Kulebiak

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Russian Coulibiac with Cabbage.jpg

Kulebiak – potrawa kuchni kresowej; duży, pieczony pieróg nadziewany farszem z mięsa (czasem z ryb) z dodatkiem jarzyn, ryżu i przypraw. Pochodzi z Ukrainy[potrzebny przypis]. Pomimo słowiańskiego pochodzenia tego specjału, przypuszcza się, że nazwa „kulebiak” wywodzi się od niemieckiego słowa Kohlgeback, oznaczającego ciasto nadziewane kapustą[1].

Oryginalny starorosyjski kulebiak był przygotowywany wyłącznie z ciasta drożdżowego i nadziewany farszem: z kaszy gryczanej, kapusty, jajek na twardo oraz gotowanych ryb[1].

Wypiek ten znalazł także swoje miejsce w kuchni polskiej – zazwyczaj nadziewany kapustą[1]. Przyrządzany na Lubelszczyźnie „Kulebiak generałowej Kickiej” nadziewany farszem warzywno-mięsnym został wpisany we wrześniu 2009 na listę polskich produktów tradycyjnych[1].

Jest to również potrawa regionalna z województwa podlaskiego - pieczony pieróg z ciasta drożdżowego z nadzieniem z kapusty i grzybów (w tamtym regionie danie wielkanocne).[potrzebny przypis]

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

  1. a b c d Kulebiak generałowej Kickiej. W: Lista produktów tradycyjnych (woj. lubelskie) [on-line]. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. [dostęp 21 listopada 2015].