Łagów (województwo dolnośląskie)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy wsi w woj. dolnośląskim. Zobacz też: inne miejscowości o tej nazwie.
Łagów
Wjazd do Łagowa od strony Zgorzelca
Wjazd do Łagowa od strony Zgorzelca
Państwo  Polska
Województwo dolnośląskie
Powiat zgorzelecki
Gmina Zgorzelec
Liczba ludności (III 2011) 1305[1]
Strefa numeracyjna (+48) 75
Kod pocztowy 59-900
Tablice rejestracyjne DZG
SIMC 0193329
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa lokalizacyjna województwa dolnośląskiego
Łagów
Łagów
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Łagów
Łagów
Ziemia51°09′28,5″N 15°02′37,0″E/51,157917 15,043611
Strona internetowa miejscowości

Łagówwieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie zgorzeleckim, w gminie Zgorzelec.

Podział administracyjny[edytuj]

Kościół pw. św. Antoniego Padewskiego

W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa jeleniogórskiego.

Demografia[edytuj]

Według Narodowego Spisu Powszechnego (III 2011 r.) liczył 1305 mieszkańców[1]. Jest największą miejscowością gminy Zgorzelec.

Nazwa[edytuj]

Po raz pierwszy miejscowość jest wymieniana w 1305 roku pod nazwą Lutolfelshain. Nazwa wielokrotnie ulegała zmianom: Lewtelhayn, Lutoldisheyn, Leutoldshain, Leupelshain (rok 1510), Leupotzhein (rok 1593), Leipoldishain (rok 1753). Przed 1945 rokiem wieś nazywała się Leopoldshain, a po II wojnie światowej Leopoldów.

Historia[edytuj]

  • 24 listopada 1745 do Łagowa zawitał król Prus - Fryderyk II Wielki, który rozlokował się tutaj wraz ze swoją armią.
  • 20 kwietnia 1813 gościł tu wnuk carycy Katarzyny II - cara Aleksandra I Pawłowicza Romanowa. W tym samym czasie jego brat, książę Konstanty Pawłowicz, leżał chory w pobliskim pałacyku w Jędrzychowicach.
  • 23 maja 1813 rozegrała się kilkugodzinna bitwa na łąkach pomiędzy Łagowem a Trójcą. Po jednej stronie stanęły wojska francuskie wraz z saskim korpusem Reyniera, a po drugiej wojska sprzymierzone rosyjsko-pruskie. Po południu na polu bitwy pokazał się sam Napoleon Bonaparte, który przybył tam ze swoją gwardią. Wojska rosyjsko-pruskie, którymi dowodził generał Pahlen, nie przestraszyły się jednak wielkiego francuskiego wodza i dzielnie broniły się aż do nocy. Dla mieszkańców Łagowa był to bardzo koszmarny dzień. Uciekający Rosjanie puścili z dymem 10 domów wraz z pastorówką, a czaru goryczy dopełnili Włosi, którzy ogołocili wieś ze wszelkich zapasów.

Zabytki[edytuj]

Według rejestru Narodowego Instytutu Dziedzictwa na listę zabytków wpisane są[2]:

  • kościół filialny pw. św. Antoniego Padewskiego, z XIII wieku, przełom XVIII/XIX wieku. Pierwszym pastorem ewangelickim, w latach 1530-1545, był zgorzelecki szewc Sartorius, którego wyświęcił sam Marcin Luter. Twórcą kościelnych organów był Christow Meywald z Pobiednej
  • cmentarz przy kościele, ewangelicki, obecnie rzymsko-katolicki, z przełomu XVIII/XIX w.,
  • zespół zamkowy, z XVI-XIX w.
    • pałac, renesansowy, wzniesiony w 1581 r. z inicjatywy Miłaża Marci Efendera. Jest to budowla trzykondygnacyjna na planie prostokąta, kryta dwuspadowym dachem. Po bokach dostawiono do niej trzy niższe przybudówki, a na dłuższej osi dworu wybudowano dwie wieże. Obecnie znajduje się tam Hotel Park. Kwaterował tu w 1620 roku margrabia karniowski Jan Jerzy Hohenzollern, dowódca 18-tysięcznego korpusu, mającego chronić Łużyce przed wojskami cesarskimi i saskimi. W 1633 roku, kierujący oblężeniem Zgorzelca - książę frydlancki i żagański, generalissimus Albrecht von Wallenstein, obrał sobie za kwaterę łagowski zameczek. Latem 1680 roku częstym gościem we dworze był książę Jan III Wettin
    • park
 Osobny artykuł: Pałac w Łagowie.

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj]