Bitwa pod Carpi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Wojna o sukcesję hiszpańską

CarpiChiariCremonaKaiserswerthSanta MartaLuzzaraKadyksFriedlingenZatoka VigoSchmidmühlenHöchstädt an der DonauSpeyerbachDonauwörthVillingenBlenheimMalagaGibraltarBarcelona (I)Santa Cruz de TenerifeCabrita PointCassanoCalcinatoRamilliesTurynCastiglioneAlmansaDungenessLizard PointTulonOudenaardeCartagenaLilleWijnendaalMalplaquetDouai (I)AlmenarSaragossaBrihuegaVillaviciozaRio de JaneiroDenainDouai (II)

Bitwa pod Carpi – starcie zbrojne, które miało miejsce 9 lipca 1701 podczas hiszpańskiej wojny sukcesyjnej.

Wprowadzenie[edytuj | edytuj kod]

W północnych Włoszech, gdzie w ostatnich wojnach dominowali Francuzi, tym razem stawić musieli czoło największemu geniuszowi militarnemu w historii cesarstwa Habsburgów – księciu Eugeniuszowi Sabaudzkiemu. Kiedy wojska cesarskie skierowano do walk z Francuzami nad Renem, armia francuska pod wodzą marszałka Nicolasa de Catinata (około 50 000 żołnierzy francuskich, sabaudzkich i hiszpańskich) niespodziewanie zaatakowała północne Włochy, z łatwością zdobywając cały szereg strategicznie ważnych miejscowości aż po Adygę, a w końcu atakując Mediolan. Dysponujący zaledwie 18 000 żołnierzy hrabia von Starhemberg nie był w stanie skutecznie im się przeciwstawić. Wobec tego cesarz skierował do Lombardii resztki posiadanych sił, 21 listopada 1700 stawiając na ich czele Eugeniusza Sabaudzkiego.

Manewr Austriaków[edytuj | edytuj kod]

Orientujący się w planach Austriaków Francuzi wiedzieli o nadciągających wojskach, spodziewając się ich od północy. Zgodnie z tym obsadzili wszystkie możliwe przejścia. Catinat przygotował już miejsce przyszłej bitwy w wąwozie Adygi i pozostawało jedynie ściągnąć wojska cesarskie na ten teren. Tymczasem wbrew wszelkim przewidywaniom Eugeniusz Sabaudzki zdecydował się ruszyć przez Alpy od południowego wschodu i w ten sposób Austriacy przedostali się do Włoch wychodząc na tyły armii Catinata. Nie pojął on w pełni sytuacji, uznając, że to zapewne tylko jeden z austriackich korpusów dla zmylenia przebył Alpy i znalazł się na jego tyłach. Skierował więc tam jeden z własnych korpusów, a sam z głównymi siłami nadal strzegł dotychczasowych przejść, oczekując na przybycie głównych sił Eugeniusza Sabaudzkiego.

9 lipca 1701 Eugeniusz Sabaudzki z 30 000 żołnierzy przeprawił się przez Adygę i pod Carpi na południe od Werony zniósł doszczętnie wysłany przeciw niemu korpus francuski, po czym wkroczył do Lombardii, czemu pragnęli zapobiec Francuzi. Nie ulegało już wątpliwości, że na tyłach ich armii znalazły się wszystkie siły Eugeniusza Sabaudzkiego, wskutek czego dalsze obsadzanie innych przejść pozbawione było racji.

Następstwa[edytuj | edytuj kod]

Choć starcie pod Carpi było stosunkowo niewielkie, jego znaczenie dla całej kampanii włoskiej okazało się decydujące. Wprawdzie Francuzi wciąż dysponowali znaczną przewagą liczebną, a ich położenie było dość silne, niemały wpływ wywarł jednak czynnik psychologiczny. Ośmieszenie armii francuskiej wywołało irytację Ludwika XIV i doprowadziło do fatalnej w skutkach decyzji: Nicolasa de Catinat – najlepszego obok Villarsa wodza francuskiego, zastąpiono marszałkiem Villeroy, pozbawionym wiedzy, doświadczenia i wojskowego talentu. Skutki nie dały na siebie długo czekać, doprowadzając do niezwykle bolesnej dla Francuzów klęski pod Chiari.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]