Notoxus appendicinus

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Notoxus appendicinus
Desbrochers des Loges, 1874
ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Rząd

chrząszcze

Podrząd

chrząszcze wielożerne

Rodzina

nakwiatkowate

Podrodzina

Notoxinae

Rodzaj

Notoxus

Gatunek

Notoxus appendicinus

Notoxus appendicinusgatunek chrząszcza z rodziny nakwiatkowatych i podrodziny Notoxinae.

Takson ten opisał po raz pierwszy w 1874 roku Jules Desbrochers des Loges[1]. W zależności od autora traktowany jest jako osobny gatunek[2] lub jako podgatunek w obrębie gatunku Notoxus cavifrons[1].

Chrząszcz o ciele długości od 3 do 5 mm, porośniętym przylegającym owłosieniem, a na głowie, przedpleczu i pokrywach także wmieszanymi w nie stojącymi szczecinkami. Punktowanie głowy i przedplecza jest rzadkie i delikatne, zaś pokryw gęste i grubsze. Barwa głowy jest czarnobrunatna, przedplecza czerwonobrunatna z przyciemnionym wierzchem, głaszczków, czułków i odnóży żółtobrunatna lub trochę ciemniejsza, zaś pokryw żółtobrunatna z czarnobrunatnym wzorem, typowo złożonym z plamy przytarczkowej, pary plam zabarkowych i zygzakowatej przepaski poprzecznej o kątowo wciętym brzegu tylnym; poszczególne elementy wzoru mogą się jednak ze sobą łączyć. Spód ciała, z odwłokiem włącznie, jest jednolicie jasny. Przednia krawędź przedplecza wyciągnięta jest ponad głową w duży róg. Przy brzegu tylnym przedplecza znajduje się przewężenie z szeroko pośrodku przerwaną przepaską białego owłosienia. Wierzchołki pokryw są zawsze jasne, u samicy zaokrąglone, a u samca ścięte i zaopatrzone w ząbek[3].

Postaci dorosłe tego owada spotyka się od czerwca do września na gałęziach młodych drzew i kwiatach baldaszkowatych[3]. Ponadto przylatują do sztucznych źródeł światła[4].

Gatunek palearktyczny o subpontyjsko-śródziemnomorskim typie rozsiedlenia[3]. W Europie stwierdzony został we Francji (włącznie z Korsyką), Niemczech, Austrii, Włoszech (włącznie z Sardynią i Sycylią), Polsce, Słowacji, na Węgrzech, Ukrainie, w Chorwacji, Bośni i Hercegowinie, Serbii, Czarnogórze, Albanii, Rumunii, Bułgarii, Macedonii Północnej, Grecji (włącznie z Cykladami i Kretą) i południowej Rosji[1]. Poza Europą znany jest z Afryki Północnej, Bliskiego Wschodu i Azji Środkowej[1][5]. W Polsce gatunek bardzo rzadki, odnotowany dwukrotnie: w 1925 pod Warszawą[5] oraz w 2015 na Górnym Śląsku[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Notoxus cavifrons subsp. appendicinus Desbrochers des Loges, 1874. [w:] Fauna Europaea [on-line]. [dostęp 2019-12-22].
  2. gatunek: Notoxus appendicinus J. Desbrochers des Loges, 1874. [w:] Biodiversity Map [on-line]. [dostęp 2019-12-22].
  3. a b c Daniel Kubisz, Przemysław Szwałko: Klucze do oznaczania owadów Polski Część XIX Chrząszcze – Coleoptera z. 80. Nakwiatkowate - Anthicidae. Toruń: Polskie Towarzystwo Entomologiczne, 1998, s. 16-23.
  4. a b Grzywocz J., Szołtys H., Wanat M., Greń C., Ruta R., Królik R.. Chrząszcze (Coleoptera) Śląska Dolnego i Górnego – dotychczasowy stan poznania oraz nowe dane faunistyczne: Anthicidae. „Acta entomologica silesiana”. 27, 2019. 
  5. a b Robert Lasecki, Rafał Ruta, Dmitry Telnov. Anthicus crinitus LaFerté-Sénectěre, 1849 (Coleoptera, Anthicidae) nowy dla fauny Polski, z krytycznym wykazem Anthicidae Polski. „Wiadomości Entomologiczne”. 32 (3), s. 179–184, 2013. 

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]