Ivana Kleinová 9:06,08
7.  Belgia Corinne Debaets 9:07,79
8.  Bułgaria Rosica Jekowa 9:11,07

maraton[edytuj | edytuj kod]

Lp. Państwo Zawodniczka Wynik
1.  ZSRR Zoja Iwanowa 2:33:44
2.  ZSRR Lucia Bielajewa 2:33:54
3.  ZSRR Raisa Smiechnowa 2:33:59
4.  ZSRR Nadieżda Usmanowa 2:36:33
5.  ZSRR Jelena Cuchlo 2:38:20
6.  Węgry Karolina Szabó 2:41:51
7.  Czechosłowacja Ludmila Melicherová 2:43:21
8.  Polska Gabriela Górzyńska 2:44:00

100 m ppł[edytuj | edytuj kod]

Lp. Państwo Zawodniczka Wynik
1.  Bułgaria Jordanka Donkowa 12,55
2.  NRD Sabine Paetz 12,60
3.  Polska Lucyna Kałek 12,61
4.  ZSRR Wiera Akimowa 12,62
5.  ZSRR Swietłana Gusarowa 12,77
6.  Bułgaria Ginka Zagorczewa 12,86
7.  ZSRR Nadieżda Korszunowa 12,93
8.  Węgry Xenia Siska 13,06

400 m ppł[edytuj | edytuj kod]

Lp. Państwo Zawodniczka Wynik
1.  ZSRR Marina Stiepanowa 53,67
2.  ZSRR Jekaterina Fiesenko-Gruń 54,42
3.  ZSRR Margarita Ponomariewa 54,65
4.  Polska Genowefa Błaszak 55,35
5.  Bułgaria Radistina Szterewa 56,98
6.  Bułgaria Nadieżda Asenowa 56,98
7.  Węgry Erika Szopori 57,18
8.  Czechosłowacja Anna Filicková 57,99

4 × 100 m[edytuj | edytuj kod]

Lp. Państwo Zawodniczki Wynik
1.  Bułgaria Pepa Pawłowa
Anelija Nunewa
Nadeżda Georgiewa
Liliana Iwanowa
42,62
2.  ZSRR Ludmiła Kondratjewa
Maja Azaraszwili
Swietłana Żizdrikowa
Olga Antonowa
42,71
3.  Czechosłowacja Eva Murková
Taťána Kocembová
Renata Černochová
Jarmila Kratochvílová
43,21
4.  Polska Elżbieta Woźniak
Iwona Pakuła
Elżbieta Tomczak
Ewa Kasprzyk
43,43
5.  NRD Silke Gladisch
Bärbel Wöckel
Ingrid Auerswald-Lange
Marlies Göhr
n.u.

4 × 400 m[edytuj | edytuj kod]

Lp. Państwo Zawodniczki Wynik
1.  ZSRR Irina Baskakowa
Irina Nazarowa
Maria Pinigina
Olga Władykina
3:19,22
2.  Czechosłowacja Alena Bulířová
Zuzana Moravčíková
Jarmila Kratochvílová
Taťána Kocembová
3:21,89
3.  Bułgaria Galina Penkowa
Katia Iliewa
Radostina Szterewa
Rosica Stamenowa
3:28,34
4.  Polska Elżbieta Kapusta
Małgorzata Dunecka
Jolanta Januchta
Genowefa Błaszak
3:29,09

skok w wzwyż[edytuj | edytuj kod]

Lp. Państwo Zawodniczka Wynik
1.  Bułgaria Ludmiła Andonowa 1,96
2.  ZSRR Ludmiła Butuzowa 1,96
3.  ZSRR Tamara Bykowa 1,96
4.  Bułgaria Stefka Kostadinowa 1,93
5.  Polska Jolanta Komsa 1,93
6.  Polska Danuta Bułkowska 1,90
7.  NRD Andrea Bienias 1,90
8.  NRD Susanne Helm 1,85

skok w dal[edytuj | edytuj kod]

Lp. Państwo Zawodniczka Wynik
1.  NRD Heike Drechsler 7,15
2.  NRD Helga Radtke 7,11
3.  ZSRR Galina Czistiakowa 7,11
4.  ZSRR Niele Miedwiediewa 7,02
5.  Czechosłowacja Eva Murková 6,84
6.  ZSRR Tatiana Proskuriakowa 6,70
7.  Polska Anna Włodarczyk 6,58
8.  Bułgaria Ludmiła Ninowa 6,50

pchnięcie kulą[edytuj | edytuj kod]

Lp. Państwo Zawodniczka Wynik
1.  ZSRR Natalia Lisowska 21,96
2.  Czechosłowacja Helena Fibingerová 21,33
3.  ZSRR Nunu Abaszydze 21,18
4.  NRD Ines Müller 20,76
5.  Kuba María-Elena Sarria 19,93
6.  NRD Cordula Schulze 19,78
7.  RFN Claudia Losch 18,81
8.  Czechosłowacja Alena Vitoulová 17,06



rzut dyskiem[edytuj | edytuj kod]

Lp. Państwo Zawodniczka Wynik
1.  NRD Irina Meszynski 73,36 (rekord świata)
2.  ZSRR Galina Murašova 72,14
3.  Czechosłowacja Zdeňka Šilhavá 70,14
4.  ZSRR Galina Sawinkowa 68,90
5.  ZSRR Jelena Kiszejewa 67,32
6.  NRD Gisela Beyer 66,26
7.  Bułgaria Cwetanka Christowa 66,06
8.  Bułgaria Maria Petkowa 64,90



rzut oszczepem[edytuj | edytuj kod]

Lp. Państwo Zawodniczka Wynik
1.  NRD Petra Felke 73,30
2.  Bułgaria Antoaneta Todorowa 65,40
3.  Kuba María Colón 64,34
4.  NRD Antje Zöllkau 61,64
5.  Kuba Mayra Villa 60,84
6.  Czechosłowacja Elena Révayová 60,80
7.  Czechosłowacja Elena Burgárová 60,40
8.  ZSRR Natalia Kolenczukowa 59,74



siedmiobój[edytuj | edytuj kod]

Lp. Państwo Zawodniczka Wynik
1.  ZSRR Natalia Graczowa 6377
2.  ZSRR Nadieżda Winogradowa 6357
3.  NRD Heike Tischler 6290
4.  Polska Małgorzata Nowak 6194
5.  Czechosłowacja Marcela Koblasová 6039
6.  Czechosłowacja Helena Otahalová 5987
7.  Kuba Hildelisa Despaigne 5973
8.  Czechosłowacja Zuzana Lajbnerová 5895



Mężczyźni[edytuj | edytuj kod]

100 m[edytuj | edytuj kod]

Lp. Państwo Zawodnik Wynik
1.  Kuba Osvaldo Lara 10,17
2.  Węgry Attila Kovács 10,18
3.  Kuba Leandro Peñalver 10,21
4.  Polska Arkadiusz Janiak 10,29
5.  NRD Thomas Schröder 10,33
6.  ZSRR Nikołaj Sidorow 10,35
7.  Czechosłowacja František Ptáčník 10,35
8.  Kuba Andres Simon 10,36



200 m[edytuj | edytuj kod]

Lp. Państwo Zawodnik Wynik
1.  ZSRR Władimir Murawjow 20,34
2.  ZSRR Aleksandr Jewgienjew 20,41
3.  NRD Olaf Prenzler 20,58
4.  Kuba Leandro Peñalver 20,65
5.  Czechosłowacja František Břečka 20,65
6.  ZSRR Siergiej Sokołow 20,78
7.  Kuba Tomás González 20,80
8.  Kuba Silvio Leonard 20,82



400 m[edytuj | edytuj kod]

Lp. Państwo Zawodnik Wynik
1.  ZSRR Wiktor Markin 44,78
2.  ZSRR Aleksandr Troszcziło 45,51
3.  ZSRR Aleksandr Kuroczkin 45,52
4.  Kuba Carlos Reyte 46,01
5.  Węgry Gusztáv Menczer 46,12
6.  Czechosłowacja Ján Tomko 46,23
7.  Kuba Lázaro Martínez 46,76
8.  Bułgaria Dymitar Rangełow 46,82



800 m[edytuj | edytuj kod]

Lp. Państwo Zawodnik Wynik
1.  Kuba Alberto Juantorena 1:45,68
1.  Polska Ryszard Ostrowski 1:45,68
3.  ZSRR Wiktor Kalinkin 1:45,83
4.  ZSRR Wasyl Matwiejew 1:46,23
5.  ZSRR Leonid Masunow 1:47,44
6.  NRD Andreas Hauck 1:47,79
7.  Szwecja Ronny Olsson 1:48,07
8.  Madagaskar Tisbite Rakotoarisoa 1:50,31



1500 m[edytuj | edytuj kod]

Lp. Państwo Zawodnik Wynik
1.  NRD Andreas Busse 3:36,65
2.  ZSRR Anatolij Kałucki 3:37,85
3.  ZSRR Igor Łotoriew 3:38,42
4.  Algieria Abderrazak Bounour 3:40,35
5.  ZSRR Paweł Jakowlew 3:41,42
6.  Finlandia Harri Hänninen 3:41,87
7.  Algieria Abderrahmane Morceli 3:42,05
8.  Algieria Amar Brahmia 3:43,42



5000 m[edytuj | edytuj kod]

Lp. Państwo Zawodnik Wynik
1.  Bułgaria Jewgienij Ignatow 13:26,35
2.  ZSRR Dmitrij Dmitrijew 13:26,85
3.  Etiopia Wodajo Bulti 13:29,08
4.  ZSRR Gennadij Fiszman 13:29,50
5.  Etiopia Kasse Balcha 13:32,01
6.  Etiopia Debele Bekele 13:33,74
7.  Czechosłowacja Lubomír Tesáček 13:34,34
8.  ZSRR Anatolij Krochmaliuk 13:48,52



10000 m[edytuj | edytuj kod]

Lp. Państwo Zawodnik Wynik
1.  ZSRR Walerij Abramow 27:55,17
2.  Etiopia Wodajo Bulti 27:58,77
3.  Etiopia Debele Bekele 28:03,06
4.  ZSRR Aleksander Chudiakow 28:07,30
5.  Czechosłowacja Martin Vrábel 28:19,66
6.  ZSRR Oleg Striżakow 28:33,29
7.  Etiopia Berhanu Girma 29:08,38
8.  Tanzania Alfred Suachanga 29:39,14



maraton[edytuj | edytuj kod]

Lp. Państwo Zawodnik Wynik
1.  Etiopia Dereje Nedi 2:10:31
2.  Etiopia Abebe Mekonnen 2:11:30
3.  Korea Północna Li Jong-hyong 2:11:44
4.  Polska Jerzy Skarżyński 2:13:23
5.  ZSRR Jewgienij Okorokow 2:15:18
6.  ZSRR Wiktor Siemionow 2:17:34
7.  Czechosłowacja Mojmír Láníček 2:17:48
8.  Korea Północna Che Choi-ho 2:18:20



110 m przez płotki[edytuj | edytuj kod]

Lp. Państwo Zawodnik Wynik
1.  Węgry György Bakos 13,52
2.  ZSRR Wiaczesław Ustinow 13,57
3.  NRD Thomas Munkelt 13,64
4.  ZSRR Siergiej Usow 13,75
5.  ZSRR Igors Kazanovs 13,76
6.  Bułgaria Płamen Krystew 13,84
7.  Kuba Alejandro Casañas 25,60
8.  Czechosłowacja Jiří Hudec n.u.



400 m przez płotki[edytuj | edytuj kod]

Lp. Państwo Zawodnik Wynik
1.  ZSRR Aleksandr Wasiljew 48,63
2.  ZSRR Wasilij Budko 48,74
3.  Bułgaria Toma Tomow 49,29
4.  ZSRR Wasyl Archypenko 49,67
5.  Kuba Julio Prado 49,77
6.  Węgry József Szalai 50,44
7.  Węgry István Takács 50,44
8.  Polska Ryszard Szparak 50,68



3000 m z przeszkodami[edytuj | edytuj kod]

Lp. Państwo Zawodnik Wynik
1.  Polska Bogusław Mamiński 8:27,15
2.  NRD Hagen Melzer 8:27,43
3.  Szwecja Jan Hagelbrand 8:32,36
4.  Czechosłowacja Václav Pátek 8:33,11
5.  Bułgaria Panajot Kaszanow 8:33,12
6.  ZSRR Walerij Griaznow 8:34,26
7.  ZSRR Andriej Popielew 8:38,60
8.  ZSRR Iwan Konowałow 8:48,99



4 × 100 m[edytuj | edytuj kod]

Lp. Państwo Zawodnicy Wynik
1.  ZSRR Aleksandr Jewgienjew
Siergiej Sokołow
Władimir Murawjow
Nikołaj Sidorow
38,32
2.  Kuba Tomás González
Leandro Peñalver
Silvio Leonard
Osvaldo Lara
38,79
3.  Polska Krzysztof Zwoliński
Marian Woronin
Czesław Prądzyński
Arkadiusz Janiak
38,81
4.  Czechosłowacja Josef Lomický
František Ptáčník
Miroslav Púchovský
František Břečka
39,14
5.  Węgry Ferenc Kiss
Endre Havas
István Tatar
Attila Kovács
39,21
6.  Bułgaria Krasimir Sarbakow
Walentin Atanasow
Bogomił Karadimow
Nikołaj Markow
39,44
7. Flag of South Yemen.svg Jemen Południowy G. Hassuna
N. Salim
A. Zakir
S. Ali
44,48




4 × 400 m[edytuj | edytuj kod]

Lp. Państwo Zawodnicy Wynik
1.  ZSRR Siergiej Łowaczow
Jewgienij Łomtiew
Aleksandr Kuroczkin
Wiktor Markin
3:00,16
2.  NRD Carlo Niestädt
Mathias Schersing
Thomas Schönlebe
Jens Carlowitz
3:00,47
3.  Kuba Lázaro Martínez
Carlos Reyte
Roberto Ramos
Alberto Juantorena
3:04,76
4.  Czechosłowacja Miroslav Púchovský
Petr Břečka
Dušan Malovec
Ján Tomko
3:05,69
5.  Polska Robert Kseniak
Ryszard Ostrowski
Ryszard Szparak
Andrzej Stępień
3:06,03
6.  Węgry Gusztáv Menczer
Pál Bankó
István Takács
L. Csabo
3:06,28
7.  Bułgaria Dymitar Rangełow
Toma Tomow
Dinko Penew
Bożydar Konstantinow
3:26,13
8. Flag of South Yemen.svg Jemen Południowy M. Samanter
M. Daud
A. Zakir
M. Ali
3:29,75




chód 20 km[edytuj | edytuj kod]

Lp. Państwo Zawodnik Wynik
1.  ZSRR Siergiej Prociszyn 1:21:57
2.  ZSRR Anatolij Sołomin 1:22:21
3.  ZSRR Nikołaj Połozow 1:22:40
4.  Bułgaria Lubomir Iwanow 1:24:05
5.  Finlandia Reima Salonen 1:24:40
6.  Czechosłowacja Roman Mrázek 1:24:50
7.  Polska Zdzisław Szlapkin 1:25:47
8.  Etiopia Shemsu Hassan 1:27:08



chód 50 km[edytuj | edytuj kod]

Lp. Państwo Zawodnik Wynik
1.  ZSRR Andriej Pierłow 3:43:06
2.  Czechosłowacja Pavol Szikora 3:45:53
3.  ZSRR Wiktor Dorowskich 3:58:47
4.  Czechosłowacja Jozef Hudák 3:59:16
5.  Węgry László Sator 4:07:28
6.  Czechosłowacja Ivo Pitak 4:12:29



skok wzwyż[edytuj | edytuj kod]

Lp. Państwo Zawodnik Wynik
1.  ZSRR Walerij Sereda 2,25
2.  Kuba Javier Sotomayor 2,25
3.  Polska Dariusz Zielke 2,20
4.  Kuba Jorge Alfaro 2,15
4.  Kuba Francisco Centelles 2,15
4.  ZSRR Ołeksij Demjaniuk 2,15
4.  Polska Jacek Wszoła 2,15
8.  ZSRR Siergiej Zasimowicz 2,15



skok o tyczce[edytuj | edytuj kod]

Lp. Państwo Zawodnik Wynik
1.  ZSRR Konstantin Wołkow 5,80
2.  ZSRR Serhij Bubka 5,70
3.  ZSRR Aleksander Krupski 5,70
4.  Bułgaria Iwo Janczew 5,60
5.  Polska Marian Kolasa 5,50
6.  Polska Władysław Kozakiewicz 5,40
7.  Bułgaria Atanas Tarew 5,40
8.  NRD Andreas Kramss 5,20



skok w dal[edytuj | edytuj kod]

Lp. Państwo Zawodnik Wynik
1.  ZSRR Konstantin Semkin 8,38
2.  Kuba Jaime Jefferson 8,37
3.  ZSRR Siergiej Łajewski 8,22
4.  Węgry László Szalma 8,15
5.  Węgry Gyula Pálóczi 8,02
6.  ZSRR Oganes Stepanian 7,99
7.  Bułgaria Atanas Zaprianow 7,94
8.  Polska Włodzimierz Włodarczyk 7,90



trójskok[edytuj | edytuj kod]

Lp. Państwo Zawodnik Wynik
1.  ZSRR Oleg Procenko 17,46
2.  ZSRR Aleksander Jakowlew 17,41
3.  Bułgaria Christo Markow 17,29
4.  Kuba Lázaro Betancourt 17,18
5.  Czechosłowacja Vlastimil Mařinec 17,06
6.  Bułgaria Stoica Iliew 16,94
7.  Czechosłowacja Ján Cado 16,93
8.  ZSRR Grigorij Jemiec 16,77



pchnięcie kulą[edytuj | edytuj kod]

Lp. Państwo Zawodnik Wynik
1.  ZSRR Siarhiej Kasnauskas 21,64
2.  NRD Udo Beyer 21,60
3.  ZSRR Wołodymyr Kyselow 21,58
4.  ZSRR Jānis Bojārs 21,48
5.  Polska Helmut Krieger 21,03
6.  Czechosłowacja Remigius Machura 20,82
7.  Polska Edward Sarul 20,34
8.  Bułgaria Georgi Todorow 19,56



rzut dyskiem[edytuj | edytuj kod]

Lp. Państwo Zawodnik Wynik
1.  ZSRR Jurij Dumczew 66,70
2.  Kuba Juan Martínez 66,04
3.  NRD Jürgen Schult 66,02
4.  Czechosłowacja Imrich Bugár 65,38
5.  Czechosłowacja Gejza Valent 65,28
6.  Kuba Luis Delís 64,78
7.  NRD Wolfgang Warnemünde 64,57
8.  ZSRR Romas Ubartas 63,70



rzut młotem[edytuj | edytuj kod]

Lp. Państwo Zawodnik Wynik
1.  ZSRR Jurij Siedych 85,60
2.  ZSRR Igor Nikulin 82,56
3.  ZSRR Siergiej Litwinow 81,30
4.  Węgry Imre Szitás 77,32
5.  Węgry Tibor Tanczi 75,76
6.  NRD Ralf Haber 75,18
7.  Polska Mariusz Tomaszewski 75,16
8.  Węgry József Vida 75,10



rzut oszczepem[edytuj | edytuj kod]

Lp. Państwo Zawodnik Wynik
1.  NRD Uwe Hohn 94,44
2.  NRD Detlef Michel 88,32
3.  Czechosłowacja Zdeněk Adamec 87,10
4.  ZSRR Heino Puuste 86,28
5.  ZSRR Wiktor Jewsiukow 85,78
6.  ZSRR Serhij Hawraś 85,08
7.  NRD Gerald Weiss 83,98
8.  Węgry András Temesi 82,82



dziesięciobój[edytuj | edytuj kod]

Lp. Państwo Zawodnik Wynik
1.  ZSRR Grigorij Diegtiariew 8523
2.  NRD Torsten Voss 8450
3.  ZSRR Igor Sobolewski 8433
4.  Bułgaria Atanas Andonow 7783
5.  ZSRR Aleksander Apajczew 7698
6.  Czechosłowacja Martin Machura 7508
7.  NRD Hans-Ulrich Riecke 7429



Występy Polaków[edytuj | edytuj kod]

Kobiety[edytuj | edytuj kod]

Mężczyźni[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Zbiorowe: Na olimpijskim szlaku 1984 Sarajewo Los Angeles. Warszawa: Sport i Turystyka, 1987, s. 213-215. ISBN 8321726100.
  • Jacek Żemantowski. Moskwa '84. „Lekkoatletyka”. 10, s. 5-12, 1984. 
  • Henryk Sozański. Praga '84. „Lekkoatletyka”. 10, s. 29-35, 1984.