Alex Yoong

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Alexander Yoong
Ilustracja
Alex Yoong (2006)
Imię i nazwisko

Alexander Charles Loong Yoong

Państwo

 Malezja

Data i miejsce urodzenia

20 lipca 1976
Kuala Lumpur

Sukcesy

1995: Formula Asia (wicemistrz)
1995: Formula Asia - Malaysia (mistrz)

Strona internetowa

Alexander Charles Loong „Alex” Yoong (chiń. upr. 熊龙; chiń. trad. 熊龍; pinyin Xióng Lóng; ur. 20 lipca 1976 roku w Kuala Lumpur) – malezyjski kierowca wyścigowy.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Początki kariery[edytuj | edytuj kod]

Na początku lat 90. brał udział w regionalnych, azjatyckich seriach wyścigowych, by w 1996 roku podjąć życiową decyzję o wyjeździe do Europy, a konkretnie do Wielkiej Brytanii.

Pierwsze dwa sezony w nowym środowisku spędził w Formule Renault, lecz nie osiągnął żadnych sukcesów. Niezrażony tym niepowodzeniem, przeszedł do brytyjskiej Formuły 3, gdzie ścigał się m.in. z przyszłym partnerem z zespołu Minardi, Markiem Webberem.

Sezon 1999 był jego trzecim w brytyjskiej Formule 3, lecz po pięciu eliminacjach wyjechał do Włoch, gdzie startował w narodowej edycji mistrzostw Formuły 3000. W czerwcu tego roku debiutował w międzynarodowej wersji cyklu, lecz nie zakwalifikował się do wyścigu na torze A1 Ring. W czwartej próbie, na torze Spa-Francorchamps, udało mu się wreszcie pokonać kwalifikacyjną barierę, lecz wyścig zakończył już na piątym okrążeniu po spektakularnym wypadku na słynnym zakręcie Eau Rouge.

Kariera w Europie nie okazała się pasmem sukcesów, więc w 2000 roku Yoong wrócił do Azji. Znalazł zatrudnienie w Formule Nippon, lecz i tutaj nie mógł wybić się ponad przeciętność.

Formuła 1[edytuj | edytuj kod]

W lipcu 2001 roku znalazł się w centrum uwagi, gdy walczący o przetrwanie zespół Formuły 1, Minardi znalazł się w potrzebie dopływu poważnej gotówki. Jej dostawcą okazał się wspierany przez malezyjski rząd koncern gier sportowych, Magnum. Katalizatorem umowy było zatrudnienie malezyjskiego kierowcy, którym okazał się właśnie Yoong.

Po zaliczeniu dwóch sesji testowych, we wrześniu 2001 roku zadebiutował w Formule 1 podczas Grand Prix Włoch na torze Monza. W ten sposób został pierwszym od 45 lat azjatyckim kierowcą F1, nie pochodzącym z Japonii (poprzednim był tajski arystokrata Birabongse Bhanutej Bhanubandh).

Półtoraroczna przygoda Yoonga z Formułą 1 była jednak wyjątkowo nieudana. Trzy wyścigi w 2001 roku przyniosły tylko jeden wynik, szesnaste, ostatnie miejsce w Japonii, natomiast w kolejnym sezonie Malezyjczyk aż trzykrotnie nie zdołał w ogóle zakwalifikować się do wyścigu. W połowie sezonu został tymczasowo zastąpiony przez Anthony'ego Davidsona celem poprawienia wyników w trakcie dodatkowych sesji testowych, lecz spodziewana progresja formy nie nastąpiła. Po zakończeniu sezonu Yoong opuścił Formułę 1; jego najlepszym wynikiem było siódme miejsce w Grand Prix Australii, gdzie wyścig ukończyło tylko ośmiu kierowców.

A1 Grand Prix[edytuj | edytuj kod]

W 2003 roku wziął udział w czterech wyścigach serii Champ Car, ale problemy ze sponsorami spowodowały, że przeniósł się do australijskiego cyklu samochodów turystycznych, V8 Supercars. Tam startował do końca 2004 roku, jednak ponownie nie mógł przebić się do czołówki.

W 2005 roku kariera Malezyjczyka zdawała się dobiec końca, lecz powstanie cyklu A1 Grand Prix okazało się ostatnią deską ratunku. Yoong z impetem wkroczył w nowe środowisko i pewnie usadowił się wśród czołowych kierowców serii (wobec sporego bagażu doświadczeń, nie było to wielkim zaskoczeniem, gdyż wielu kierowców tej serii rekrutuje się z poziomu Formuły 3). W dwóch dotychczas rozegranych sezonach A1 Grand Prix, odniósł cztery zwycięstwa.

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

Formuła 1[edytuj | edytuj kod]

Rok Zespół Samochód Silnik Wyniki w poszczególnych eliminacjach Punkty Pozycja
2001 European Minardi F1 Minardi PS01 European 3.0l V10 Australia
AUS
Malezja
MAL
Brazylia
BRA
San Marino
SMR
Hiszpania
ESP
Austria
AUT
Monako
MON
Kanada
KAN
Unia Europejska
EUR
Francja
FRA
Wielka Brytania
GBR
Niemcy
DEU
Węgry
HUN
Belgia
BEL
Włochy
ITA
Stany Zjednoczone
USA
Japonia
JPN
0 26
- - - - - - - - - - - - - - NU NU 16
2002 KL Minardi Asiatech Minardi PS02 Asiatech AT02 3.0l V10 Australia
AUS
Malezja
MAL
Brazylia
BRA
San Marino
SMR
Hiszpania
ESP
Austria
AUT
Monako
MON
Kanada
KAN
Unia Europejska
EUR
Wielka Brytania
GBR
Francja
FRA
Niemcy
DEU
Węgry
HUN
Belgia
BEL
Włochy
ITA
Stany Zjednoczone
USA
Japonia
JPN
0 20
7 NU 13 NZ NW NU NU 14 NU NZ 10 NZ - - 13 NU NU

Azjatycka Seria GP2[edytuj | edytuj kod]

Rok Zespół Wyniki w poszczególnych eliminacjach Punkty Pozycja
2008/2009 My Qi-Meritus Mahara
CHN

CHN
Zjednoczone Emiraty Arabskie
ARE
Bahrajn
BHR
Bahrajn
BHR
Katar
QAT
Katar
QAT
Malezja
MAL
Malezja
MAL
Bahrajn
BHR
Bahrajn
BHR
0 25
14 9 NU - - - - - - - -

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Syn Malezyjczyka o chińskich korzeniach oraz brytyjskiej emigrantki zapowiadał się na niezłego narciarza wodnego, lecz po tym, gdy jego ojciec został dyrektorem toru wyścigowego Shah Alam, zmienił swoje zainteresowania.

Od 2002 roku jest żonaty z byłą Miss Malezji, Arianną Teoh. Mają syna o imieniu Alistair.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]