Battlefield: Bad Company 2

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Battlefield: Bad Company 2
Pudełka gry w wersji na konsolę PlayStation 3
Pudełka gry w wersji na konsolę PlayStation 3
Producent Digital Illusions CE
Wydawca Electronic Arts
Dystrybutor POL: Electronic Arts
Seria gier Battlefield
Silnik Frostbite Engine 1.5
Aktualna wersja PC: 795745 (R11) (21 września 2011)
PS3: 1.05 (4 czerwca 2010)
Data wydania Am.Płn.: 3 marca 2010[1]
Gatunek strzelanka pierwszoosobowa
Tryby gry jedno- i wieloosobowa
Kategorie wiekowe ESRB: Mature
PEGI: 16+
Wymagania sprzętowe
Platforma Windows, Xbox 360, PlayStation 3, Sony Ericsson Xperia Play
Nośniki Blu-ray Disc, DVD
Wymagania
 • Procesor: Intel Core 2 Duo @ 2.0 GHz/AMD Athlon 64 X2 lub lepszy
 • RAM: 2 GB
 • Dysk twardy: 15 GB
Kontrolery klawiatura, mysz, gamepad

Battlefield: Bad Company 2gra komputerowa z gatunku first-person shooter, wyprodukowana przez Digital Illusions CE i wydana przez Electronic Arts. Jest to kontynuacja gry Battlefield: Bad Company z roku 2008[2].

Premiera gry odbyła się w marcu 2010 roku[1]. Wersja beta gry dostępna była na platformach PC oraz PS3. 29 stycznia 2010 roku ukazała się wersja demonstracyjna gry na konsole Xbox 360 i PlayStation 3, która zakończyła się wraz z dniem 25 lutego[3]. Gra została wydana w polskiej wersji językowej, głosu użyczają polscy aktorzy Mirosław Baka i Cezary Pazura.

Fabuła[edytuj]

Początek gry przenosi gracza w czasy II wojny światowej, dokładniej do października 1944 roku, wcielając go w rolę jednego z amerykańskich żołnierzy, Thomasa Wyatta, który bierze udział w tajnej operacji "Aurora" mającej na celu zinfiltrowanie wyspy okupowanej przez Japończyków na Pacyfiku. Wyatt wraz z grupą pod dowództwem Owensa mają wydostać japońskiego naukowca, który pracował nad tajną bronią skalarną opatrzoną kryptonimem "Czarna Broń" i razem z nim próbują uciec z wyspy na pokładzie okrętu podwodnego. Niestety, wspomniana broń wypala przed ich wejściem pod pokład i wszyscy giną w potężnej fali morskiej.

2014 rok. Starsi szeregowi Preston Marlowe, Terrence Sweetwater, kapral George Haggard i sierżant sztabowy Samuel Redford walczą w Rosji, aby ukraść egzemplarz wspomnianej broni. Choć udało im się uciec przed Rosjanami, to znaleziony przedmiot okazał się być atrapą. Zachwycony ich poprzednią działalnością generał armii Braidwood przydziela ich do następnego zadania polegającego na skontaktowaniu się z Agentem Aguire'em. Redford był rozczarowany, gdyż miał nadzieję, że po poprzedniej misji pójdzie na emeryturę.

Oddział wyrusza do Boliwii w poszukiwaniu agenta i po wielu starciach z partyzantami ratuje go. Aguire wysyła oddział, aby pozyskał dane opisujące technologię skalarną z francuskiego satelity kontrolowanego z bazy w Andach. Sweetwater rozbija satelitę i wraz z oddziałem odbija kontratak mający na celu zniszczenie satelity. Marlowe wyciąga z satelity serwer danych i schodzi z góry. Na przeszkodzie staje mu śmiercionośny mróz i parę rosyjskich patroli. Po zejściu z góry przylatuje po niego helikopter z oddziałem.

Krótko po zabraniu Marlowe'a, Aguire rozmawia z oddziałem na temat człowieka odpowiedzialnego za rekonstrukcję broni skalarnej. Chodzi o Arkadego Kirylenkę – byłego rosyjskiego pułkownika, będącego obecnie najemnikiem na usługach Rosji, który miał zostać schwytany podczas misji w Rosji. Wyjawia też, że ukrywa się obecnie w Chile. Oddział wspomagany przez Marines znajduje Kirylenkę, jednak udaje mu się po raz kolejny uciec. Zostawia swój notes, w którym Sweetwater odkrywa manifest okrętowy opuszczonego statku zwanego "Sangre Del Toro". Przy pomocy reszty oddziału Marlowe znajduje statek i napotyka tam część do broni skalarnej. Odkrywa też prawdę o operacji "Aurora" – wojsko USA wiedziało, że jest to misja samobójcza, a operacja była "ćwiczeniem" w celu pozyskania informacji o sile rażenia broni.

Podczas podróży na spotkanie z Aguire w Ekwadorze helikopter oddziału zostaje zestrzelony i wszyscy się rozdzielają. Wraz z pilotem śmigłowca – Flynnem przegrupowują się i uciekają lokalnej milicji. Redford daje Aguire'owi zdobytą wcześniej część zanim dowiaduje się o jego zdradzie i współpracy z Kirylenką. Aguire wyjawia, że chciał zemścić się na Stanach Zjednoczonych za śmierć jego ojca, jednego z komandosów biorącego udział w operacji "Aurora". Kirylenko zabija niepotrzebnego już zdrajcę i kieruje broń w stronę żołnierzy. Wtedy pojawia się Flynn, ostrzeliwując jego oddział z helikoptera; ginie dziękując kolegom za papierosy, w której to chwili nieuwagi dosięga go pocisk z RGppanc.

Oddział opłakuje Flynna aż do momentu usłyszenia głosu Kirylenki w radiu pewnego żołnierza. Marlowe zabija go i wraz z oddziałem przebija się przez miasto Quito. Po walce z oddziałami latynoskiej milicji znajdują ogromny samolot transportowy, w którym znajduje się broń skalarna. Fakt ten potwierdza potężny impuls elektromagnetyczny, który niszczy cały sprzęt z wyjątkiem samolotu. Wszyscy oprócz Marlowa czują się zniechęceni, ale on ich zachęca i wszyscy wsiadają do samolotu na krótko przed oderwaniem się od ziemi. Po walce we wnętrzu samolotu z najemnikami w końcu docierają do kokpitu, który okazuje się być pusty. Oddział zawraca do ładowni, aby powstrzymać Kirylenkę próbującego odpalić broń jeszcze raz, tym razem nad południem Stanów Zjednoczonych. Haggard obsadza szyby materiałami wybuchowymi, a po ich eksplozji Marlowe niszczy broń celnymi strzałami z pistoletu.

Eksplozja broni spowodowała gwałtowną utratę wysokości samolotu, zmuszając oddział do opuszczenia pokładu, jednak Kirylenko dopada Sweetwatera posiadającego dwa spadochrony (jeden dla siebie, drugi dla Marlowe'a). Podczas swobodnego spadku, Marlowe zabija Kirylenkę strzałami z pistoletu, a chwilę później Sweetwater podaje mu spadochron. Oddział ląduje w Teksasie, w miejscu zamieszkania Haggarda. Potem przyjeżdża generał Braidwood, aby poinformować o tym że Rosjanie zajęli Alaskę, Kanadę i zmierzają w kierunku USA.

Postacie[edytuj]

 • Starszy szeregowy Preston Marlowe – postać, w którą wciela się gracz. Po uszkodzeniu limuzyny generała, zostaje przydzielony do 222-iego batalionu Rangersów , zwanego Bad Company.
 • Starszy szeregowy Terrence Sweetwater – technik, specjalista od łączności. Zostaje oskarżony o wprowadzenie wirusa do wojskowej bazy danych i wcielony do niesławnej kompanii.
 • Kapral George Haggard Jr. – ekspert od materiałów wybuchowych. Nie ma nic przeciwko temu, że został przydzielony do kompanii.
 • Sierżant sztabowy Samuel Redford – dowódca oddziału. Trafił tu na własne życzenie, w zamian za to jego czas służby miał zostać skrócony.

Wersja polska[edytuj]

Wersja polska: Start International Polska
Tłumaczenie: Ryszard Chojnowski, Michał Iwańczuk
Wystąpili:

Dodatki[edytuj]

Onslaught[edytuj]

Dodatek został wydany 22 czerwca 2010 roku wyłącznie na platformy PlayStation 3 i Xbox 360[4]. Zawiera on tryb kooperacji dostępny dla czterech graczy, mogących zmierzyć się z komputerem na przystosowanych do nowego trybu mapach Valparaiso, Atacama Desert, Isla Inocentes i Nelson Bay[5]. Dostępne w nim są cztery poziomy trudności oraz globalne tablice wyników przedstawiające sukcesy graczy[6].

Vietnam[edytuj]

Dodatek przenosi gracza na pola bitew w trakcie wojny w Wietnamie. Został on wydany 18 grudnia 2010 roku dla platformy PC, a 21 grudnia 2010 roku dla platform Xbox 360 i PlayStation 3[7]. Zawiera 5 nowych map, 6 nowych pojazdów (takich jak amerykański śmigłowiec Huey i rosyjski czołg T-54) oraz 15 nowych broni. Piąta mapa – Operation Hastings – miała zostać odblokowana dla platformy, na której gracze jako pierwsi wykonają łącznie 69 000 000 zadań zespołowych (jak na przykład reanimacje, zaopatrzenia, asysty)[8]. Mapę odblokowali gracze z platformy PC 30 grudnia 2010 roku[9], jednak dwa dni później, w Nowy Rok, studio DICE odblokowało mapę również na pozostałe platformy jako noworoczny prezent dla graczy[10]. Poza tym konsolowi gracze otrzymali 49 utworów muzycznych do słuchania przez wbudowane w grę radio oraz nowe komendy, zarówno dla jednostek amerykańskich jak i wietnamskich bazujących na autentycznych komunikatach z wojny w Wietnamie. Dodano również nowe osiągnięcia dla obu platform[11].

Sprzedaż[edytuj]

 
Recenzje
Publikacja Ocena
1UP.com A-[12]
Eurogamer 9/10[13]
G4 4/5[14]
Game Informer 9,5/10[15]
Gry-Online 8,6/10(PC)[16]

8,7(X360)/10[17]

8,6(PS3)/10[18]

GameSpot 9/10[19]
GameZone 9/10[20]
IGN 9/10[21]


Liczba sprzedanych kopii Battlefield Bad Company 2 wynosi co najmniej 6 milionów egzemplarzy[22]. Największym zainteresowaniem wśród graczy cieszy się wersja na komputery osobiste[23].

Przypisy

 1. a b [1] – Battlefield Bad Company 2 relase date
 2. [2] – Battlefield Bad Company 2 Packshots
 3. Battlefield: Bad Company 2 – demo na rynku, beta na PC – GRRR.pl – blog o grach, nowe gry komputerowe, konsole
 4. Battlefield: Bad Company 2 – Onslaught (pol.). [dostęp 2011-05-26].
 5. Battlefield: Bad Company 2: Onslaught, nowy tryb co-op tylko dla konsolowców [WIDEO] (pol.). [dostęp 2011-05-26].
 6. Bad Company 2 Onslaught od kuchni (pol.). [dostęp 2011-05-26].
 7. Chat with the Battlefield: Bad Company 2 Vietnam team on December 15th! (ang.). [dostęp 2011-05-26].
 8. Battlefield: Bad Company 2 Vietnam -- Join the Battle for Hastings on December 21! (ang.). [dostęp 2011-05-26].
 9. Congratulations PC Players! (ang.). [dostęp 2011-05-26].
 10. Happy New Year! (ang.). [dostęp 2011-05-26].
 11. Battlefield: Bad Company 2: Vietnam (ang.). [dostęp 2010-10-03].
 12. 1UP: Battlefield Bad Company 2 Review (ang.). 1up.com.
 13. Dan Whitehead: Battlefield: Bad Company 2 Review (ang.). eurogamer.net, 02.03.2010.
 14. Matt Keil: Battlefield: Bad Company 2 Review (ang.). g4tv.com, 02.03.2010.
 15. Matt Bertz: Battlefield: Bad Company 2 (ang.). gameinformer.com, 01.03.2010.
 16. Battlefield: Bad Company 2 [PC] (pol.). gry-online.pl.
 17. Battlefield: Bad Company 2 [X360] (pol.). gry-online.pl.
 18. Battlefield: Bad Company 2 [PS3] (pol.). gry-online.pl.
 19. Battlefield: Bad Company 2 (ang.). gamespot.com.
 20. Steven Hopper: Battlefield: Bad Company 2 – Review (ang.). gamezone.com, 1.03.2010.
 21. Erik Brudvig: Battlefield: Bad Company 2 Review (ang.). ign.com, 27.02.2010.
 22. Jak sprzedał się Battlefield: Bad Company 2 i Medal of Honor?
 23. AfterMarket.pl, gamecorner.pl [dostęp 2017-11-22] (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj]