Łagów (województwo dolnośląskie)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Inne znaczenia Ten artykuł dotyczy wsi w woj. dolnośląskim. Zobacz też: inne miejscowości o tej nazwie.
Łagów
Wjazd do Łagowa od strony Zgorzelca
Wjazd do Łagowa od strony Zgorzelca
Państwo  Polska
Województwo dolnośląskie
Powiat zgorzelecki
Gmina Zgorzelec
Liczba ludności (2004) 1095
Strefa numeracyjna (+48) 75
Kod pocztowy 59-900
Tablice rejestracyjne DZG
SIMC 0193329
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa lokalizacyjna województwa dolnośląskiego
Łagów
Łagów
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Łagów
Łagów
Ziemia 51°09′28,5″N 15°02′37,0″E/51,157917 15,043611
Strona internetowa miejscowości

Łagówwieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie zgorzeleckim, w gminie Zgorzelec.

W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa jeleniogórskiego.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Po raz pierwszy miejscowość jest wymieniana w 1305 roku pod nazwą Lutolfelshain. Nazwa wielokrotnie ulegała zmianom: Lewtelhayn, Lutoldisheyn, Leutoldshain, Leupelshain (1510), Leupotzhein (1593), Leipoldishain (1753). Przed 1945 rokiem wieś nazywała się Leopoldshain, a po II wojnie światowej Leopoldów.

24 listopada 1745 roku do Łagowa zawitał król Prus - Fryderyk II Wielki, który rozlokował się tutaj wraz ze swoją armią.

20 kwietnia 1813 roku gościł tu wnuk carycy Katarzyny II - cara Aleksandra I Pawłowicza Romanowa. W tym samym czasie jego brat, książę Konstanty Pawłowicz, leżał chory w pobliskim pałacyku w Jędrzychowicach.

23 maja 1813 roku rozegrała się kilkugodzinna bitwa na łąkach pomiędzy Łagowem a Trójcą. Po jednej stronie stanęły wojska francuskie wraz z saskim korpusem Reyniera, a po drugiej wojska sprzymierzone rosyjsko-pruskie. Po południu na polu bitwy pokazał się sam Napoleon Bonaparte, który przybył tam ze swoją gwardią. Wojska rosyjsko-pruskie, którymi dowodził generał Pahlen, nie przestraszyły się jednak wielkiego francuskiego wodza i dzielnie broniły się aż do nocy. Dla mieszkańców Łagowa był to bardzo koszmarny dzień. Uciekający Rosjanie puścili z dymem 10 domów wraz z pastorówką, a czaru goryczy dopełnili Włosi, którzy ogołocili wieś ze wszelkich zapasów.

Zabytki[edytuj | edytuj kod]

Kościół pw. św. Antoniego Padewskiego

Według rejestru Narodowego Instytutu Dziedzictwa na listę zabytków wpisane są[1]:

  • kościół fil. pw. św. Antoniego Padewskiego, z XIII wieku, XVIII/XIX, pierwszym pastorem ewangelickim w latach 1530-1545 był zgorzelecki szewc Sartorius, którego wyświęcił sam Marcin Luter. Twórcą kościelnych organów był Christow Meywald z Pobiednej
  • cmentarz przy kościele, ewangelicki, obecnie rzym.-kat, z XVIII/XIX w,
  • zespół zamkowy, z XVI-XIX w.:
    • pałac, renesansowy, wzniesiony w 1581 r. z inicjatywy Miłaża Marci Efendera. Jest to budowla trzykondygnacyjna na planie prostokąta, kryta dwuspadowym dachem. Po bokach dostawiono do niej trzy niższe przybudówki, a na dłuższej osi dworu wybudowano dwie wieże. Obecnie znajduje się tam Hotel Park. Kwaterował tu w 1620 roku margrabia karniowski Jan Jerzy Hohenzollern, dowódca 18-tysięcznego korpusu mającego chronić Łużyce przed wojskami cesarskimi i saskimi. W 1633 roku, kierujący oblężeniem Zgorzelca - książę frydlancki i żagański, generalissimus Albrecht von Wallenstein, obrał sobie za kwaterę łagowski zameczek. Latem 1680 roku częstym gościem we dworze był książę Jan III Wettin
 Osobny artykuł: Pałac w Łagowie.
    • park.

Przypisy

  1. Rejestr zabytków nieruchomych woj. dolnośląskiego. Narodowy Instytut Dziedzictwa. [dostęp 12.11.2012]. s. 259.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]