Portal:Bibliologia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania


Nauki ścisłe i przyrodniczeGeografiaNauki społeczne i humanistyczneSpołeczeństwoKulturaHistoriaReligiaSportTechnikaPolska

Books-aj.svg aj ashton 01.svgBibliologia w polskojęzycznej Wikipedii

Libri books2.jpg

Ta strona to portal dla wikipedystów zainteresowanych bibliologią, umożliwiający łatwiejszy dostęp oraz pomoc w rozwoju artykułów związanych z tą dziedziną nauki.

Bibliologia, zwana też księgoznawstwem – to nauka humanistyczna, której przedmiotem badań jest książka we wszystkich jej aspektach, czyli jako obiekt materialny, nośnik treści, a także społeczne narzędzie kultury. Zajmuje się ona zarówno książką dawną, jak i współczesną, oraz instytucjami z nią związanymi, tj. wydawnictwa, drukarnie, księgarnie, biblioteki i ośrodki informacji.

Jeżeli chcesz edytować tę stronę przejdź tutaj

więcej informacji o bibliologii...

Books-aj.svg aj ashton 01.svgCytat

"Kto czyta książki, żyje podwójnie."

Umberto Eco

Books-aj.svg aj ashton 01.svgGrafika

Nowoczesność w bibliotece – maszyna do samowypożyczeń.

Books-aj.svg aj ashton 01.svgSylwetki Bibliotekarzy

Shiyali Ramamrita Ranganathan (9 sierpnia 1892, Shiyali, Tamilnadu27 września 1972, Bangalore) – nowatorski matematyk i bibliotekarz z Indii. Najbardziej znany jako twórca pięciu praw Ranganathana dotyczących pracy bibliotekarza. Przyczynił się również do rozwoju klasyfikacji dwukropkowej. S. R. Ranganathan jest uważany za ojca bibliotekarstwa indyjskiego.

Kiedy w 1923 Uniwersytet w Madrasie ogłosił konkurs na posadę bibliotekarza uniwersyteckiego, który uporządkowałby zaniedbany księgozbiór, zgłosiło się 900 chętnych na to stanowisko, z których żaden nie miał odpowiedniego wykształcenia ani doświadczenia w zawodzie. Wiedza samego Ranganathana opierał się na kilku artykułach przeczytanych w Encyklopedii Britannica. Do czasu rozmowy kwalifikacyjnej, Ranganathan zapomniał o swoim podaniu, był zatem bardzo zaskoczony, kiedy został przyjęty. Prace w bibliotece uniwersyteckiej rozpoczął w styczniu 1924...

czytaj dalej...

Inne portale tematyczne w polskojęzycznej Wikipedii

Portal.svg
Czym są portale? • Portal:Portale • Czym są wikiprojekty?

PILNIE POTRZEBNI WIKIPEDYŚCI DO POMOCY PRZY PORTALU BIBLIOLOGICZNYM!