Notoxus brachycerus

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Notoxus brachycerus
(Faldermann, 1837)
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Rząd

chrząszcze

Podrząd

chrząszcze wielożerne

Rodzina

nakwiatkowate

Podrodzina

Notoxinae

Rodzaj

Notoxus

Gatunek

Notoxus brachycerus

Synonimy
  • Monoceros brachycerus Faldermann, 1837
  • Notoxus hipponensis M. Pic, 1894
  • Notoxus major W.L.E. Schmidt, 1842
  • Notoxus notaticollis M. Pic, 1915
  • Notoxus obliteratus M. Pic, 1930
  • Notoxus szalavszkyi Laczo, 1912

Notoxus brachycerusgatunek chrząszcza z rodziny nakwiatkowatych i podrodziny Notoxinae.

Gatunek ten został opisany po raz pierwszy w 1837 roku przez Franza Faldermanna jako Monoceros brachycerus[1].

Chrząszcz o ciele długości od 3 do 6 mm, porośniętym przylegającym owłosieniem, a na głowie, przedpleczu i pokrywach także wmieszanymi w nie nielicznymi, półpodniesionymi szczecinkami. Ubarwienie ma jasnobrunatne z czerwonobrunatnymi: głową i przedpleczem oraz czarnobrunatnym odwłokiem i wzorem na pokrywach, złożonym z plamy przytarczkowej, pary plam zabarkowych i zygzakowatej przepaski poprzecznej za środkiem ich długości; plamy zabarkowe mogą się rozlewać na brzegi pokryw lub zlewać z plamą przytarczkową. Przednia krawędź przedplecza wyciągnięta jest ponad głową w duży, szeroki róg o wyraźnie ząbkowanych brzegach. Przy brzegu tylnym przedplecza znajduje się przewężenie z szeroko pośrodku przerwaną przepaską białego owłosienia. Wierzchołki pokryw są zawsze jasne i obu płci zaokrąglone[2].

Owad o nieznanej bionomii. Imagines spotyka się od maja do lipca na trawach, bylinach i niższych gałęziach wiązów, wierzb i topól[2][3]. Odwiedzają kwiaty mikołajków, marchwi, wiesiołków i wrotyczy[2].

Gatunek palearktyczny o subpontyjsko-śródziemnomorskim typie rozsiedlenia[2]. W Europie stwierdzony został w Portugalii, Hiszpanii, Francji, Niemczech, Szwajcarii, Austrii, Włoszech, Polsce, Czechach, Słowacji, na Węgrzech, Ukrainie, w Mołdawii, Chorwacji, Bośni i Hercegowinie, Serbii, Czarnogórze, Bułgarii, Grecji i Rosji[1]. Poza Europą znany jest z Algierii, Kaukazu, Turcji[3] i Syberii[1]. W Polsce stwierdzany był w XIX wieku i pierwszej połowie XX wieku na południu kraju i w Puszczy Białowieskiej[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Notoxus brachycerus (Faldermann, 1837). [w:] Fauna Europaea [on-line]. [dostęp 2019-12-21].
  2. a b c d e Daniel Kubisz, Przemysław Szwałko: Klucze do oznaczania owadów Polski Część XIX Chrząszcze – Coleoptera z. 80. Nakwiatkowate - Anthicidae. Toruń: Polskie Towarzystwo Entomologiczne, 1998, s. 16-23.
  3. a b B. Burakowski, M. Mroczkowski, J. Stefańska: Katalog Fauny Polski. Tom XXIII, zeszyt 14. Chrząszcze – Coleoptera. Cucujoidea, część 3.. Warszawa: 1987.