Transformers

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Inne znaczenia Ten artykuł dotyczy rasy inteligentnych robotów. Zobacz też: inne znaczenia terminu "Transformers" i "Transformery".

Transformery (oryg. ang. Transformers) – to popularna w fantastyce rasa inteligentnych, żyjących i do tego niezwykle zaawansowanych technicznie robotów, zamieszkująca planetę Cybertron. Posiadają one zdolność "transformacji", czyli przekształcania swoich ciał w inne formy np. pojazdy, zwierzęta czy przedmioty. Oprócz tego wiele Transformerów potrafi zmieniać swoją masę i rozmiary (co pozwala dużym osobnikom na przemianę w przedmioty mniejsze nawet od ludzi).

Transformery wywodzą się z serii zabawek tworzonych przez Hasbro i Takarę. Zazwyczaj są podzieleni na dwie frakcje: Autoboty dowodzone przez Optimusa Prime’a i Decepticony rządzone przez Megatrona. Przez ponad 20 lat powstało wiele serii zabawek, których pojawieniu się często towarzyszyły nowe seriale animowane oraz komiksy. Transformerzy którzy pokazują się najczęściej to Megatron/Galvatron, Optimus Prime i Starscream. Najsłynniejszą podgrupą Decepticonów są seekerzy, do których należą: Starscream, Thundercracker, Skywarp, Ramjet, Thurst, Dirge.

Świat Transformerów dzieli się na kilka mniejszych jednostek zwanych z angielskiego uniwersami (światami). Największym z nich jest Generacja 1, na którą składa się serial animowany i komiksy Marvela (wydawane w USA i Wielkiej Brytanii). Serial G1 doczekał się też alternatywnego dla USA rozwinięcia w Japonii (cykl seriali G1 Headmasters-Masterforce-Victory-Zone, które kontynuowały historię z sezonu trzeciego, dlatego, że w Japonii nigdy nie ukazał się sezon 4, jak również 30-minutowy odcinek Scramble City zastępujący pełnometrażówkę), która w Japonii ukazała się dopiero po emisji sezonu 3. Kolejnymi seriami toczącymi się w świecie G1 są komiksowa Generacja Druga oraz seriale Beast Wars (pl. Wojny Bestii) i jego kontynuacja Beast Machines. W Japonii pojawiły się również serie Beast Wars Second oraz Beast Wars Neo, czyli kontynuacja poprzedniej. Generacja 1 w nowej wersji pojawiła się w komiksach tworzonych przez wydawnictwo Dreamwave oraz tworzonych obecnie przez wydawnictwo IDW. Pozostałe uniwersa to Robots in Disguise, oraz powiązane ze sobą Armada, Energon oraz Cybertron, noszące nazwę "Trylogia Unicrona". W Japonii Cybertron dzieje się w osobnym uniwersum i nosi nazwę Galaxy Force. Latem 2007 roku w kinach pojawił się film z udziałem Transformerów. Od stycznia 2008 roku w USA i Kanadzie jest emitowany serial Transformers Animated. Niedawno w Japonii pojawił się serial Transformers Animated. W 2009 roku pojawiła się kontynuacja filmu z 2007 roku pt.Transformers: Revenge of the Fallen. 1 lipca 2011 premierę miała trzecia część pt. Transformers: The Dark of the Moon. Film zrealizowany w technologii 3D.

Serie[edytuj | edytuj kod]

Serie (japońskie)[edytuj | edytuj kod]

Serie (światowe)[edytuj | edytuj kod]

Odmiana nazwy w języku polskim[edytuj | edytuj kod]

W Polsce odmiana nazwy Transformers i jej wariantów to dość często spotykany problem, na który składa się brak konsekwencji i jednolitości w procesie odmiany. W wyniku braku odgórnych ustaleń gramatycznych wobec tej nazwy, powszechne są sytuacje gdy w mediach, łącznie z oficjalnymi materiałami promocyjnymi, można usłyszeć i przeczytać słów Transformersy. Wśród polskich fanów marki Transformers termin ten jest uznawany za niepoprawny i przyjmuje się zasady podobne do spolszczania nazw takich jak Flintstonowie czy Jetsonowie W rezultacie nazwa Transformers jest używana tylko w odniesieniu do nazw całych seriali, komiksów, filmów i zabawek.

Ponieważ Transformersy najczęściej są używane w odniesieniu do poszczególnych postaci lub całych grup i ras robotów, polscy fani używają bardziej spolszczonego systemu odmiany tej nazwy przez przypadki. Jednostką podstawową tej odmiany jest Transformer (liczba pojedyncza) i Transformery (liczba mnoga), która przy wszystkich przypadkach wygląda następująco:

  • 1. (M.) mianownik - Kto? Co? - Transformer, Transformery
  • 2. (D.) dopełniacz - Kogo? Czego? (Czyj?) - Transformera, Transformerów
  • 3. (C.) celownik - Komu? Czemu? - Transformerowi, Transformerom
  • 4. (B.) biernik - Kogo? Co? - Transformera, Transformery
  • 5. (N.) narzędnik - Kim? Czym? - Transformerem, Transformerami
  • 6. (Ms.) miejscownik - O kim? O czym? - Transformerze, Transformerach
  • 7. (W) wołacz - (O!) - Transformerze, Transformery