Mistrzostwa Europy w Lekkoatletyce 1946

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

III Mistrzostwa Europy w Lekkoatletyce rozgrywane były w dniach 23-25 sierpnia 1946 w Oslo.

Klasyfikacja medalowa[edytuj | edytuj kod]

lp. konkurencja złoto srebro brąz razem
1.  Szwecja 12 5 6 23
2.  ZSRR 6 7 4 17
3.  Francja 3 5 4 12
4.  Finlandia 3 3 5 11
5.  Holandia 3 2 1 6
6.  Wielka Brytania 2 5 3 10
7.  Norwegia 1 2 - 3
8.  Dania 1 1 2 4
8.  Włochy 1 1 2 4
10.  Islandia 1 - - 1
11.  Belgia - 1 - 1
11.  Szwajcaria - 1 - 1
13.  Czechosłowacja - - 4 4
14.  Polska - - 1 1
14.  Węgry - - 1 1

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

mężczyźni[edytuj | edytuj kod]

konkurencje biegowe[edytuj | edytuj kod]

konkurencja złoto srebro brąz
100 m John Archer
    Wielka Brytania
10,6 Haakon Tranberg
    Norwegia
10,7 Carlo Monti
    Włochy
10,8
200 m Nikołaj Karakułow
    ZSRR
21,6 Haakon Tranberg
    Norwegia
21,7 Jiří David
    Czechosłowacja
21,9
400 m Niels Holst-Sørensen
    Dania
47,9 CR Jacques Lunis
    Francja
48,3 Derek Pugh
    Wielka Brytania
48,9
800 m Rune Gustafsson
    Szwecja
1:51,0 Niels Holst-Sørensen
    Dania
1:52,1 Marcel Hansenne
    Francja
1:51,2
1500 m Lennart Strand
    Szwecja
3:48,0 CR Henry Eriksson
    Szwecja
3:48,8 Erik Jørgensen
    Dania
3:52,8
5000 m Sydney Wooderson
    Wielka Brytania
14:08,6 CR Wim Slijkhuis
    Holandia
14:14,0 Evert Nyberg
    Szwecja
14:23,2
10 000 m Viljo Heino
    Finlandia
29:52,0 CR Helge Perälä
    Finlandia
30:31,4 András Csaplár
    Węgry
30:56,2
maraton Mikko Hietanen
    Finlandia
2:24:55 Väinö Muinonen
    Finlandia
2:26:08 Jakow Punjo
    ZSRR
2:26:21
110 m ppł Håkan Lidman
    Szwecja
14,6 Hippolyte Braekman
    Belgia
14,9 Väinö Suvivuo
    Finlandia
15,0
400 m ppł Bertel Storskrubb
    Finlandia
52,2 CR Sixten Larsson
    Szwecja
52,4 Rune Larsson
    Szwecja
52,5
3000 m z przeszkodami Raphaël Pujazon
    Francja
9:01,4 CR Erik Elmsäter
    Szwecja
9:11,0 Tore Sjöstrand
    Szwecja
9:14,0
sztafeta 4 × 100 m  Szwecja
   Stig Danielsson
   Inge Nilsson
   Olle Laessker
   Stig Håkansson
41,5  Francja
   Agathon Lepève
   Julien Lebas
   Pierre Gonon
   René Valmy
42,0  Czechosłowacja
   Mirko Paráček
   Leopold Láznička
   Miroslav Řihošek
   Jiří David
42,2
sztafeta 4 × 400 m  Francja
   Bernard Santona
   Yves Cros
   Robert Chef d’Hôtel
   Jacques Lunis
3:14,4  Wielka Brytania
   Ronald Ede
   Derek Pugh
   Bernard Elliot
   Bill Roberts
3:14,5  Szwecja
   Folke Alnevik
   Stig Lindgård
   Sven-Erik Nolinge
   Tore Stern
3:15,0
chód 10 km John Mikaelsson
    Szwecja
46:05,2 Fritz Schwab
    Szwajcaria
47:03,6 Emile Maggi
    Francja
48:10,4
chód 50 km John Ljunggren
    Szwecja
4:38:20 Henry Forbes
    Wielka Brytania
4:42:58 Charles Megnin
    Wielka Brytania
4:57:04

konkurencje techniczne[edytuj | edytuj kod]

konkurencja złoto srebro brąz
skok wzwyż Anton Bolinder
    Szwecja
1,99 Alan Paterson
    Wielka Brytania
1,96 Nils Nicklén
    Finlandia
1,93
skok o tyczce Allan Lindberg
    Szwecja
4,17 CR Nikołaj Osolin
    ZSRR
4,10 Jan Bém
    Czechosłowacja
4,10
skok w dal Olle Laessker
    Szwecja
7,42 Lucien Graff
    Francja
7,40 Miroslav Řihošek
    Czechosłowacja
7,29
trójskok Valdemar Rautio
    Finlandia
15,17 CR Bertil Johnsson
    Szwecja
15,15 Arne Åhman
    Szwecja
14,96
pchnięcie kulą Gunnar Huseby
    Islandia
15,56 Dmitrij Gorjanow
    ZSRR
15,25 Yrjö Lehtilä
    Finlandia
15,23
rzut dyskiem Adolfo Consolini
    Włochy
53,23 CR Giuseppe Tosi
    Włochy
50,39 Veikko Nyqvist
    Finlandia
48,14
rzut młotem Bo Ericson
    Szwecja
56,44 Erik Johansson
    Szwecja
53,54 Duncan Clark
    Wielka Brytania
51,32
rzut oszczepem Lennart Atterwall
    Szwecja
68,74 Yrjö Nikkanen
    Finlandia
67,50 Tapio Rautavaara
    Finlandia
66,40
dziesięciobój Godtfred Holmvang
    Norwegia
6760 Siergiej Kuzniecow
    ZSRR
6721 Göran Waxberg
    Szwecja
6504

kobiety[edytuj | edytuj kod]

konkurencje biegowe[edytuj | edytuj kod]

konkurencja złoto srebro brąz
100 m Jewgenia Seczenowa
    ZSRR
11,9 CR Winifred Jordan
    Wielka Brytania
12,1 Claire Bresolles
    Francja
12,2
200 m Jewgenia Seczenowa
    ZSRR
25,4 Winifred Jordan
    Wielka Brytania
25,6 Léa Caurla
    Francja
25,6
80 m ppł Fanny Blankers-Koen
    Holandia
11,8 Jelena Gokjeli
    ZSRR
11,9 Walentina Fokina
    ZSRR
11,9
sztafeta 4 × 100 m  Holandia
   Gerda van der Kade-Koudijs
   Nettie Witziers-Timmer
   Marta Adema
   Fanny Blankers-Koen
47,8  Francja
   Léa Caurla
   Anne-Marie Colchen
   Claire Bresolles
   Monique Drichon
48,5  ZSRR
   Jewgenia Seczenowa
   Walentina Fokina
   Jelena Gokjeli
   Walentina Wasiljewa
48,7

konkurencje techniczne[edytuj | edytuj kod]

konkurencja złoto srebro brąz
skok wzwyż Anne-Marie Colchen
    Francja
1,60 Aleksandra Czudina
    ZSRR
1,57 Anne Iversen
    Dania
1,57
skok w dal Gerda van der Kade-Koudijs
    Holandia
5,67 Lidja Gailis
    ZSRR
5,66 Walentina Wasiljewa
    ZSRR
5,63
pchnięcie kulą Tatjana Siewriukowa
    ZSRR
14,16 CR Micheline Ostermeyer
    Francja
12,84 Amelia Piccinini
    Włochy
12,21
rzut dyskiem Nina Dumbadze
    ZSRR
44,52 Ans Niesink
    Holandia
40,46 Jadwiga Wajsówna
    Polska
39,39
rzut oszczepem Kławdia Majuczaja
    ZSRR
46,25 CR Ludmiła Anokina
    ZSRR
45,84 Johanna Koning
    Holandia
43,24

Występy Polaków[edytuj | edytuj kod]

Objaśnienia skrótów[edytuj | edytuj kod]

WR - rekord świata
ER - rekord Europy
CR - rekord mistrzostw Europy

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]