Chirbat as-Sawamir

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Chirbat as-Sawamir
السوامير
Państwo  Mandat Palestyny
Dystrykt Dystrykt Hajfy
Wysokość 50 m n.p.m.
Populacja (1931)
• liczba ludności

1439
Data zniszczenia 22 maja 1948
Powód zniszczenia atak Hagany
Obecnie En Ajjala
Położenie na mapie Mandatu Palestyny
Mapa lokalizacyjna Mandatu Palestyny
Chirbat as-Sawamir
Chirbat as-Sawamir
Ziemia32°37′43″N 34°57′30″E/32,628611 34,958333
Strona internetowa

Chirbat as-Sawamir (arab. السوامير) – nieistniejąca już arabska wieś, która była położona w Dystrykcie Hajfy w Mandacie Palestyny. Wieś została wyludniona i zniszczona podczas I wojny izraelsko-arabskiej, po ataku sił żydowskiej organizacji paramilitarnej Hagana w dniu 22 maja 1948 roku.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Chirbat as-Sawamir leżała na nadmorskiej nizinie, u podnóża zachodnich zboczy masywu góry Karmel, w odległości 22 kilometrów na południe od miasta Hajfa i 5 kilometrów od wybrzeża Morza Śródziemnego[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

W okresie panowania Brytyjczyków Chirbat as-Sawamir była dużą wsią[1].

Przyjęta 29 listopada 1947 roku Rezolucja Zgromadzenia Ogólnego ONZ nr 181 przyznała te tereny państwu żydowskiemu. Wieś Chirbat as-Sawamir znalazła się w obrębie arabskiej enklawy, która przecinała nadmorską drogę i linię kolejową z Tel Awiwu do Hajfy. Położone w tym obszarze trzy wsie arabskie Ajn Ghazal, Idżzim i Dżaba nazywano „Małym Trójkątem”. Wioski te odmówiły współpracy z Arabską Armią Wyzwoleńczą, ale jednocześnie odmawiały zawarcia porozumienia z Izraelczykami. Ze względów bezpieczeństwa wszystkie żydowskie konwoje musiały omijać ten obszar i wybierały dłuższą drogę przez położoną na wschodzie wadi Milk. Droga ta przebiegała stosunkowo blisko pozycji wojsk irackich i również była niebezpieczna. Podczas I wojny izraelsko-arabskiej oddziały żydowskiej organizacji paramilitarnej Hagana zajęły wieś w dniu 22 maja 1948 roku. Wysiedlono wówczas wszystkich mieszkańców, a domy wyburzono[1].

Miejsce obecnie[edytuj | edytuj kod]

Na gruntach wioski Chirbat as-Sawamir powstał w 1949 roku moszaw En Ajjala. Palestyński historyk Walid Chalidi, tak opisał pozostałości wioski Chirbat as-Sawamir:

„Na miejscu widoczne są ruiny dwóch ścian (dawniej część budynku), które zostały ogrodzone drutem kolczastym”[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Welcome To al-Sawamir (ang.). W: Palestine Remembered [on-line]. [dostęp 2011-10-01].