Pałac Radziwiłłów w Grodnie: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
Konarski (dyskusja | edycje)
Infobox
Znaczniki: Z urządzenia mobilnego Z wersji mobilnej (przeglądarkowej)
Konarski (dyskusja | edycje)
merytoryczne
Linia 32: Linia 32:
|www =
|www =
}}
}}
'''Pałac Radziwiłłów''' w Grodnie przy Rynku – w 1683 roku Radziwiłłowie kupili od Wołłowiczów stary dwór w drugim rzędzie kwartału między ul. Bernardyńską i Mostową. Naprzeciwko niego Anna z Sanguszków Radziwiłłowa na kupionej w 1717 roku wystawiła przed 1726 rokiem nowy pałac drewniany. W 1738 roku Michał Kazimierz Radziwiłł kupił narożny piętrowy pałac od wojewody mściśławskiego Michała Massalskiego, który na jego polecenie od razu zaczął przebudowywać Dominik Fontana. W 1744 wnętrza pałacu zdobiły malarz nadzory Ksawery Dominik Heski, wtedy też zakończono prace. 1751 Michał Kazimierz Radziwiłł Rybeńko kupił sąsiedni trójskrzydłowy pałac od spadkobierców Kazimierza Leona Sapiehy. Wówczas dwa połączone murowane pałace i drewniany dwór utworzyły zwarty zespół reprezentacyjny. Elewacja główna zlokalizowana była prostopadle do [[Batorówka w Grodnie|Pałacu Sapiehów (Batorówki)]]. Frontowa część wychodziła na rynek i ratusz miejski. Od frontu znajdowały się dwa symetryczne ryzality. Ściany były malowane cielisto a obramienia okien i gzymsy kolorem szarym. Na pałacu położono dach mansardowy. W skrzydle frontowym wyróżniały się jadalnia z wielkim portretem króla Stanisława Augusta Poniatowskiego oraz Sala Portretowa wysoka na dwie kondygnację z licznymi portretami książąt i królów Polski poczynając od legendarnego Lecha I.
'''Pałac Radziwiłłów''' w Grodnie przy Rynku – w 1683 roku Radziwiłłowie kupili od [[Wołłowiczowie|Wołłowiczów]] stary dwór w drugim rzędzie kwartału między ul. Bernardyńską i Mostową. Naprzeciwko niego Anna z Sanguszków Radziwiłłowa na kupionej w 1717 roku wystawiła przed 1726 rokiem nowy drewniany pałac. W [[1738]] roku [[Michał Kazimierz Radziwiłł Rybeńko|Michał Kazimierz Radziwiłł "Rybeńko"]] kupił od strony [[Batorówka w Grodnie|"Batorówki"]] narożny piętrowy pałac od [[Wojewodowie mścisławscy|wojewody mściśławskiego]] [[Michał Józef Massalski|Michała Massalskiego]], który na jego polecenie zaczął całkowicie przebudowywać architekt Fontana. W 1744 wnętrza pałacu ozdobił książęcy malarz nadworny Ksawery Dominik Heski, co było zwieńczeniem prac wykończeniowych. W 1751 Michał Kazimierz Radziwiłł "Rybeńko" dokupił sąsiedni trójskrzydłowy pałac od spadkobierców [[Kazimierz Leon Sapieha (1697–1738)|Kazimierza Leona Sapiehy]]. Po adaptacji dwa połączone murowane pałace i drewniany dwór utworzyły zwarty i jednorodny zespół reprezentacyjny. Elewacja główna z dwoma ryzalitami zlokalizowana była prostopadle do [[Batorówka w Grodnie|Pałacu Sapiehów (Batorówki)]], wychodząc frontem na główny miejski rynek i ratusz. Elewacje były malowane cielisto, a obramienia okien i gzymsy kolorem szarym. Na pałacu położono [[dach mansardowy]]. W skrzydle frontowym wyróżniały się jadalnia z wielkim portretem króla [[Stanisław August Poniatowski|Stanisława Augusta Poniatowskiego]] oraz Sala Portretowa wysoka na dwie kondygnację z licznymi portretami książąt i królów Polski poczynając od mitycznego Lecha I.


Pałac został zniszczony w 1941 roku i rozebrany po 1945 roku. Obecnie teren w którym się znajdował jest niezabudowany i poprowadzona jest przez niego droga w kierunku rzeki [[Niemen]].
Pałac został zniszczony w czasie bombardowania Grodna przez Niemców w 1941 roku i rozebrany po 1945 roku.
Obecnie teren w którym się znajdował jest niezabudowany i poprowadzona jest przez niego droga w kierunku rzeki [[Niemen]].


{{Dwory, pałace i zamki na Białorusi}}
{{Dwory, pałace i zamki na Białorusi}}

Wersja z 15:45, 26 lut 2017

Pałac Radziwiłłów w Grodnie
Ilustracja
Pałac Radziwiłłów
Państwo

 Białoruś

Miejscowość

Grodno

Typ budynku

pałac

Styl architektoniczny

Barok

Architekt

Dominik Fontana

Inwestor

Michał Kazimierz Radziwiłł "Rybeńko"

Rozpoczęcie budowy

1738

Ukończenie budowy

1744

Zniszczono

1941

Kolejni właściciele

Karol Stanisław Radziwiłł

Położenie na mapie Białorusi
Mapa konturowa Białorusi, blisko lewej krawiędzi znajduje się ikonka pałacu z opisem „Pałac Radziwiłłów w Grodnie”
53,67758°N 23,82953°E/53,677580 23,829530

Pałac Radziwiłłów w Grodnie przy Rynku – w 1683 roku Radziwiłłowie kupili od Wołłowiczów stary dwór w drugim rzędzie kwartału między ul. Bernardyńską i Mostową. Naprzeciwko niego Anna z Sanguszków Radziwiłłowa na kupionej w 1717 roku wystawiła przed 1726 rokiem nowy drewniany pałac. W 1738 roku Michał Kazimierz Radziwiłł "Rybeńko" kupił od strony "Batorówki" narożny piętrowy pałac od wojewody mściśławskiego Michała Massalskiego, który na jego polecenie zaczął całkowicie przebudowywać architekt Fontana. W 1744 wnętrza pałacu ozdobił książęcy malarz nadworny Ksawery Dominik Heski, co było zwieńczeniem prac wykończeniowych. W 1751 Michał Kazimierz Radziwiłł "Rybeńko" dokupił sąsiedni trójskrzydłowy pałac od spadkobierców Kazimierza Leona Sapiehy. Po adaptacji dwa połączone murowane pałace i drewniany dwór utworzyły zwarty i jednorodny zespół reprezentacyjny. Elewacja główna z dwoma ryzalitami zlokalizowana była prostopadle do Pałacu Sapiehów (Batorówki), wychodząc frontem na główny miejski rynek i ratusz. Elewacje były malowane cielisto, a obramienia okien i gzymsy kolorem szarym. Na pałacu położono dach mansardowy. W skrzydle frontowym wyróżniały się jadalnia z wielkim portretem króla Stanisława Augusta Poniatowskiego oraz Sala Portretowa wysoka na dwie kondygnację z licznymi portretami książąt i królów Polski poczynając od mitycznego Lecha I.

Pałac został zniszczony w czasie bombardowania Grodna przez Niemców w 1941 roku i rozebrany po 1945 roku.

Obecnie teren w którym się znajdował jest niezabudowany i poprowadzona jest przez niego droga w kierunku rzeki Niemen.