Wyszcza liha (1998/1999)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Wyszcza liha 1998/1999
Gtk-go-back-ltr.svg 1997/1998 1999/2000 Gtk-go-forward-ltr.svg
Szczegóły rozgrywek
Termin 7 lipca 1999 - 25 czerwca 1999
Mistrz Ukrainy Dynamo Kijów
Liczba meczów 240
Bramki 617 (2,57 na mecz)
Król strzelców Andrij Szewczenko (18)

Wyszcza liha w piłce nożnej 1998/1999 – VIII edycja najwyższych w hierarchii rozgrywek ligowych ukraińskiej klubowej piłki nożnej. Sezon rozpoczął się 7 lipca 1998, a zakończył się 25 czerwca 1999.

Drużyny[edytuj | edytuj kod]

Geographylogo.svg
Lokalizacja klubów grających w Wyszczej Lidze 1998/99

Zespoły występujące w Wyszczej Lidze 1998/1999

Uwagi

Stadiony[edytuj | edytuj kod]

Lp. Klub Miasto Stadion Pojemność
1 CSKA Kijów Kyiv flag.png Kijów Stadion CSKA 12 000
2 Dnipro Dniepropetrowsk Флаг Днепропетровска 2.png Dniepropetrowsk Stadion Dnipro Meteor 24 381
3 Dynamo Kijów Kyiv flag.png Kijów Stadion Dynamo 16 873
4 Karpaty Lwów Flag of Lviv Oblast.png Lwów Stadion Ukraina 28 051
5 Krywbas Krzywy Róg Flag of Dnipropetrovsk Oblast.png Krzywy Róg Stadion Metałurh 29 782
6 Metalist Charków Flag of Kharkiv Oblast.svg Charków Stadion Metalist 43 000
7 Metałurh Donieck Flag of Donetsk Oblast.svg Donieck Stadion Metałurh 5 094
8 Metałurh Mariupol Flag of Donetsk Oblast.svg Mariupol Stadion Illicziweć 12 680
9 Metałurh Zaporoże Flag of Zaporizhzhya Oblast.png Zaporoże Stadion Metałurh 11 883
10 Nywa Tarnopol Flag of Ternopil Oblast.png Tarnopol Stadion Miejski 16 450
11 Prykarpattia Iwano-Frankiwsk Flag of Ivano-Frankivsk Oblast.png Iwano-Frankiwsk Stadion Ruch 15 000
12 SK Mikołajów Flag of Mykolaiv Oblast.png Mikołajów Stadion Centralny 24 325
13 Szachtar Donieck Flag of Donetsk Oblast.svg Donieck Stadion Szachtar 31 718
14 Tawrija Symferopol Flag of Simferopol.png Symferopol Stadion Łokomotyw 20 000
15 Worskła Połtawa Flag of Poltava Oblast.svg Połtawa Stadion Worskła 24 795
16 Zirka Kirowohrad Flag of Kirovohrad Oblast.png Kirowohrad Stadion Zirka 13 667

Końcowa tabela[edytuj | edytuj kod]

#
Klub
M.
Z.
R.
P.
Bramki
Pkt
1 Dynamo Kijów 30 23 5 2 75-17 74
2 Szachtar Donieck 30 20 5 5 70-25 65
3 Krywbas Krzywy Róg 30 16 11 3 43-18 59
4 Karpaty Lwów 30 15 10 5 54-34 55
5 Metałurh Mariupol 30 14 6 10 35-27 48
6 Metalist Charków 30 14 5 11 31-32 47
7 CSKA Kijów 30 11 10 9 37-35 43
8 Metałurh Zaporoże 30 12 6 12 46-43 42
9 Tawrija Symferopol 30 10 7 13 33-39 37
10 Worskła Połtawa 30 10 5 15 36-43 35
11 Zirka Kirowohrad 30 9 7 14 31-40 34
12 Dnipro Dniepropetrowsk 30 9 5 16 28-46 32
13 Nywa Tarnopol 30 8 7 15 29-41 31
14 Metałurh Donieck 30 7 7 16 27-51 28
15 Prykarpattia Iwano-Frankiwsk 30 6 6 18 24-59 24
16 SK Mikołajów 30 2 6 22 18-67 12

Mecz za prawo pozostania w lidze: 4 lipca 1999 r. Kijów

Prykarpattia Iwano-Frankiwsk-FK Czerkasy - 3:1

Klub Prykarpattia Iwano-Frankiwsk obronił się przed spadkiem.

Najlepsi strzelcy[edytuj | edytuj kod]

# Strzelec Drużyna Mecze Bramki(karne)
1 Ukraina Andrij Szewczenko Dynamo Kijów 26 18 (1)
2 Ukraina Iwan Hecko Karpaty Lwów 27 16
Ukraina Ołeksandr Palanycia Karpaty Lwów 30 16 (5)
4 Ukraina Wałentyn Połtaweć Metałurh Zaporoże 28 13 (3)
5 Ukraina Andrij Worobej Szachtar Donieck 18 11
Ukraina Ołeksij Osipow Tawrija Symferopol 28 11 (1)
7 Białoruś Alaksandr Chackiewicz Dynamo Kijów 23 10
Gruzja Awtandil Kapanadze Nywa Tarnopol 29 10
9 Ukraina Jurij Sełezniow Szachtar Donieck 19 9
Ukraina Serhij Rebrow Dynamo Kijów 22 9 (2)
Ukraina Ihor Kostiuk Worskła Połtawa 25 9 (2)
Ukraina Witalij Pantiłow Metałurh Mariupol 27 9 (4)
Ukraina Ołeksandr Hajdasz Tawrija Symferopol 29 9
Ukraina Ihor Kysłow Zirka Kirowohrad 29 9

Medaliści[edytuj | edytuj kod]

(liczba meczów i goli w nawiasach)

1. Dynamo Kijów

Bramkarze: Ołeksandr Szowkowski (24 / -14), Wjaczesław Kernozenko (6 / -3).
Obrońcy: Władysław Waszczuk (25 / 1), Ołeksandr Hołowko (24 / 2), Ołeh Łużny (21), Jurij Dmytrulin (17 / 1), Ołeksandr Kyriuchin (9), Serhij Fedorow (5), Wołodymyr Jezerski (5).
Pomocnicy: Andrij Husin (26 / 5), Kacha Kaladze (26 / 3), Alaksandr Chackiewicz (23 / 10), Walancin Bialkiewicz (21 / 5), Witalij Kosowski (19 / 3), Aleksiej Gierasimienko (18 / 2), Artem Jaszkin (13), Wasyl Kardasz (12 / 1), Dmytro Mychajłenko (12 / 1), Serhij Kormilcew (9 / 1), Serhij Konowałow (7 / 1), Ołeksandr Radczenko (4), Serhij Czerniak (2), Denys Onyszczenko (2).
Napastnicy: Andrij Szewczenko (26 / 18), Serhij Rebrow (22 / 9), Serhij Serebrennikow (9 / 6), Ołeh Wenhłynski (8 / 4), Uładzimier Makouski (3 / 1).

Trener: Walery Łobanowski.

Odeszli w sezonie: Jurij Kałytwyncew (10 / 1) (Trabzonspor).

2. Szachtar Donieck

Bramkarze: Dmytro Szutkow (14 / -14), Andrij Kurajew (10 / -9), Andrij Nikitin (6 / -2).
Obrońcy: Mychajło Starostiak (26), Ihor Łeonow (23), Jewhen Kotow (19), Ołeksandr Kowal (19), Wołodymyr Mykytyn (14), Wołodymyr Jaksmanyćki (9 / 2), Dainius Gleveckas (7), Siergiej Żunienko (5).
Pomocnicy: Wałerij Krywencow (28 / 6), Hennadij Zubow (27 / 4), Serhij Popow (25 / 7), Serhij Kowalow (25 / 3), Hennadij Orbu (20 / 5), Jurij Sełezniow (19 / 9), Anatolij Tymoszczuk (18 / 2), Ołeksij Bachariew (11 / 1), Wołodymyr Kowaluk (6 / 1), Ołeksandr Kowałenko (4).
Napastnicy: Andrejs Štolcers (21 / 6), Andrij Worobej (18 / 11), Ołeh Matwiejew (17 / 7), Serhij Nahorniak (9 / 2), Jurij Danczenko (4), Micheil Pocchweria (3 / 1).

Trener: Wałerij Jaremczenko (18 meczów do marca), Anatolij Byszowiec (12 meczów od kwietnia).

Odeszli w sezonie: Ołeh Szełajew (2 / 1) (Dnipro Dniepropetrowsk), Kostiantyn Akinin (1) (Metałurh Donieck).

3. Krywbas Krzywy Róg

Bramkarze: Ołeksandr Ławrencow (30 / -18).
Obrońcy: Andrij Aniszczenko (27), Ołeksandr Hranowski (25), Serhij Buhaj (20 /1), Ihor Doroszenko (17 / 1), Denys Kołczin (11), Andrij Oksymeć (10), Serhij Suchoruczenko (6), Andrij Annenkow (3).
Pomocnicy: Oleg Simakow (28 / 46), Wołodymyr Ponomarenko (27 / 6), Hennadij Moroz (26 / 5), Ołeksandr Zotow (23 / 1), Wałentyn Płatonow (19 / 3), Ołeksij Jakymenko (14), Wołodymyr Haszczyn (10 / 3), Ołeksandr Tołkacz (3), Stanisław Kriulin (2), Ołeksandr Jewsiukow (1).
Napastnicy: Ołeksandr Woskobojnyk (21 / 3), Jewhen Rymszyn (20 / 4), Serhij Dacenko (17 / 1), Orest Atamanczuk (12 / 3), Rusłan Zabranski (12 / 2), Władisław Majorow (11 / 2), Jurij Jaśkow (8), Roman Monariow (7 / 4), Serhij Storożew (1).

Trener: Ołeh Taran.

Odeszli w sezonie: Andrei Stroenco (3) (Tiligul Tyraspol).

Uwaga: Piłkarze oznaczone kursywą występowali również na innych pozycjach.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Mistrz Ukrainy 1998/1999
Dynamo Kijów
7 tytuł
Star*.svgUkraine football association.gifUkraine football association.gifUkraine football association.gifUkraine football association.gif...Ukraine football association.gif