Premier-liha (2010/2011)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Premier-liha 2010/2011
Gtk-go-back-ltr.svg 2009/2010 2011/2012 Gtk-go-forward-ltr.svg
Szczegóły rozgrywek
Termin 9 lipca 2010 - 21 maja 2011
Mistrz Ukrainy Szachtar Donieck
Liczba meczów 240
Bramki 609 (2,54 na mecz)
Król strzelców Jewhen Sełezniow (17)

Premier Liha w piłce nożnej 2010/11 – XX edycja najwyższych w hierarchii rozgrywek ligowych ukraińskiej klubowej piłki nożnej. Sezon rozpoczął się 9 lipca 2010, a zakończył 21 maja 2010. Szachtar Donieck obronił po raz kolejny tytuł mistrza Ukrainy.

Drużyny[edytuj | edytuj kod]

Geographylogo.svg
Lokalizacja klubów grających w Premier Lidze 2009/2010

Zespoły występujące w Premier Lidze 2010/2011

Uwagi Sub on.svg — zespoły, które awansowały z Pierwszej ligi edycji 2009/2010.

Stadiony[edytuj | edytuj kod]

Lp. Klub Miasto Stadion Pojemność
1 Arsenał Kijów Kyiv flag.png Kijów Stadion Kołos 5 654
2 Dnipro Dniepropetrowsk Флаг Днепропетровска 2.png Dniepropetrowsk Stadion Dnipro Arena 31 003
3 Dynamo Kijów Kyiv flag.png Kijów Stadion Dynamo 16 873
4 Illicziweć Mariupol Flag of Donetsk Oblast.svg Mariupol Stadion Illicziweć 12 680
5 Karpaty Lwów Flag of Lviv Oblast.png Lwów Stadion Ukraina 28 051
6 Krywbas Krzywy Róg Flag of Dnipropetrovsk Oblast.png Krzywy Róg Stadion Metałurh 29 782
7 Metalist Charków Flag of Kharkiv Oblast.svg Charków Stadion Metalist 43 000
8 Metałurh Donieck Flag of Donetsk Oblast.svg Donieck Stadion Metałurh 5 300
9 Metałurh Zaporoże Flag of Zaporizhzhya Oblast.png Zaporoże Stadion Sławutycz Arena 11 883
10 Obołoń Kijów Kyiv flag.png Kijów Stadion Obołoń 4 305
11 PFK Sewastopol Flag of Sevastopol.svg Sewastopol Stadion SK Sewastopol 6 000
12 Szachtar Donieck Flag of Donetsk Oblast.svg Donieck Donbass Arena 51 371
13 Tawrija Symferopol Flag of Simferopol.png Symferopol Stadion Łokomotyw 20 000
14 Wołyń Łuck Flag of Volhynian Oblast.svg Łuck Stadion Awanhard 10 792
15 Worskła Połtawa Flag of Poltava Oblast.svg Połtawa Stadion Worskła 24 586
16 Zoria Ługańsk Flag of Luhansk Oblast.png Ługańsk Stadion Awanhard 23 243

Końcowa tabela[edytuj | edytuj kod]

Lp
Drużyna
M
Z
R
P
Bramki
+/–
Pkt
Uwagi
1 Szachtar Donieck (M) 30 23 3 4 53 16 +37 72 Liga Mistrzów UEFA Faza grupowa
2 Dynamo Kijów 30 20 5 5 60 24 +36 65 Liga Mistrzów UEFA III runda kwalifikacyjna
3 Metalist Charków 30 18 6 6 58 26 +32 60 Liga Europy UEFA Runda play-off
4 Dnipro Dniepropetrowsk 30 16 9 5 45 19 +26 57
5 Karpaty Lwów 30 13 9 8 41 34 +7 48 Liga Europy UEFA III runda kwalifikacyjna
6 Worskła Połtawa 30 10 9 11 37 32 +5 39 Liga Europy UEFA II runda kwalifikacyjna
7 Tawrija Symferopol 30 10 9 11 44 46 −2 39
8 Metałurh Donieck 30 11 5 14 36 45 −9 38
9 Arsenał Kijów 30 10 7 13 36 38 −2 37
10 Obołoń Kijów 30 9 7 14 26 38 −12 34
11 Wołyń Łuck 30 9 7 14 27 49 −22 34
12 Zoria Ługańsk 30 7 9 14 28 40 −12 30
13 Krywbas Krzywy Róg 30 6 11 13 27 45 −18 29
14 Illicziweć Mariupol 30 7 8 15 45 67 −22 29
15 FK Sewastopol (S) 30 7 6 17 26 48 −22 27 Spadek do Perszej lihy
16 Metałurh Zaporoże (S) 30 6 6 18 18 40 −22 24

Aktualne na 21 maja 2011. Źródło: Oficjalna strona ligi (ukr.)
Oznaczenia: (M) – tytuł mistrzowski, (A) – awans, (S) – spadek, (B) – zagwarantowany udział w barażach.
Zasady ustalania kolejności: 1st punkty; 2nd różnica bramek; 3rd bramki zdobyte; 4th fair play.

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

Gospodarz / Gość1 ARS DNI DYN ILL KAR KRY MET MDO MZA OBO SEW SZA TAW WOŁ WOR ZOR
Arsenał Kijów 1:2 0:3 3:1 2:2 1:0 0:1 3:1 1:0 1:0 0:1 1:3 3:1 1:1 0:1 1:1
Dnipro Dniepropetrowsk 1:0 1:0 2:0 1:0 1:1 0:1 1:2 3:0 3:0 2:2 0:1 2:2 2:0 2:0 1:1
Dynamo Kijów 3:2 0:0 9:02 1:0 3:0 1:1 1:0 2:0 0:2 2:0 3:0 2:1 5:1 2:0 2:0
Illicziweć Mariupol 2:2 1:5 3:2 2:3 1:1 1:4 1:1 0:0 1:0 4:2 1:3 5:1 2:2 2:6 2:2
Karpaty Lwów 2:1 0:0 1:2 3:1 2:1 0:1 2:1 1:0 3:0 2:1 1:0 1:0 1:0 2:2 4:2
Krywbas Krzywy Róg 1:1 0:3 0:1 1:0 0:0 0:0 1:0 0:0 2:2 3:1 0:2 1:4 2:4 1:0 0:2
Metalist Charków 2:1 2:2 1:2 3:0 1:1 3:4 3:1 3:0 2:1 4:0 1:2 2:3 3:1 2:3 3:0
Metałurh Donieck 1:5 3:2 0:2 0:3 4:1 2:2 0:3 0:1 3:0 1:0 0:2 2:1 0:2 2:0 1:1
Metałurh Zaporoże 2:1 0:3 1:1 0:4 0:0 1:2 0:2 1:2 1:2 1:0 1:1 2:2 0:1 2:0 1:0
Obołoń Kijów 1:1 0:1 2:2 2:0 1:1 1:1 0:2 1:1 1:0 2:2 1:0 2:1 0:1 0:1 1:0
FK Sewastopol 0:2 2:1 0:3 1:0 3:1 2:2 0:0 0:1 1:0 3:1 0:1 0:1 4:1 0:0 0:1
Szachtar Donieck 4:0 0:0 2:0 1:0 1:0 2:0 2:1 2:0 2:1 0:1 5:0 4:1 4:0 1:0 1:0
Tawrija Symferopol 0:1 0:1 1:1 2:2 3:1 2:1 0:1 2:1 2:0 3:1 2:1 1:2 0:0 2:2 0:0
Wołyń Łuck 0:0 1:1 1:2 3:1 0:3 0:0 1:4 1:3 1:0 1:0 1:0 0:1 2:2 0:4 0:1
Worskła Połtawa 0:1 0:2 3:1 1:3 1:1 3:0 0:0 1:1 2:1 0:1 4:0 1:1 0:0 0:1 1:0
Zoria Ługańsk 0:2 0:1 1:2 2:2 2:2 1:0 0:2 0:2 0:2 1:0 0:0 1:3 5:3 3:0 1:1

Aktualne na 21 maja 2011. Źródło: Oficjalna strona ligi (ukr.)
Objaśnienia:
1Drużyna gospodarzy jest wymieniona po lewej stronie tabeli.
Kolory: niebieski – zwycięstwo gospodarzy, żółty – remis, różowy – zwycięstwo gości.

Najlepsi strzelcy[edytuj | edytuj kod]

Ostatnia aktualizacja: 21 maja 2011[1]

# Strzelec Drużyna Mecze Bramki(karne)
1 Ukraina Jewhen Sełezniow Dnipro Dniepropetrowsk 24 17
2 Ukraina Marko Dević Metalist Charków 24 14 (3)
3 Nigeria Lucky Idahor Tawrija Symferopol 30 13 (1)
4 Ukraina Denys Olijnyk Metalist Charków 27 12
5 Ukraina Andrij Jarmołenko Dynamo Kijów 26 11
6 Ukraina Ołeksij Antonow Illicziweć Mariupol 23 10
Ukraina Wasyl Saczko Worskła Połtawa 25 10
Brazylia Luiz Adriano Szachtar Donieck 21 10 (1)
Ukraina Kostiantyn Jaroszenko Illicziweć Mariupol 29 10 (2)
Ukraina Andrij Szewczenko Dynamo Kijów 18 10 (2)

Medaliści[edytuj | edytuj kod]

(liczba meczów i goli w nawiasach)

1. Szachtar Donieck

Bramkarzy: Andrij Pjatow (29 / -15), Rustam Chudżamow (1 / -1).
Obrońcy: Jarosław Rakycki (21 / 1), Răzvan Raţ (17), Dmytro Czyhrynski (16 / 2), Mykoła Iszczenko (10), Ołeksandr Kuczer (10), Wjaczesław Szewczuk (10), Ołeksandr Czyżow (6), Serhij Krywcow (2).
Pomocnicy: Willian (28 / 3), Douglas Costa (27 / 5), Darijo Srna (27 / 3), Alex Teixeira (26 / 5), Jádson (24 / 5), Fernandinho (15 / 3), Taras Stepanenko (15), Witalij Wiceneć (14 / 2), Tomáš Hübschman (14), Ołeksij Haj (11), Wasyl Kobin (9), Bruno Renan (1).
Napastnicy: Eduardo (22 / 6), Luiz Adriano (21 / 10), Marcelo Moreno (18 / 5), Henrich Mchitarjan (17 / 3).

Trener: Mircea Lucescu.

Odeszli w sezonie: Ołeksandr Hładky (5) (Dnipro Dniepropetrowsk), Kostiantyn Krawczenko (2) (Illicziweć Mariupol), Julius Aghahowa (1) (PFK Sewastopol), Rusłan Fomin (0) (Zoria Ługańsk).

2. Dynamo Kijów

Bramkarzy: Maksym Kowal (12 / -7), Ołeksandr Szowkowski (10 / -6), Denys Bojko (8 / -11).
Obrońcy: Danilo Silva (25 / 1), Betão (24), Leandro Almeida (17 / 3), Jewhen Chaczeridi (16), Badr El Kaddouri (16), Goran Popow (15 / 1), Andrij Nesmaczny (3).
Pomocnicy: Ognjen Vukojević (29 / 2), Roman Eremenko (26 / 3), Ołeh Husiew (23 / 9), Denys Harmasz (20 / 1), Taras Mychałyk (18 / 1), Miloš Ninković (13 / 1), Ayila Yussuf (13), Ołeksandr Alijew (6 / 2), Gérson Magrão (6), Facundo Bertoglio (4), Tiberiu Ghioane (3), Władysław Kałytwyncew (1).
Napastnicy: Andrij Jarmołenko (26 / 12), Artem Miłewski (26 / 9), Andrij Szewczenko (18 / 10), Roman Zozula (12), Artem Kraweć (11 / 3).

Trener: Walerij Gazzajew (11 meczów do września), Ołeh Łużny (8 meczów od października do grudnia), Jurij Siomin (11 meczów od grudnia).

Odeszli w sezonie: Guilherme (5 / 1) (CSKA Moskwa), André (3) (Girondins Bordeaux).

3. Metalist Charków

Bramkarzy: Vladimir Dišljenković (18 / -13), Maksym Starcew (8 / -9), Ołeksandr Horiainow (5 / -2), Dmytro Żdankow (1 / -2).
Obrońcy: Milan Obradović (26), Cristian Villagra (23 / 1), Ołeksandr Romanczuk (21), Papa Gueye (20 / 1), Serhij Pszenycznych (14 / 1), Vitalie Bordian (14), Lukáš Štetina (2).
Pomocnicy: Denys Olijnyk (27 / 12), Edmar (27 / 1), Cleiton Xavier (26 / 6), Serhij Walajew (25 / 1), Marko Dević (24 / 14), Ołeh Szełajew (23 / 1), Fininho (21 / 3), Andrij Berezowczuk (11), Wjaczesław Szarpar (7), Siergiej Tkaczow (7), Serhij Baryłko (3).
Napastnicy: Taison (21 / 8), Andrij Worobej (20 / 4), Jonathan Cristaldo (9 / 5).

Trener: Myron Markewicz.

Odeszli w sezonie: Sani Kaita (6) (Iraklis Saloniki), Jaja (2) (Trabzonspor), Serhij Dawydow (3) (Zakarpattia Użhorod), Aleksandar Trišović (1) (Zakarpattia Użhorod), Anton Postupałenko (0) (Stal Alczewsk), Wołodymyr Łysenko (0) (Wołyń Łuck).

Uwaga: Piłkarze oznaczone kursywą występowali również na innych pozycjach.

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Mistrz Ukrainy 2010/2011
Szachtar Donieck
6 tytuł
Star*.svgUkraine football association.gifUkraine football association.gifUkraine football association.gifUkraine football association.gif...Ukraine football association.gif