Nakwiatek rudawek

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Nakwiatek rudawek
Anthicus antherinus
(Linnaeus, 1761)
Ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Rząd

chrząszcze

Podrząd

chrząszcze wielożerne

Rodzina

nakwiatkowate

Podrodzina

Anthicinae

Rodzaj

nakwiatek

Gatunek

nakwiatek rudawek

Synonimy
  • Meloe antherinus Linnaeus, 1761

Nakwiatek rudawek[1] (Anthicus antherinus) – gatunek chrząszcza z rodziny nakwiatkowatych i podrodziny Anthicinae.

Taksonomia[edytuj | edytuj kod]

Gatunek ten został opisany po raz pierwszy w 1761 roku przez Karola Linneusza jako Meloe antherinus[2].

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Chrząszcz o ciele długości od 3 do 3,5 mm, ubarwionym czarno, z wyjątkiem brunatnożółtych goleni i stóp oraz pokryw, które z koli są czerwonobrunatne z ostro odgraniczonym od tła czarnym wzorem, przy czym może on ulegać redukcji. Powierzchnię głowy i przedplecza porasta brunatne, krótkie, podniesione owłosienie. Włosy na pokrywach są zaś jaśniejsze, dłuższe i przylegające. Odległości między punktami na głowie i przedpleczu są mniejsze niż ich średnice. Przód głowy pozbawiony jest wypukłego guza. Zarys pokryw jest owalny, a ich punktowanie gęste[3].

Ekologia i występowanie[edytuj | edytuj kod]

Owad ten zasiedla tereny o podłożu piaszczystym do nizin po niższe części gór. Postacie dorosłe spotyka się przez cały rok, a najliczniej w od czerwca do sierpnia. Bytują wśród rozkładających się szczątków roślinnych, w pryzmach kompostowych, w ściółce, pod kamieniami i napływkami[3][4][5]. Przylatują do sztucznych źródeł światła[5][6].

W Europie gatunek ten stwierdzony został w Wielkiej Brytanii, Francji, Holandii, Niemczech, Danii, Szwecji, Norwegii, Finlandii, Estonii, Łotwie, Litwie, Szwajcarii, Austrii, Włoszech, Polsce, Białorusi, Czechach, Słowacji, na Węgrzech, w Chorwacji, Bośni i Hercegowinie, Serbii, Czarnogórze, Mołdawii, Rumunii, Bułgarii, Macedonii, Albanii, Grecji i Rosji (na północ po Karelię[4])[2]. Ponadto znany z Afryki Północnej[3][4], Bliskiego Wschodu[2], Kaukazu[3][4] i wschodniej części krainy palearktycznej. Niepewne dane pochodzą z Portugalii i Hiszpanii[2]. W Polsce jest najpospolitszym przedstawicielem rodzaju, znanym z rozproszonych stanowisk w różnych częściach kraju[3][4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Anthicus antherinus – Nakwiatek rudawek. [w:] Insektarium.net [on-line]. [dostęp 2022-04-29].
  2. a b c d Anthicus antherinus (Linnaeus, 1761). [w:] Fauna Europaea [on-line]. [dostęp 2019-12-23].
  3. a b c d e Daniel Kubisz, Przemysław Szwałko: Klucze do oznaczania owadów Polski Część XIX Chrząszcze – Coleoptera z. 80. Nakwiatkowate - Anthicidae. Toruń: Polskie Towarzystwo Entomologiczne, 1998, s. 16-23.
  4. a b c d e B. Burakowski, M. Mroczkowski, J. Stefańska: Katalog Fauny Polski. Tom XXIII, zeszyt 14. Chrząszcze – Coleoptera. Cucujoidea, część 3.. Warszawa: 1987.
  5. a b T. Barłożek, R. Gawroński, K. Komosiński, Sz. Konwerski, R. Matusiak, M. Miłkowski, R. Ruta. Nowe stanowiska Anthicidae (Coleoptera: Tenebrionoidea) w Polsce. „Wiadomości Entomologiczne”. 30 (3), s. 159-169, 2011. 
  6. Grzywocz J., Szołtys H., Wanat M., Greń C., Ruta R., Królik R.. Chrząszcze (Coleoptera) Śląska Dolnego i Górnego – dotychczasowy stan poznania oraz nowe dane faunistyczne: Anthicidae. „Acta entomologica silesiana”. 27, 2019.