Wyszcza liha (1994/1995)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Wyszcza liha 1994/1995
Gtk-go-back-ltr.svg 1993/1994 1995/1996 Gtk-go-forward-ltr.svg
Szczegóły rozgrywek
Termin 17 lipca 1994 - 23 czerwca 1995
Mistrz Ukrainy Dynamo Kijów
Liczba meczów 306
Bramki 801 (2,62 na mecz)
Król strzelców Arsen Awakow (21)

Wyszcza liha w piłce nożnej 1994/1995 – IV edycja najwyższych w hierarchii rozgrywek ligowych ukraińskiej klubowej piłki nożnej. Sezon rozpoczął się 17 lipca 1994, a zakończył się 23 czerwca 1995.

Drużyny[edytuj | edytuj kod]

Geographylogo.svg
Lokalizacja klubów grających w Wyszczej Lidze 1994/95

Zespoły występujące w Wyszczej Lidze 1994/1995

Uwagi

Stadiony[edytuj | edytuj kod]

Lp. Klub Miasto Stadion Pojemność
1 Czornomoreć Odessa Flag of Odesa Oblast.svg Odessa Stadion CCzMP 20 836
2 Dnipro Dniepropetrowsk Флаг Днепропетровска 2.png Dniepropetrowsk Stadion Dnipro Meteor 24 381
3 Dynamo Kijów Kyiv flag.png Kijów Stadion Dynamo 16 873
4 Karpaty Lwów Flag of Lviv Oblast.png Lwów Stadion Ukraina 28 051
5 Kremiń Krzemieńczuk Flag of Poltava Oblast.svg Krzemieńczuk Stadion Dnipro 11 300
6 Krywbas Krzywy Róg Flag of Dnipropetrovsk Oblast.png Krzywy Róg Stadion Metałurh 29 782
7 Metałurh Zaporoże Flag of Zaporizhzhya Oblast.png Zaporoże Stadion Metałurh 11 883
8 Nywa Tarnopol Flag of Ternopil Oblast.png Tarnopol Stadion Miejski 16 450
9 Nywa Winnica Flag of Vinnytsia Oblast.svg Winnica Stadion Centralny 24 000
10 Prykarpattia Iwano-Frankiwsk Flag of Ivano-Frankivsk Oblast.png Iwano-Frankiwsk Stadion Ruch 15 000
11 SK Mikołajów Flag of Mykolaiv Oblast.png Mikołajów Stadion Centralny 24 325
12 Szachtar Donieck Flag of Donetsk Oblast.svg Donieck Stadion Szachtar 31 718
13 Tawrija Symferopol Flag of Simferopol.png Symferopol Stadion Łokomotyw 20 000
14 Temp Szepietówka Flag of Khmelnytskyi Oblast.svg Szepetówka Stadion Temp 1 000
15 Torpedo Zaporoże Flag of Zaporizhzhya Oblast.png Zaporoże Stadion ZAZ 15 000
16 Weres Równe Flag of Rivne Oblast.png Równe Stadion Awanhard 4 500
17 Wołyń Łuck Volyn flag.svg Łuck Stadion Awanhard 10 792
18 Zoria Ługańsk Flag of Luhansk Oblast.png Ługańsk Stadion Awanhard 23 243

Tabela[edytuj | edytuj kod]

Klub M Zw. Rem. Por. BZ BS +/- Pkt. Uwagi
1 Dynamo Kijów 34 25 8 1 87 24 63 83 Liga Mistrzów
2 Czornomoreć Odessa 34 22 7 5 62 29 33 73 Puchar UEFA
3 Dnipro Dniepropetrowsk 34 19 8 7 60 33 27 65
4 Szachtar Donieck 34 18 8 8 52 29 23 62 Puchar Zdobywców Pucharów
5 Tawrija Symferopol 34 17 8 9 61 37 24 59
6 Krywbas Krzywy Róg 34 13 9 12 35 30 5 48
7 Torpedo Zaporoże 34 15 3 16 49 49 0 48
8 Karpaty Lwów 34 12 9 13 32 36 -4 45
9 Metałurh Zaporoże 34 11 10 13 47 42 5 43
10 Kremiń Krzemieńczuk 34 12 6 16 42 54 -12 42
11 Prykarpattia Iwano-Frankiwsk 34 11 8 15 40 52 -12 41
12 Nywa Tarnopol 34 11 5 18 40 44 -4 38
13 SK Mikołajów 34 11 5 18 33 59 -26 38
14 Nywa Winnica 34 10 7 17 38 51 -13 37
15 Wołyń Łuck 34 11 3 20 29 58 -29 36
16 Zoria-MAŁS Ługańsk 34 10 5 19 35 70 -35 35
17 Temp Szepietówka 34 10 4 20 31 41 -10 34 Spadek
18 Weres Równe 34 8 7 19 28 63 -35 31 Spadek

Legenda:

Eliminacje Ligi Mistrzów
Puchar Zdobywców Pucharów
Puchar UEFA
Puchar Intertoto
Spadek do Pierwszej Lihi

Przed początkiem sezonu 1994/95 klub SK Mikołajów nazywał się Ewis Mikołajów.

W środku sezonu 1994/95 klub Metałurh Zaporoże nazywał się Metałurh-Wiktor Zaporoże.

Najlepsi strzelcy[edytuj | edytuj kod]

# Strzelec Drużyna Mecze Bramki(karne)
1 Tadżykistan Arsen Awakow Torpedo Zaporoże 33 21 (6)
2 Ukraina Ołeksij Antiuchin Tawrija Symferopol 33 18
3 Ukraina Wiktor Łeonenko Dynamo Kijów 20 17 (1)
Ukraina Ołeksandr Hajdasz Tawrija Symferopol 29 17
5 Ukraina Ihor Petrow Szachtar Donieck 28 14 (5)
6 Gruzja Micheil Pocchweria Zoria-MAŁS Ługańsk / Metałurh Zaporoże 26 13
7 Ukraina Tymerłan Husejnow Czornomoreć Odessa 29 12
Rosja Andriej Fied´kow Kremiń Krzemieńczuk 31 12 (1)
9 Ukraina Rusłan Zabranski SK Mikołajów 32 11 (1)
10 Ukraina Iwan Korponaj Kremiń Krzemieńczuk 29 10

Medaliści[edytuj | edytuj kod]

(liczba meczów i goli w nawiasach)

1. Dynamo Kijów

Bramkarze: Ołeksandr Szowkowski (25 / -15), Andrij Kowtun (3 / -1).
Obrońcy: Władysław Waszczuk (31 / 3), Ołeh Łużny (24 / 4), Serhij Łeżencew (24), Andrij Chomyn (21 / 2), Serhij Mizin (20 / 5), Jurij Dmytrulin (17 / 1), Serhij Szmatowałenko (14), Serhij Beżenar (13 / 1), Andrij Annenkow (3).
Pomocnicy: Witalij Kosowski (27 / 6), Dmytro Mychajłenko (25 / 5), Pawło Szkapenko (24 / 8), Serhij Konowałow (17 / 5), Jewhen Pochlebajew (17 / 3), Jurij Kałytwyncew (14 / 2), Jurij Maksymow (11 / 5).
Napastnicy: Serhij Rebrow (24 / 8), Wiktor Łeonenko (20 / 17), Andrij Szewczenko (17 / 1), Serhij Skaczenko (16 / 3), Nasir as-Sauhi (1).

Trener: Jożef Sabo (pierwsza runda - 17 gier), Wołodymyr Onyszczenko (druga runda - 5 gier), Mykoła Pawłow (druga runda - 12 gier).

Odeszli w sezonie: Serhij Kowałeć (17 / 2) (Dnipro Dniepropetrowsk), Ołeksandr Pryzetko (13 / 1) (Dinamo-Gazowik Tiumeń), Wołodymyr Szaran (11 / 2) (Dnipro Dniepropetrowsk), Micheil Dżiszkariani (8 / 3) (CSKA-Borysfen Kijów), Wałerij Worobjow (7 / -8) (CSKA-Borysfen Kijów), Dmytro Topczijew (2) (CSKA-Borysfen Kijów), Maksim Diemienko (1) (Łada Togliatti), Władysław Prudius (1) (CSKA-Borysfen Kijów).

2. Czornomorec Odessa

Bramkarze: Ołeh Susłow (34 / -27), Wadym Wynokurow (2 / -2), .
Obrońcy: Jurij Bukel (29), Andrij Tełesnenko (28 / 1), Jurij Sak (23 / 5), Władisław Tiernawski (16 / 1), Jurij Smotrycz (10), Denys Kołczin (8), Wiktor Jabłonski (5 / 1), Witalij Skysz (5), Władysław Zubkow (4), Ołeksij Czerednyk (3), Serhij Bułyhin (2).
Pomocnicy: Dmytro Parfionow (33 / 6), Ihor Żabczenko (32 / 7), Witalij Kołesniczenko (21 / 2), Andriej Gaszkin (20 / 5), Ołeksandr Spiwak (19), Ołeksandr Horszkow (18), Ihor Kornijeć (16 / 1), Jurij Sełezniow (13 / 2), Rusłan Romanczuk (12 / 2), Ołeksandr Nikiforow (9), Ołeksandr Zotow (8 / 3), Wjaczesław Jeremejew (7), Wiktor Bohatyr (3).
Napastnicy: Tymerłan Husejnow (29 / 12), Wołodymyr Musolitin (19 / 3), Witalij Parachnewicz (13 / 4), Wasyl Kardasz (13 / 2), Ołeh Moczulak (8 / 2), Kostiantyn Kułyk (5 / 2).

Trener: Łeonid Buriak.

Odeszli w sezonie: -.

3. Dnipro Dniepropetrowsk

Bramkarze: Mykoła Medin (19 / -13), Swiatosław Syrota (16 / -17), Konstantin Ledowskich (1 / -3).
Obrońcy: Wiktor Skrypnyk (31 / 8), Wołodymyr Bahmut (30 / 1), Wołodymyr Horiły (25), Serhij Diriawka (19), Dmytro Jakowenko (17), Hennadij Kozar (7), Jewhen Dmytrijew (6), Andrij Judin (6), Ołeksij Kupcow (3), Albert Szachow (2), Serhij Zadorożny (1).
Pomocnicy: Andrij Połunin (31 / 7), Ołeksandr Zacharow (25 / 1), Wałentyn Moskwyn (17 / 2), Serhij Kowałeć (15 / 3), Dmytro Topczijew (15 / 3), Ihor Płotko (15 / 1), Wołodymyr Szaran (14 / 2), Serhij Dumenko (9 / 1), Serhij Czorny (2).
Napastnicy: Borys Finkel (29 / 9), Ołeksandr Palanycia (13 / 6), Ołeh Taran (7 / 1), Andreas Sassen (6).

Trener: Mykoła Pawłow (pierwsza runda - 17 gier), Ołeksandr Łysenko (druga runda - 6 gier), Bernd Stange (druga runda - 11 gier).

Odeszli w sezonie: Serhij Beżenar (17 / 6) (Dynamo Kijów), Serhij Konowałow (17 / 3) (Dynamo Kijów), Jewhen Pochlebajew (15 / 2) (Dynamo Kijów), Jurij Maksymow (13 / 4) (Dynamo Kijów), Ołeksandr Czerwony (7) (Zoria-MAŁS Ługańsk), Andrij Kotiuk (6) (Metałurh Nowomoskowsk), Serhij Czujczenko (4) (Polihraftechnika Oleksandria), Serhij Biłokoń (1) (Krywbas Krzywy Róg).

Uwaga: Piłkarze oznaczone kursywą występowali również na innych pozycjach.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Mistrz Ukrainy 1994/1995
Dynamo Kijów
3 tytuł
Star*.svgUkraine football association.gifUkraine football association.gifUkraine football association.gif