Waldemar Milewicz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Grób Waldemara Milewicza na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach

Waldemar Milewicz (ur. 20 sierpnia 1956 w Dobrym Mieście, zm. 7 maja 2004 w Latifijji) – dziennikarz telewizyjny, reporter i korespondent wojenny.

Biografia[edytuj | edytuj kod]

Ukończył studia psychologiczne. W 1981 rozpoczął pracę w Telewizji Polskiej jako redaktor i dokumentalista redakcji Dziennika Telewizyjnego (prowadził część zagraniczną DTV), następnie od 1988 był kierownikiem Redakcji Wymiany i Korespondentów Zagranicznych w Dyrekcji Programów Informacyjnych. W 1991 został publicystą Działu Zagranicznego Telewizyjnej Agencji Informacyjnej, a od 1992 pracował jako publicysta w Dziale Zagranicznym redakcji Wiadomości.

Był korespondentem wojennym, relacjonował wydarzenia z terenów konfliktów zbrojnych oraz wielkich katastrof. Prowadził reportaże m.in. z Bośni, Czeczenii, Kosowa, Abchazji, Rwandy, Kambodży, Somalii, Etiopii, Rumunii, Turcji i Hiszpanii. Znany m.in. dzięki serii reportaży pod tytułem Dziwny jest ten świat. Za swoją pracę otrzymał wiele nagród m.in. czterokrotnie został wyróżniony przez Prezesa Telewizji Polskiej, otrzymał tytuł Dziennikarza Roku, był laureatem Wiktora, Polskiego Pulitzera, Telekamery i nagrody Grand Press. Johns Hopkins University przyznał mu nagrodę SAIS-Ciba Prize for Excellence in Journalism. Z okazji 50-lecia telewizji państwowej prezydent RP uhonorował go Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski[1]. W 2003 relacjonował II wojnę w Zatoce Perskiej.

Zginął w Iraku 7 maja 2004 roku, gdy samochód polskiej ekipy dziennikarzy jadącej z Bagdadu do Karbali i Nadżafu ostrzelano z broni maszynowej (o zabójstwo oskarżono Salaha Chabbasa). Razem z nim zginął algierski montażysta z polskim obywatelstwem Mounir Bouamrane, a operator kamery Jerzy Ernst został ranny.

Został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski[2] oraz Medalem „Milito Pro Christo”.

Urna z jego prochami spoczęła na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie. Podczas uroczystości pogrzebowych odegrano, zgodnie z ostatnią wolą zmarłego, utwór I Feel You zespołu Depeche Mode[3].

W 2013 roku prokuratura okręgowej Warszawa Praga umorzyła śledztwo w sprawie zabójstwa Waldemara Milewicza i Mounira Bouamrane. Uzasadnienie decyzji to brak dokumentacji w sprawie tego zdarzenia ze strony irackiej, jak i amerykańskiej (ambasada RP poinformowała, że strona iracka nie ma żadnych takich dokumentów, a strona amerykańska w ogóle nie odpowiedziała, nawet na temat posiadania ewentualnych fotografii satelitarnych)[4].

Upamiętnienie[edytuj | edytuj kod]

W Warszawie znajduje się CXXV Liceum Ogólnokształcące im. Waldemara Milewicza.

W Lidzbarku Warmińskim oraz w Dobrym Mieście[5] znajdują się ulice jego imienia.

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]