Gatczyna: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
Konarski (dyskusja | edycje)
→‎Struktury wyznaniowe: drobne merytoryczne, źródła/przypisy
Konarski (dyskusja | edycje)
drobne redakcyjne
Linia 56: Linia 56:


W 1910 roku w Gatczynie zbudowno pierwsze w Rosji wojskowe [[lotnisko]] i działalność rozpoczęła pierwsza szkoła lotnicza. Swoje loty wykonywali tu [[Piotr Niestierow]], [[Lidia Zwieriewa]] i inni znakomici piloci.
W 1910 roku w Gatczynie zbudowno pierwsze w Rosji wojskowe [[lotnisko]] i działalność rozpoczęła pierwsza szkoła lotnicza. Swoje loty wykonywali tu [[Piotr Niestierow]], [[Lidia Zwieriewa]] i inni znakomici piloci.
[[Plik:Drzewiecki submarine. Monument in Gatchina.jpg|thumb|left|259px|Pomnik okrętu podwodnego konstrukcji polskiego pioniera żeglugi podwodnej [[Stefan Drzewiecki|Stefana Drzewieckiego]] znajdujący się w Gatczynie]]
[[Plik:Drzewiecki submarine. Monument in Gatchina.jpg|thumb|259px|Pomnik okrętu podwodnego konstrukcji polskiego pioniera żeglugi podwodnej [[Stefan Drzewiecki|Stefana Drzewieckiego]] znajdujący się w Gatczynie]]
1 marca 1917 roku miało miejsce powstanie w Zachodnim batalionie lotniczym, później władzę przejął rejonowy komitet [[Piotrogrodzka Rada Delegatów Robotniczych i Żołnierskich|Piotrogrodzkie Rady]]. 24 października 1917 roku władza w mieście została przejęta przez komitet wojskowo-rewolucyjny. W okresie [[Wojna domowa w Rosji|Wojny domowej]] Gatczyna była miejscem walk między wojskami generała [[Nikołaj Judenicz|Judenicza]] i [[Armia Czerwona|Armii Czerwonej]]<ref>[http://www.mojgorod.ru/leningr_obl/gatchina/ mojgorod.ru].</ref>.
1 marca 1917 roku miało miejsce powstanie w Zachodnim batalionie lotniczym, później władzę przejął rejonowy komitet [[Piotrogrodzka Rada Delegatów Robotniczych i Żołnierskich|Piotrogrodzkie Rady]]. 24 października 1917 roku władza w mieście została przejęta przez komitet wojskowo-rewolucyjny. W okresie [[Wojna domowa w Rosji|Wojny domowej]] Gatczyna była miejscem walk między wojskami generała [[Nikołaj Judenicz|Judenicza]] i [[Armia Czerwona|Armii Czerwonej]]<ref>[http://www.mojgorod.ru/leningr_obl/gatchina/ mojgorod.ru].</ref>.



Wersja z 12:31, 3 sty 2018

Gatczyna
Гатчина
Ilustracja
Pałac w Gatczynie
Herb Flaga
Herb Flaga
Państwo

 Rosja

Obwód

 leningradzki

Burmistrz

Aleksander Kaługin

Powierzchnia

28,75 km²

Wysokość

100 m n.p.m.

Populacja (2014)
• liczba ludności
• gęstość


95 860
3072 os./km²

Nr kierunkowy

+7 81371

Kod pocztowy

188300-188310, 188319

Tablice rejestracyjne

47

Położenie na mapie obwodu leningradzkiego
Mapa konturowa obwodu leningradzkiego
Brak współrzędnych
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}}
Położenie na mapie Rosji
Mapa konturowa Rosji
Brak współrzędnych
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}}
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}|type:city}
Strona internetowa

Gatczyna (ros. Гатчина) – miasto w Rosji, w centralnej części obwodu leningradzkiego, 45 km na południowy zachód od Petersburga. Centrum administracyjne rejonu gatczyńskiego. Pierwsze wzmianki z 1499. Prawa miejskie 11 listopada 1796. Powierzchnia miasta wynosi 29 km². 89,1 tys. mieszkańców (2007). Gatczyna jest przemysłowym, naukowym, kulturalnym i edukacyjnym centrum obwodu leningradzkiego. Gatczyński Państwowy artystyczno-architektoniczny pałacowo-parkowy muzeum-rezerwat Gatczyna, a także historyczne centrum miasta znajdują się na Liście światowego dziedzictwa UNESCO

Znajduje się tu pałac cara Pawła I, pochodzący z XVIII wieku.

Nazwy miasta

Wnętrze pałacu w Gatczynie

Na terytorium dzisiejszego miasta istniała w 1499 wieś Chotczyno, wzmiankowana w nowogrodzkiej księdze podatkowej. W okolicach 1670, w wyniku zamiany bezdźwięcznego „ch” na dźwięczne „g”, powstaje nazwa Gotczyno. W końcówce XVII wieku następuje transformacja do postaci współczesnej: Gatczyna.

W 1923 zmieniono nazwę na Trock, w celu uhonorowania radzieckiego działacza politycznego Lwa Trockiego. W 1929, w związku z deportowaniem Lwa Trockiego, zmieniono nazwę na Krasnogwardiejsk.

W 1942 niemieckie władze okupacyjne zmieniły z kolei nazwę na Lindemannstadt, dla uhonorowania dowódcy 18 Armii Georga Lindemanna.

W styczniu 1944 przywrócono miastu historyczną nazwę Gatczyna.

Historia

Najstarsze wykopaliska archeologiczne z terenu Gatczyny pochodzą z XIII wieku, lecz pierwsze dokumentalne świadectwo o osadnictwie datuje się na rok 1499, kiedy to w nowogrodzkich dokumentach miejskich jest wspomniana wieś Hotczyno nas jeziorem Hotczynym.

W ciągu kilku wieków Ziemie Iżorskie, na których znajdowała się wieś Hotczyno, były przedmiotem terytorialnych sporów pomiędzy Rosją i Szwecją. W 1617 roku został zawarty pokój w Stołbowie; na mocy umowy sporny teren został przyznany Szwecji. W sierpniu 1702 roku, podczas III wojny północnej, Gatczyna i jej okolice ponownie weszły w skład Rosji.

W roku 1765 Katarzyna II Wielka podarowała gatczyńskie posiadłości swojemu faworytowi grafowi Grigoriemu Orłowowi

Latem 1766 roku rozpoczęto budowę Wielkiego Pałacu Gatczyńskiego według projektu włoskiego architekta Antonio Rinaldi, i parku pejzażowego.

Po śmierci Orłowa w 1783 roku właścicielem Gatczyny został wielki książę Paweł I Romanow[1], a głównym architektem – Vincenzo Brenna. Według jego projektów stworzono wiele budowli parkowych, a w roku 1795 rozpoczęto przebudowę Pałacu. 11 listopada 1796 roku Paweł I przyznał Gatczynie prawa miejskie. W końcu XVIII wieku Gatczyna stała się centrum ujezdu gatczyńskiego. W 1792 roku Aleksiej Arakczejew został mianowany komennantem Gatczyny i w następstwie tego dowódcą wojsk lądowych Pawła I. W 1798 roku według projektu Nikołaja Lwowa został wzniesiony Pałac Prioracki, który jest jednym z symboli Gatczyny.

Po poniesionej w zamachu śmierci Pawła I w 1801 roku Gatczyna przeszła we władanie wdowy po nim, Marii Fiodorownej. Później właścicielami Gatczyny byli kolejno Mikołaj I, Aleksander II i Aleksander III.

W roku 1853 założono w Garczynie linię kolejową. W 1881 w Gatczynie po raz pierwszy w Imperium Rosyjskim pojawiło się elektryczne oświetlenie uliczne. Z początku zainstalowano je na placu przed pałacem.

W 1910 roku w Gatczynie zbudowno pierwsze w Rosji wojskowe lotnisko i działalność rozpoczęła pierwsza szkoła lotnicza. Swoje loty wykonywali tu Piotr Niestierow, Lidia Zwieriewa i inni znakomici piloci.

Pomnik okrętu podwodnego konstrukcji polskiego pioniera żeglugi podwodnej Stefana Drzewieckiego znajdujący się w Gatczynie

1 marca 1917 roku miało miejsce powstanie w Zachodnim batalionie lotniczym, później władzę przejął rejonowy komitet Piotrogrodzkie Rady. 24 października 1917 roku władza w mieście została przejęta przez komitet wojskowo-rewolucyjny. W okresie Wojny domowej Gatczyna była miejscem walk między wojskami generała Judenicza i Armii Czerwonej[2].

W okresie II wojny światowej miasto było okupowane przez wojska niemieckie. Zespół pałacowo-parkowy Gatczyny uległ niemal całkowitemu zniszczeniu. W okresie powojennym miasto zostało odrestaurowane. Zbudowano nowe osiedla mieszkaniowe, zakłady przemysłowe, instytut fizyki jądrowej. W 1985 roku zostały otwarte dla zwiedzających pierwsze odrestaurowane sale pałacu.

Do roku 2010 Gatczyna posiadała status historycznego miasta Rosji, jednak decyzją Ministerstwa Kultury została go pozbawiona.

Zabytki

  • Pałac Gatczyński zbudowany dla cara Pawła I przez A. Rinaldiego, przebudowany później przez V. Brennę i R.I. Kuźmina, jest przykładem wczesnego klasycyzmu rosyjskiego.
    • park krajobrazowy
    • pawilony parkowe
  • Pałac Prioracki z 1798 roku zbudowany według projektu Nikołaja Lwowa
  • kościół katolicki pw. NMP Karmelitańskiej - zbudowany ze składek wiernych w latach 1906–1911. Neogotycką, ceglaną budowlę zaprojektował architekt i inżynier cywilny Lew Szyszko (1872–1943). Konsekracji kościoła dokonał 13 listopada 1911 r. abp Jan Cieplak, stała się ona wówczas filią petersburskiej parafii św. Katarzyny. Pierwszym proboszczem był w Gatczynie od roku 1910 do października 1913 o. Kazimierz Skrynda, a ostatnim przed likwidacją parafii, od grudnia 1919 do sierpnia 1931 r. o. Władysław Czegis (1888 – po 1938). W latach 1914–1917, gdy Gatczynę zasiedlili uchodźcy wojenni, w listopadzie 1915 r. pojawił się w charakterze ich kapelana ks. Stanisław Irtman. Liczba parafian wzrosła początkowo do 2 tys., by w 1916 r. osiągnąć 5,7 tys. Powstała wtedy cała polska dzielnica, nazywana Zagwozdką. W tym czasie w Gatczynie powstał też „polski” cmentarz wojenny, a przy świątyni działała szkoła dla dzieci uchodźców. Kościół zamknięto najpierw czasowo od lipca 1922 do czerwca 1923 r., a ostatecznie w 1937 r. Przed wybuchem II wojny światowej urządzono w nim piekarnię. W czasie działań wojennych dawna świątynia została poważnie zniszczona (runęły wieża i transept). Po wojnie w resztach jej murów urządzono warsztat stolarski i garaż. Od roku 1992 zaczęto odbudowywać świątynię z ruin. Z braku środków odremontowano jedynie prezbiterium, gdzie od roku 1997 odprawiane są nabożeństwa dla ok. 50 osób. W parafii pracują obecnie księża salezjanie[3].
  • Sobór prawosławny
  • kościół luterański pw. św. Mikołaja
  • Literacki Dom-Muzeum Malarza P. E. Szczerbowa z 1910 roku w stylu modernistycznym zbudowany wg projektu polskiego architekta Stefana Kryczyńskiego

Struktury wyznaniowe

Od 2013 r. Gatczyna jest siedzibą prawosławnej eparchii gatczyńskiej[4]. W mieście czynne są następujące cerkwie prawosławne: katedralny sobór św. Pawła, sobór Opieki Matki Bożej oraz cerkiew Opieki Matki Bożej[5].

W Gatczynie znajduje się także zbór Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego[6].

Osoby

Miasta partnerskie

  1. Указ Екатерины II о пожаловании Гатчины Павлу Петровичу. 1783 год // Дворец и парк Гатчины в документах, письмах и воспоминаниях. XVIII век / Руководитель проекта Н. С. Батенин. – СПб.: Издательство Сергея Ходова, 2006. – С. 98. – 288 с. – 2000 экз. – ISBN 978-5-98456-027-6.
  2. mojgorod.ru.
  3. http://www.polskipetersburg.pl/instytucja/urickogo-ul-nr-29-g-gatczina
  4. Гатчинская епархия.
  5. Cerkwie w dekanacie gatczyńskim.
  6. afisha.drevolife.org.