Anthony Kiedis

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Anthony Kiedis
Ilustracja
Anthony Kiedis, podczas koncertu w 2006 r
Pseudonim Cole Dammett, AK, Antoine the Swan, Tony Flow, Tony
Data i miejsce urodzenia 1 listopada 1962
Stany Zjednoczone, Grand Rapids, Michigan
Instrumenty gitara, gitara basowa
Typ głosu baryton
Gatunki rock, rock alternatywny, funk rock
Zawód wokalista, kompozytor
Aktywność od 1983
Wydawnictwo Capitol Records, EMI, Warner Bros
Zespoły
Red Hot Chili Peppers
Strona internetowa

Anthony Kiedis (ur. 1 listopada 1962 w Grand Rapids w stanie Michigan[1]) – amerykański wokalista grupy funk rockowej Red Hot Chili Peppers.

W 2006 roku piosenkarz został sklasyfikowany na 53. miejscu listy 100 najlepszych wokalistów wszech czasów według Hit Parader[2].

Życiorys[edytuj]

Rodzice jego ojca przybyli do USA z Litwy na początku XX wieku, a matka ma korzenie angielskie, irlandzkie, francuskie, holenderskie i mohikańskie. Gdy Anthony miał 2 lata, jego rodzice postanowili przeprowadzić się do Kalifornii. Wiązało się to zapewne z ambicjami ojca – aktora i pisarza o pseudonimie Blackie Dammett. Po dwóch latach doszło do separacji rodziców muzyka. Matka zabrała syna z powrotem do Grand Rapids. Bardzo go wspierała. Ciężko pracowała jako sekretarka w firmie prawniczej, aby zapewnić mu edukację i dobre wychowanie. Mieszkali w środowisku niezbyt zamożnej, średniej klasy.

Anthony chodził do szkoły integracyjnej – uczyły się tam dzieci głuche i opóźnione w rozwoju. Spontanicznie stał się obrońcą tych dzieciaków. Miał sporo kłopotów z nauczycielami przez wdawanie się w bójki z chłopakami, którzy dręczyli upośledzone dzieci. Dzieciństwo Anthony spędził z matką, jednak ciągle czekał na moment, kiedy pojedzie do ojca-muzyka, za którym bardzo tęsknił. W końcu 1973, gdy skończył 11 lat zawędrował do słonecznej Kalifornii. Blackie zaanonsował syna rock'n'rollowoaktorskiemu środowisku Hollywood. Sam widywał się z takimi osobistościami jak John Lennon, Alice Cooper, Keith Moon czy David Bowie. Na pewno sposób w jaki to całe towarzystwo ubierało się, jaką muzykę i sztukę tworzyło, odbiło się na przyszłych fascynacjach Anthony'ego.

Upojony wolnością chłopak z czasem musiał się sam nauczyć, co jest dobre, a co złe, co mu wolno, a czego nie. Wprawdzie ojciec posłał go do dobrej szkoły, lecz nie pilnował, aby syn przykładał się do nauki. Anthony był ambitny i wiedział, że musi iść do szkoły i robił to chętnie. Jednak jego życie przy Blackiem zmieniło się w jedną wielką imprezę. Anthony dorastał szybciej niż jego rówieśnicy. Uczestniczył w imprezach urządzanych przez ojca, upijał się razem z jego znajomymi. Jako nastolatek tato zaproponował mu aby zapalił marihuanę, a mając zaledwie 12 lat, pierwszy raz uprawiał seks z osiemnastoletnią, rudowłosą kobietą swego ojca – Kimberley Smith, która okazała się być prostytutką. Jak sam mówił, dodało mu to pewności siebie w kontaktach z kobietami.

W szkole średniej jego najlepszym przyjacielem był Michael Balzary – Flea oraz Hillel Slovak. Razem, jednak z pewnymi zawirowaniami po drodze, założyli zespół rockowy, który świat ostatecznie poznał jako Red Hot Chili Peppers. Kiedis był pomysłodawcą tej nazwy i uważał, że najlepiej określa ona sceniczny charakter grupy. Anthony czerpie inspirację z muzyki zespołów takich jak: Defunkt, Sly Stone, Stevie Wonder.

Anthony określany jest mianem lidera zespołu Red Hot Chili Peppers.

Przyznaje, że inspiracje czerpie również z seksu. "To wspaniały materiał do wykorzystania. Tak jak śmierć. Albo każdy inny fundamentalny aspekt ludzkiej egzystencji" – wyjaśnia. Jego znak Zodiaku to Skorpion, co – jak twierdzi – ma duży wpływ na jego osobowość. Kiedis przyznaje się również do tego, że jest obdarzony sporą pobudliwością erotyczną. Przykładem tego jest fakt, że muzyk był pomysłodawcą słynnego występu Red Hotów w skarpetkach (ang. sox on cocks). Polegało to na tym, że czterech członków rockowej grupy dawało koncerty będąc odzianymi jedynie w skarpetki osłaniające genitalia. Czasami występowali także w wymyślnych strojach typu: Wielkie żarówki, które wkładali na głowę, bądź czapki na których płonął ogień. W początkowym okresie działalności scenicznej (lata 80. i 90.) członkowie grupy mieli styczność z narkotykami. Uzależnienie od heroiny omal nie skończyło się dla Anthony'ego śmiertelnie, a jego przyjaciela Hillela Slovaka – pierwszego gitarzystę RHCP –doprowadziło do śmierci.

Pod koniec lat 90. Kiedis oficjalnie oświadczył, że całkowicie zerwał z nałogiem.

Anthony Kiedis odnosi sukcesy nie tylko związane z działalnością Peppersów. W 1976 roku pod pseudonimem Cole Dammet zadebiutował w filmie. Był to "F.I.S.T.", w którym artysta zagrał syna Sylvestra Stallone'a. W 1993 roku, 17 lat później, Anthony wystąpił w filmie "Sick". Zagrał potem jeszcze małe role w kilkunastu innych filmach.

Kiedis jest autorem biografii zatytułowanej Blizna (oryg. Scar Tissue), która została bardzo dobrze przyjęta w kręgach fanów zespołu Red Hot Chili Peppers. Scar Tissue to również tytuł jednej z piosenek autorstwa Kiedisa. Anthony tłumaczy, że określenie odnosi się do warstwy doświadczeń i emocji, które każdy z nas gromadzi w ciągu życia. Książka jest bardzo szczera, czasami aż do bólu. Kiedis w różnych wywiadach po wydaniu książki mówił, że żałuje, iż opisał w swojej biografii życie seksualne, a także prywatne ze swoimi kobietami, ale chciał, jak sam powiedział, wystawić karty na stół.

Anthony jest zdeklarowanym wegetarianinem.

Rankiem 2 października 2007 roku w Los Angeles przyszedł na świat synek Anthony'ego Everly Bear Kiedis. Pierwszy człon imienia wybrał Kiedis, zainspirowany nazwą jednego z ulubionych zespołów – The Everly Brothers, drugi człon imienia został wybrany przez matkę dziecka, którą jest amerykańska modelka Heather "Nika" Christie, partnerka Kiedisa w 2004 roku i w latach 2006 - 2008. Anthony był także związany w 2005 roku z modelką, 19-letnią Jessicą Stam.

Publikacje[edytuj]

Przypisy

  1. Filmweb.pl
  2. Hit Parader’s Top 100 Metal Vocalists of All Time (ang.). www.hearya.com. [dostęp 2010-06-16].

Linki zewnętrzne[edytuj]