Mistrzostwa Europy w Lekkoatletyce 1994

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

XVI Mistrzostwa Europy w Lekkoatletyce rozgrywane były w dniach 9 - 14 sierpnia 1994 w Helsinkach na Stadionie Olimpijskim.

Klasyfikacja medalowa[edytuj | edytuj kod]

Klasyfikacja medalowa
Miejsce Państwo Gold medal with cup.svg Silver medal with cup.svg Bronze medal with cup.svg Razem
1 Rosja Rosja 10 8 7 25
2 Wielka Brytania Wielka Brytania 6 5 2 13
3 Niemcy Niemcy 5 4 5 14
4 Francja Francja 4 3 2 10
5 Ukraina Ukraina 3 6 3 12
6 Hiszpania Hiszpania 3 2 4 9
7 Norwegia Norwegia 3 2 1 6
8 Włochy Włochy 2 3 3 8
9 Portugalia Portugalia 2 1 0 3
10 Bułgaria Bułgaria 2 0 3 5
11 Białoruś Białoruś 1 4 0 5
12 Finlandia Finlandia 1 1 0 2
13= Irlandia Irlandia 1 0 0 1
13= Słowenia Słowenia 1 0 0 1
15 Szwecja Szwecja 0 2 0 2
16 Flag of Belgium.svg Belgia 0 1 2 3
17= Czechy Czechy 0 1 1 2
17= Polska Polska 0 1 1 2
19 Węgry Węgry 0 1 0 1
20 Rumunia Rumunia 0 0 3 3
21= Szwajcaria Szwajcaria 0 0 2 2
22= Łotwa Łotwa 0 0 1 1
22= Chorwacja Chorwacja 0 0 1 1
22= Grecja Grecja 0 0 1 1
22= Litwa Litwa 0 0 1 1

Mężczyźni[edytuj | edytuj kod]

konkurencje biegowe[edytuj | edytuj kod]

konkurencja złoto srebro brąz
100 m Linford Christie
    Wielka Brytania
10,14[1] Geir Moen
    Norwegia
10,20 Aleksandr Porchomowski
    Rosja
10,31
200 m Geir Moen
    Norwegia
20,30 Władysław Dołohodin
    Ukraina
20,47 Patrick Stevens
    Belgia
20,68
400 m Du'aine Ladejo
    Wielka Brytania
45,09 Roger Black
    Wielka Brytania
45,20 Matthias Rusterholz
    Szwajcaria
45,96
800 m Andrea Benvenuti
    Włochy
1:46,12 Vebjørn Rodal
    Norwegia
1:46,53 Tomás de Teresa
    Hiszpania
1:46,57
1500 m Fermín Cacho
    Hiszpania
3:35,27 CR Isaac Viciosa
    Hiszpania
3:36,01 Branko Zorko
    Chorwacja
3:36,88
5000 m Dieter Baumann
    Niemcy
13:36,93 Robert Denmark
    Wielka Brytania
13:37,50 Abel Anton
    Hiszpania
13:38,04
10 000 m Abel Anton
    Hiszpania
28:06,03 Vincent Rousseau
    Francja
28:06,63 Stephane Franke
    Niemcy
28:07,95
maraton Martin Fiz
    Hiszpania
2:10:31 Diego Garcia
    Hiszpania
2:10:46 Alberto Juzdado
    Hiszpania
2:11:18
110 m ppł Colin Jackson
    Wielka Brytania
13,08 CR Florian Schwarthoff
    Niemcy
13,16 Tony Jarrett
    Wielka Brytania
13,23
400 m ppł Ołeh Twerdochlib
    Ukraina
48,06 Sven Nylander
    Szwecja
48,22 Stéphane Diagana
    Francja
48,23
3000 m z przeszkodami Alessandro Lambruschini
    Włochy
8:22,40 Angelo Carosi
    Włochy
8:23,53 William Van Dijck
    Belgia
8:24,86
sztafeta 4 x 100 m  Francja
   Hermann Lomba
   Eric Perrot
   Jean-Charles Trouabal
   Daniel Sangouma
38,57  Ukraina
   Serhij Osowycz
   Ołeh Kramarenko
   Dmitrij Wanjalkin
   Władysław Dołohodin
38,98  Włochy
   Ezio Madonia
   Domenico Nettis
   Giorgio Marras
   Sandro Floris
38,99
sztafeta 4 x 400 m  Wielka Brytania
   David McKenzie
   Roger Black
   Brian Whittle
   Du'aine Ladejo
2:59,13  Francja
   Pierre Marie Hilaire
   Jacques Farraudière
   Jean-Louis Rapnouil
   Stéphane Diagana
3:01,11  Rosja
   Michaił Wdowin
   Dmitrij Kosow
   Dmitrij Bej
   Dmitrij Gołowastow
3:03,10
chód 20 km Michaił Szczennikow
    Rosja
1:18:45 Jewgienij Misiula
    Białoruś
1:19:22 Valentí Massana
    Hiszpania
1:20:33
chód 50 km Walerij Spicyn
    Rosja
3:41:07 Thierry Toutain
    Francja
3:43:52 Giovanni Perricelli
    Włochy
3:45:55

konkurencje techniczne[edytuj | edytuj kod]

konkurencja złoto srebro brąz
skok w dal Iwajło Mładenow
    Bułgaria
8,09 Milan Gombala
    Czechy
8,04 Kostas Koukodimos
    Grecja
8,01
trójskok Denis Kapustin
    Rosja
17,62 Serge Hélan
    Francja
17,55 Māris Bružiks
    Łotwa
17,20
skok wzwyż Steinar Hoen
    Norwegia
2,35 CR Artur Partyka
    Polska
Steve Smith
    Wielka Brytania
2,33
skok o tyczce Rodion Gataullin
    Rosja
6,00 CR Igor Trandenkow
    Rosja
5,90 Jean Galfione
    Francja
5,85
rzut oszczepem Steve Backley
    Wielka Brytania
85,20 Seppo Räty
    Finlandia
82,90 Jan Železný
    Czechy
82,58
rzut dyskiem Uładzimir Dubrouszczyk
    Białoruś
64,78 Dmitrij Szewczenko
    Rosja
64,56 Jürgen Schult
    Niemcy
64,18
rzut młotem Wasilij Sidorenko
    Rosja
81,10 Ihar Astapkowicz
    Białoruś
80,40 Heinz Weis
    Niemcy
78,48
pchnięcie kulą Ołeksandr Kłymenko
    Ukraina
20,78 Ołeksandr Bahacz
    Ukraina
20,34 Roman Wirastiuk
    Ukraina
19,59
dziesięciobój Alain Blondel
    Francja
8453 Henrik Dagård
    Szwecja
8587 Lew Łobodin
    Ukraina
8201

Kobiety[edytuj | edytuj kod]

konkurencje biegowe[edytuj | edytuj kod]

konkurencja złoto srebro brąz
100 m Irina Priwałowa
    Rosja
11,02 Żanna Tarnopolśka
    Ukraina
11,10 Melanie Paschke
    Niemcy
11,28
200 m Irina Priwałowa
    Rosja
22,32 Żanna Tarnopolśka
    Ukraina
22,77 Galina Malczugina
    Rosja
22,90
400 m Marie-José Perec
    Francja
50,33 Swietłana Gonczarenko
    Rosja
51,24 Phylis Smith
    Wielka Brytania
51,30
800 m Lubow Gurina
    Rosja
1:58,55 Natalia Duchnowa
    Białoruś
1:58:55 Ludmiła Rogaczowa
    Rosja
1:58,69
1500 m Ludmiła Rogaczowa
    Rosja
4:18,93 Kelly Holmes
    Wielka Brytania
4:19,30 Jekatierina Podkopajewa
    Rosja
4:19,37
3000 m Sonia O'Sullivan
    Irlandia
8:31,84 Yvonne Murray
    Wielka Brytania
8::36,48 Gabriela Szabó
    Rumunia
8:40,08
10 000 m Fernanda Ribeiro
    Portugalia
31:08,75 Conceicão Ferreira
    Portugalia
31:32,82 Daria Nauer
    Szwajcaria
31:35,96
maraton Manuela Machado
    Portugalia
2:29:54 Maria Curatolo
    Włochy
2:30:33 Adriana Barbu
    Rumunia
2:30:55
100 m ppł Swetła Dimitrowa
    Bułgaria
12,72 Julia Graudyn
    Rosja
12,93 Jordanka Donkowa
    Bułgaria
12,93
400 m ppł Sally Gunnell
    Wielka Brytania
53,33 Silvia Rieger
    Niemcy
54,68 Anna Knoroz
    Rosja
54,68
sztafeta 4 x 100 m  Niemcy
   Melanie Paschke
   Silke Knoll
   Bettina Zipp
   Silke Lichtenhagen
42,90  Rosja
   Natalia Anisimowa
   Marina Trandenkowa
   Galina Malczugina
   Irina Priwałowa
42,96  Bułgaria
   Desisława Dimitrowa
   Swetła Dimitrowa
   Anelia Nunewa
   Petia Penderewa
43,00
sztafeta 4 x 400 m  Francja
   Francine Landre
   Evelyn Elien
   Viviane Dorsile
   Marie-José Perec
3:22,34  Rosja
   Natalia Chruszczelewa
   Jelena Andriejewa
   Tatiana Sacharowa
   Swietłana Gonczarenko
3:24,06  Niemcy
   Karin Janke
   Heike Meissner
   Uta Rohländer
   Anja Rücker
3:24,10
chód 10 km Sari Essayah
    Finlandia
42:37 Annarita Sidoti
    Włochy
42:43 Jelena Nikołajewa
    Rosja
42:43

konkurencje techniczne[edytuj | edytuj kod]

konkurencja złoto srebro brąz
skok w dal Heike Drechsler
    Niemcy
7,14 Inesa Kraweć
    Ukraina
6,99 Fiona May
    Włochy
6,90
trójskok Anna Biriukowa
    Rosja
14,89 Inna Łasowska
    Rosja
14,85 Inesa Kraweć
    Ukraina
14,67
skok wzwyż Britta Bilač
    Słowenia
2,00 Jelena Gulajewa
    Rosja
1,96 Nelė Žilinskienė
    Litwa
1,93
rzut oszczepem Trine Hattestad
    Norwegia
68,00 Karen Forkel
    Niemcy
66,10 Felicia Tilea
    Rumunia
64,34
rzut dyskiem Ilke Wyludda
    Niemcy
68,22 Elina Zwierawa
    Białoruś
64,46 Mette Bergmann
    Norwegia
64,34
pchnięcie kulą Wita Pawłysz
    Ukraina
19,61 Astrid Kumbernuss
    Niemcy
19,49 Swetła Mitkowa
    Bułgaria
19,49
siedmiobój Sabine Braun
    Niemcy
6419 Rita Ináncsi
    Węgry
6404 Urszula Włodarczyk
    Polska
6322

Występy Polaków[edytuj | edytuj kod]

Objaśnienia skrótów[edytuj | edytuj kod]

WR – rekord świata
ER – rekord Europy
CR – rekord mistrzostw Europy

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. W półfinale Linford Christie czasem 10,08 s ustanowił nowy rekord mistrzostw.