Aalborg

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Aalborg
Ålborg
Ilustracja
Dworzec główny w Aalborgu
Herb
Herb
Państwo  Dania
Region Jutlandia Północna
Gmina Aalborg
Prawa miejskie 1342
Powierzchnia 139 km²
Populacja (2011)
• liczba ludności
• gęstość

124 921
898,7 os./km² os./km²
Położenie na mapie Jutlandii Północnej
Mapa lokalizacyjna Jutlandii Północnej
Aalborg
Aalborg
Położenie na mapie Danii
Mapa lokalizacyjna Danii
Aalborg
Aalborg
Położenie na mapie świata
Mapa lokalizacyjna świata
Aalborg
Aalborg
Ziemia 57°02′50″N 9°55′12″E/57,047222 9,920000
Strona internetowa
Portal Portal Dania
Most nad Limfjorden łączący Aalborg z Nørresundby i Vendsyssel
Nytorv – plac w pobliżu brzegu Limfjord
Jomfru Ane Gade
Panorama Aalborga, w tle cieśnina Limfjord

Aalborg (wym. [ˈʌlɒːˀ], posłuchaj i) to miasto w Danii i siedziba gminy Aalborg. W języku duńskim funkcjonują dwie równoprawne formy pisowni: ‘Aalborg’ i ‘Ålborg’.

Jest to czwarte pod względem wielkości miasto Królestwa Danii (po Kopenhadze, Århus i Odense) i drugie co do wielkości miasto Półwyspu Jutlandzkiego. Położony jest w najwęższym punkcie fiordu Limfjord, łączącego Morze Północne z cieśniną Kattegat i odcinającego od lądu północną część Jutlandii – Vendsyssel. Nad Limfjorden przebiegają dwa mosty (jeden drogowy z drogą dwupasmową, przejściem dla pieszych i drogą rowerową oraz jeden kolejowy dla jednotorowej linii; obydwa mosty są zwodzone) łączące Aalborg z Nørresundby; dzięki temu oba miasta praktycznie tworzą jeden organizm. Dodatkowo we wschodniej części miasta pod Limfjorden przebiega tunel, będący częścią międzynarodowej drogi E45.

Aalborg jest portem morskim oraz siedzibą biskupstwa luterańskiego i władz administracyjnych regionu Jutlandia Północna.

Okolice[edytuj]

Okolice miasta prezentują krajobraz typowy dla północnej Jutlandii. Na zachód od cieśniny Limfjord rozszerza się w nieregularne jezioro o niskich, bagnistych brzegach i licznych wyspach. Na północnym zachodzie rozpościera się bagno Store Vildmose, a na południowym wschodzie podobne Lille Vildmose. Store Vildmose zostało osuszone na początku XX wieku i przystosowane do celów rolniczych. Lille Vildmose pozostaje największym torfowiskiem w Danii.

Historia[edytuj]

Już w XI w. był tu ważny ośrodek handlowy. Miasto otrzymało prawa miejskie w 1342. Luterańską metropolię biskupią założono w 1554, wcześniej było tu biskupstwo katolickie. W XVI w. krwawe walki podczas wojen religijnych, w 1628 miasto zostało splądrowane przez wojska Wallensteina. Podczas wojny austriacko-prusko-duńskiej w 1864 zdobyte przez Prusaków 10 lipca, co przypieczętowało zajęcie przez nich całej Jutlandii, aż do Skagen.

W latach 80. XIX w. Aalborg zamieszkiwało 15 tys. mieszkańców, miasto prowadziło intensywny handel z Anglią, Szwecją i Norwegią, posiadało warsztaty stoczniowe, szkołę katedralną, gimnazjum, szkołę żeglarską, giełdę i bibliotekę publiczną. W początkach XX w. liczba mieszkańców przekroczyła 20 tys., a miasto rozwijało się szybko. W latach 20. XX w. Aalborg liczył 42,8 tys. mieszkańców. Ludność zatrudniona była w rybołówstwie, stoczniach, fabrykach wyrobów tytoniowych i alkoholowych.

Zabytki i atrakcje[edytuj]

Gospodarka[edytuj]

Aalborg jest rozwijającym się ośrodkiem przemysłowo-handlowym. Gospodarka regionu koncentruje się wokół produkcji cementu i stali, na przemyśle stoczniowym oraz eksporcie zboża i ryb.

Najbardziej znanym produktem regionalnego przemysłu są wódki Aalborg Akvavit. Rośnie także znaczenie miasta jako ośrodka przemysłu telekomunikacyjnego, w znacznym stopniu inspirowanego przez lokalny uniwersytet.

Transport[edytuj]

Miasta partnerskie[edytuj]