Marcin Lachowicz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Marcin Lachowicz
Data i miejsce urodzenia

9 lutego 1985
Świętochłowice

Dziedzina sztuki

fotografia, film

Strona internetowa

Marcin Lachowicz (ur. 9 lutego 1985 w Świętochłowicach) – polski fotograf i operator obrazu, laureat nagrody Slovak Press Photo oraz Śląska Fotografia Prasowa, nominowany do Grand Press Photo 2014.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Studiował na kierunku Realizacji filmowej, telewizyjnej i fotografii w Instytucie Fotografii Kreatywnej Uniwersytetu Śląskiego w Opawie (Czechy). Autor zdjęć reportaży i dokumentów telewizyjnych; w latach 2014-2015 związany z katowickim ośrodkiem Telewizji Polskiej. Laureat międzynarodowego wyróżnienia "Slovak Press Photo" 2014 w kategorii Fotografia Środkowoeuropejska za projekt poświęcony byłemu więźniowi obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau[1][2][3]. Uczestnik i autor międzynarodowych projektów fotograficznych finansowanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Norweski Mechanizm Finansowy oraz Federalną Agencję ds. Edukacji Obywatelskiej. Jego fotografie dokumentalne i komercyjne były publikowane w gazetach, dziennikach i czasopismach w Polsce i za granicą, m.in. w Frankfurter Allgemeine Zeitung, Rheinische Post, Harvard Business Review, Vice, Wprost, Polska The Times Dziennik Zachodni, Archivolta, Echo Miasta czy Pokochaj Fotografię.

Działalność społeczna[edytuj | edytuj kod]

Od 2006 roku bierze czynny udział w międzynarodowych szkoleniach i projektach wolontariackich, m.in. w Belgii, w Grecji i na Ukrainie. Organizował i prowadził warsztaty fotograficzne i filmowe dla młodzieży. W 2007 roku był uczestnikiem pierwszej edycji projektu "Śladami zapomnianych historii" (później "Memoria") organizowanego w Drohobyczu na Ukrainie przez Fundację Krzyżowa i Caritas Diecezji Samborsko-Drohobyckiej przy wsparciu Fundacji im. Stefana Batorego. W 2016 roku, w związku z kryzysem migracyjnym, wraz z innymi pracownikami i wolontariuszami małopolskiej fundacji Polski Zespół Humanitarny, brał udział w organizowaniu pomocy dla uchodźców z Bliskiego Wschodu w Idomeni przy granicy grecko-macedońskiej oraz w obozach dla migrantów prowadzonych przez greckie wojsko w regionie Epir-Macedonia Zachodnia (Grecja). O przedsięwzięciu powstał film dokumentalny w reżyserii Bożydara Pająka pt. "Rozpoznanie"[4].

Wystawy fotograficzne[edytuj | edytuj kod]

Nagrody i wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]