Strumieńczyk czarnogłowy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Strumieńczyk czarnogłowy
Bathmocercus cerviniventris[1]
(Sharpe, 1877)
Ilustracja
Ilustracja z 1883
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

strunowce

Podtyp

kręgowce

Gromada

ptaki

Podgromada

Neornithes

Infragromada

ptaki neognatyczne

Rząd

wróblowe

Podrząd

śpiewające

Rodzina

chwastówkowate

Podrodzina

chwastówki

Rodzaj

Bathmocercus

Gatunek

strumieńczyk czarnogłowy

Synonimy
  • Apalis cerviniventris Sharpe, 1877
Kategoria zagrożenia (CKGZ)[2]

brak danych

Strumieńczyk czarnogłowy[3] (Bathmocercus cerviniventris) – gatunek małego ptaka z rodziny chwastówkowatych (Cisticolidae). Występuje w Afryce Zachodniej w regionie Górnej Gwinei. Od 2018 ma status gatunku niedostatecznie rozpoznanego (DD, Data Deficient), wcześniej uznawany za gatunek bliski zagrożenia.

Taksonomia[edytuj | edytuj kod]

Po raz pierwszy gatunek opisał Richard Bowdler Sharpe w 1877. Holotyp pochodził z Ghany (wówczas jeszcze znanej jako Złote Wybrzeże, kolonia brytyjska). Autor nadał nowemu gatunkowi nazwę Apalis cerviniventris[4]. Obecnie (2022) Międzynarodowy Komitet Ornitologiczny umieszcza strumieńczyka czarnogłowego w rodzaju Bathmocercus. Nie wyróżnia podgatunków[5], podobnie jak autorzy HBW. Niektórzy autorzy uznawali strumieńczyki czarnogłowe i czarnolice (B. rufus) za jeden gatunek[6]. Holotypem była samica, Sharpe pozyskał jeszcze jeden okaz, który uznał za samca[4]. Przechowywany jest w zbiorach Muzeum Historii Naturalnej w Londynie[7].

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Długość ciała wynosi około 13 cm, masa ciała 14–18 g[6]. Głowa i pierś czarne. Brzuch i boki kasztanowe. Wierzch ciała brązowy z ciemniejszymi skrzydłami i ogonem. Samica ma upierzenie w większości płowobrązowe z nieco jaśniejszym gardłem[8]. Dziób czarny[9][10]. Tęczówka kasztanowa. Nogi niebieskoszare[10]. W literaturze istnieją nieścisłości dotyczące upierzenia strumieńczyków czarnogłowych. Wygląd osobnika odłowionego w 2004 w lesie Pic De Fon (Gwinea) wyglądem odpowiadał schematowi upierzenia w szacie młodocianej Borrowa i Demeya (2001), jednak zdaniem autorów zachowanie ptaków o podobnym upierzeniu w otoczeniu wskazywało, że takową szatę nosiły dorosłe samice. Były to wnioski sprzeczne z twierdzeniem Borrowa i Demeya, jakoby samiec i samica były nieodróżnialne na podstawie upierzenia[11].

Zasięg występowania[edytuj | edytuj kod]

Zasięg występowania strumieńczyka czarnogłowego nieregularnie rozciąga się w lasach Górnej Gwinei: od Sierra Leone i południowo-wschodniej Gwinei na wschód po centralne Wybrzeże Kości Słoniowej i południową Ghanę[6]. W większej części zasięgu występuje wyłącznie lokalnie. W Ghanie być może wymarły[8].

Ekologia i zachowanie[edytuj | edytuj kod]

Środowiskiem życia strumieńczyków czarnogłowych jest gęsty podszyt w pierwotnych i wtórnych lasach, zarówno na nizinach, jak i na terenach podgórskich[6]. Zamieszkują różnorodne lasy, również te na mokradłach i lasy galeriowe. Wybierana przez nie roślinność porasta brzegi niewielkich rzek i strumieni. Ze względu na niepewność i małą liczbę obserwacji możliwe, że strumieńczyki czarnogłowe mają specjalne wymagania środowiskowe, których mogą nie spełniać obszary przekształcane przez człowieka. Żerują blisko podłoża, zawsze obserwowane były w parach[8]. Pożywieniem tych ptaków są głównie niewielkie owady i inne bezkręgowce, w tym chrząszcze (Coleoptera), prostoskrzydłe (Orthoptera), nimfy modliszek (Mantodea)[6], ślimaki (Gastropoda)[10].

Lęgi[edytuj | edytuj kod]

W 2006[8] wiadomo było o niedawnej obserwacji opierzonego już pisklęcia pod koniec czerwca w Sierra Leone, co wskazuje na prawdopodobne zniesienie w maju. Poza tym brak informacji[6].

Status i zagrożenia[edytuj | edytuj kod]

IUCN od 2018 klasyfikuje strumieńczyka czarnogłowego jako gatunek niedostatecznie rozpoznany (DD, Data Deficient; stan w 2022). Wcześniej w latach 1988 i 2000–2016 nadawano mu status gatunku bliskiego zagrożenia (NT, Near Threatened), w 1994 i 1996 – gatunku narażonego na wyginięcie. BirdLife International uznaje trend liczebności populacji za prawdopodobnie spadkowy. Zagrożeniem dla strumieńczyków czarnogłowych jest niepokojenie wskutek wycinki prowadzonej na nizinach; ze względu na specyficzne wymagania środowiskowe prawdopodobnie sama wycinka nie stanowi zagrożenia. Znaczne szkody poczynić może wydobycie żelaza i innych surowców w Gwinei i Liberii[8].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Bathmocercus cerviniventris, [w:] Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. Bathmocercus cerviniventris, [w:] The IUCN Red List of Threatened Species (ang.).
  3. Systematyka i nazwy polskie za: P. Mielczarek & M. Kuziemko: Podrodzina: Cisticolinae Sundevall, 1872 - chwastówki (wersja: 2021-10-10). [w:] Kompletna lista ptaków świata [on-line]. Instytut Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego. [dostęp 2022-12-27].
  4. a b Richard Bowdler Sharpe. On New Species of Warblers in the Collection of the British Museum. „Proceedings of the Zoological Society of London”, s. 22–24, 1877. 
  5. F. Gill, D. Donsker & P. Rasmussen (red.): IOC World Bird List (v12.2). [dostęp 2022-12-27]. (ang.).
  6. a b c d e f Pearson, D.: Black-headed Rufous-warbler (Bathmocercus cerviniventris). [w:] del Hoyo, J., Elliott, A., Sargatal, J., Christie, D.A. & de Juana, E. (red.). Handbook of the Birds of the World Alive. Lynx Edicions, Barcelona [on-line]. 2020. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-05-10)].
  7. Rachel L.M. Warren & C.J.O. Harrison: Type-specimens of birds in the British Museum (Natural History). T. 2. Londyn: 1971, s. 101.
  8. a b c d e Black-headed Rufous-warbler Bathmocercus cerviniventris. BirdLife International. [dostęp 2022-12-27].
  9. Richard Bowdler Sharpe: Catalogue of the Birds in the British Museum. T. 7. 1883, s. 139.
  10. a b c Peter R. Colston, Kai Curry-Lindahl, Malcolm James Coe: The Birds of Mount Nimba, Liberia. British Museum (Natural History), 1986.
  11. Ron Demey & Hugo J. Rainey. The birds of Pic de Fon. „Bulletin of the African Bird Club”. 11 (2), s. 130, 2004. 

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]