Mistrzostwa Europy w Lekkoatletyce 1950

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

IV Mistrzostwa Europy w Lekkoatletyce rozgrywane były w dniach 23-27 sierpnia 1950 w Brukseli.

Klasyfikacja medalowa[edytuj | edytuj kod]

lp. konkurencja złoto srebro brąz razem
1.  Wielka Brytania 8 3 6 17
2.  ZSRR 6 5 6 17
3.  Francja 4 8 4 16
4.  Holandia 4 3 1 8
5.  Włochy 3 5 1 9
6.  Czechosłowacja 3 - 3 6
7.  Islandia 2 1 - 3
8.  Szwecja 1 4 7 12
9.  Finlandia 1 3 4 8
10.  Norwegia 1 - - 1
10.  Szwajcaria - 1 - 1
12.  Austria - 1 - 1
12.  Jugosławia - 1 - 1
14.  Belgia - - 1 1
14.  Turcja - - 1 1

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

mężczyźni[edytuj | edytuj kod]

konkurencje biegowe[edytuj | edytuj kod]

konkurencja złoto srebro brąz
100 m Étienne Bally
    Francja
10,7 Franco Leccese
    Włochy
10,7 Władimir Suchariew
    ZSRR
10,7
200 m Brian Shenton
    Wielka Brytania
21,5 Étienne Bally
    Francja
21,8 Jan Lammers
    Holandia
22,5
400 m Derek Pugh
    Wielka Brytania
47,3 CR Jacques Lunis
    Francja
47,6 Lars-Erik Wolfbrandt
    Szwecja
47,9
800 m John Parlett
    Wielka Brytania
1:50,5 CR Marcel Hansenne
    Francja
1:50,7 Roger Bannister
    Wielka Brytania
1:50,7
1500 m Wim Slijkhuis
    Holandia
3:47,2 CR Patrick El Mabrouk
    Francja
3:47,8 William Nankeville
    Wielka Brytania
3:48,0
5000 m Emil Zátopek
    Czechosłowacja
14:03,0 CR Alain Mimoun
    Francja
14:26,0 Gaston Reiff
    Belgia
14:26,2
10 000 m Emil Zátopek
    Czechosłowacja
29:12,0 CR Alain Mimoun
    Francja
30:21,0 Väinö Koskela
    Finlandia
30:30,8
maraton Jack Holden
    Wielka Brytania
2:32:13 Veikko Karvonen
    Finlandia
2:32:45 Feodossij Wanin
    ZSRR
2:33:47
110 m ppł André-Jacques Marie
    Francja
14,6 Ragnar Lundberg
    Szwecja
14,7 Peter Hildreth
    Wielka Brytania
15,0
400 m ppł Armando Filiput
    Włochy
51,9 CR Jurij Litujew
    ZSRR
52,4 Harry Whittle
    Wielka Brytania
52,7
3000 m z przeszkodami Jindřich Roudný
    Czechosłowacja
9:05,4 Peter Segedin
    Jugosławia
9:07,8 Erik Blomster
    Finlandia
9:08,8
sztafeta 4 × 100 m  ZSRR
   Władimir Suchariew
   Lew Kaliajew
   Lewan Sanadze
   Nikołaj Karakułow
41,5  Francja
   Étienne Bally
   Jacques Perlot
   Yves Camus
   Jean-Pierre Guillon
41,8  Szwecja
   Göte Kjellberg
   Leif Christersson
   Stig Danielsson
   Hans Rydén
41,9
sztafeta 4 × 400 m  Wielka Brytania
   Martin Pike
   Leslie Lewis
   Angus Scott
   Derek Pugh
3:10,2 CR  Włochy
   Baldasare Porto
   Armando Filiput
   Luigi Paterlini
   Antonio Siddi
3:11,0  Szwecja
   Gösta Brännström
   Tage Ekfeldt
   Rune Larsson
   Lars-Erik Wolfbrandt
3:11,6
chód 10 km Fritz Schwab
    Szwajcaria
46:01,8 Emile Maggi
    Francja
46:16,8 John Mikaelsson
    Szwecja
46:48,2
chód 50 km Giuseppe Dordoni
    Włochy
4:40:42 John Ljunggren
    Szwecja
4:43:25 Verner Ljunggren
    Szwecja
4:49:28

konkurencje techniczne[edytuj | edytuj kod]

konkurencja złoto srebro brąz
skok w dal Torfi Bryngeirsson
    Islandia
7,32 Gerard Wessels
    Holandia
7,22 Jaroslav Fikejz
    Czechosłowacja
7,20
trójskok Leonid Szczerbakow
    ZSRR
15,39 CR Valdemar Rautio
    Finlandia
14,96 Ruhi Sarialp
    Turcja
14,53
skok wzwyż Alan Paterson
    Wielka Brytania
1,96 Arne Åhman
    Szwecja
1,93 Claude Bernard
    Francja
1,93
skok o tyczce Ragnar Lundberg
    Szwecja
4,30 CR Valto Olenius
    Finlandia
4,25 Jukka Piironen
    Finlandia
4,25
rzut oszczepem Toivo Hyytiäinen
    Finlandia
71,26 Per-Arne Berglund
    Szwecja
70,06 Ragnar Ericzon
    Szwecja
69,82
rzut dyskiem Adolfo Consolini
    Włochy
53,75 CR Giuseppe Tosi
    Włochy
52,31 Olavi Partanen
    Finlandia
48,69
rzut młotem Sverre Strandli
    Norwegia
55,71 Teseo Taddia
    Włochy
54,73 Jiří Dadák
    Czechosłowacja
53,64
pchnięcie kulą Gunnar Huseby
    Islandia
16,74 CR Angiolo Profeti
    Włochy
15,16 Otto Grigałka
    ZSRR
15,14
dziesięciobój Ignace Heinrich
    Francja
7009 CR Örn Clausen
    Islandia
6997 Kjell Tånnander
    Szwecja
6869

kobiety[edytuj | edytuj kod]

konkurencje biegowe[edytuj | edytuj kod]

konkurencja złoto srebro brąz
100 m Fanny Blankers-Koen
    Holandia
11,7 Jewgenia Seczenowa
    ZSRR
12,3 June Foulds
    Wielka Brytania
12,4
200 m Fanny Blankers-Koen
    Holandia
24,0 Jewgenia Seczenowa
    ZSRR
25,0 Dorothy Hall
    Wielka Brytania
24,3
80 m ppł Fanny Blankers-Koen
    Holandia
11,1 CR Maureen Dyson
    Wielka Brytania
11,6 Micheline Ostermeyer
    Francja
11,7
sztafeta 4 × 100 m  Wielka Brytania
   Eileen Hay
   Jean Desforges
   Dorothy Hall
   June Foulds
47,4  Holandia
   Xenia Stad-de Jong
   Bertha Brouwer
   Grietje de Jongh
   Fanny Blankers-Koen
47,4  ZSRR
   Jelena Gokieli
   Sofia Malczina
   Sonia Duchowicz
   Jewgenia Seczenowa
47,5

konkurencje techniczne[edytuj | edytuj kod]

konkurencja złoto srebro brąz
skok w dal Walentina Bogdanowa
    ZSRR
5,82 Wilhelmina Lust
    Holandia
5,63 Maire Österdahl
    Francja
5,57
skok wzwyż Sheila Alexander
    Wielka Brytania
1,63 Dorothy Tyler
    Wielka Brytania
1,63 Galina Ganeker
    ZSRR
1,63
rzut oszczepem Natalia Smirnicka
    ZSRR
47,55 CR Herma Bauma
    Austria
43,87 Galina Zybina
    ZSRR
52,75
rzut dyskiem Nina Dumbadze
    ZSRR
48,03 CR Rimma Szumskaja
    ZSRR
42,25 Edera Cordiale
    Włochy
41,57
pchnięcie kulą Anna Andrejewa
    ZSRR
14,32 CR Kławdija Toczonowa
    ZSRR
13,92 Micheline Ostermeyer
    Francja
13,37
pięciobój Arlette Ben Hamo
    Francja
3204 Bertha Crowther
    Wielka Brytania
3048 Olga Modrachová
    Czechosłowacja
3026

Występy Polaków[edytuj | edytuj kod]

Objaśnienia skrótów[edytuj | edytuj kod]

WR - rekord świata
ER - rekord Europy
CR - rekord mistrzostw Europy

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]