Collegium Marianum w Pelplinie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Collegium Marianum w Pelplinie
Ilustracja
Budynek Collegium Marianum, Liceum Katolickie im. Jana Pawła II
Państwo

 Polska

Miejscowość

Pelplin

Adres

al. Cystersów 2

Położenie na mapie Pelplina
Mapa konturowa Pelplina, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Collegium Marianum w Pelplinie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry znajduje się punkt z opisem „Collegium Marianum w Pelplinie”
Położenie na mapie województwa pomorskiego
Mapa konturowa województwa pomorskiego, blisko centrum po prawej na dole znajduje się punkt z opisem „Collegium Marianum w Pelplinie”
Położenie na mapie powiatu tczewskiego
Mapa konturowa powiatu tczewskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Collegium Marianum w Pelplinie”
Położenie na mapie gminy Pelplin
Mapa konturowa gminy Pelplin, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Collegium Marianum w Pelplinie”
Ziemia53°55′38,3″N 18°41′40,4″E/53,927306 18,694556
Strona internetowa

Collegium Marianum – dawne Collegium Marianum, obecnie Liceum Katolickie im. Jana Pawła II.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Uczelnie utworzono w 1836 r. jako szkołę katedralną, która miała wychowywać ministrantów i śpiewaków na potrzeby nowej (przeniesionej w 1824 r. z Chełmży) siedziby biskupiej w Pelplinie. Otwarcie pod nazwą „Szkoła Tumska i Śpiewacza” nastąpiło 6 kwietnia 1836 r. w budynku dawnej karczmy klasztornej, nadbudowanej w l. 18401841. Liczba uczniów rosła od 6 w 1836 r. do 128 w 1858 r. W 1864 r. szkoła została przekształcona w progimnazjum, i od tego czasu nosiła nazwę „Collegium Marianum”. Na siedzibę szkoły wraz z internatem zaadaptowano jedno ze skrzydeł klasztoru pocysterskiego, które rozbudowano w l. 18581860. Była to wówczas jedyna na Pomorzu (w Prusach Zachodnich) szkoła, w której panowała prawdziwie polska atmosfera. Była to zasługa zarówno kadry profesorskiej, jak i uczniów, którzy pochodzili głównie z Kociewia, z ziemi chełmińskiej i lubawskiej, z Kaszub, Borów Tucholskich, Krajny, a także z Gdańska i z Warmii. Grono wychowawców, najczęściej duchownych, łączyło pracę dydaktyczną z naukową. Profesorami Collegium Marianum byli wówczas m.in. księża Juliusz Pobłocki, Józef Mazurowski, Ignacy Ograbiszewski, Ignacy Zieliński, Jakub Fankidejski, Jan Zieliński, Romuald Frydrychowicz i Stanisław Kujot.

Po odzyskaniu niepodległości przez Polskę, Collegium Marianum uzyskało uprawnienia państwowej szkoły średniej i w 1927 r. przekształciło się w „pełne” gimnazjum (pierwsza matura odbyła się 27 czerwca 1929). W 1934 r. zbudowano nowoczesną salę gimnastyczną. W 1939 r. szkoła została zamknięta przez okupanta, większość profesorów wymordowano, a w jej budynku umieszczono niemiecką szkołę policyjną.

 Osobny artykuł: Krwawa jesień pelplińska.

Po II wojnie światowej, dzięki staraniom biskupa Andrzeja Wronki, 1 lutego 1946 r. reaktywowano szkołę jako „Prywatne Gimnazjum i Liceum Koedukacyjne Stolicy Biskupiej w Pelplinie”. Od 1948 r. klasy szkolne przeniesiono do nowszego budynku na Okoniewie w Pelplinie. W 1951 r. szkołę tę upaństwowiono a jej budynek przejęło państwo. Tymczasem w historycznym gmachu zlokalizowano, powołane 1 kwietnia 1950 r., niższe seminarium duchowne „Collegium Marianum”. Kształciło ono chłopców w zakresie gimnazjalnych klas VIII-XI. Decyzją władz komunistycznych 10 sierpnia 1961 r. szkoła ta została zamknięta, a następnie 5 grudnia 1964 r. budynek Collegium Marianum został odebrany właścicielom i przeznaczony na siedzibę zakładu dla dzieci upośledzonych umysłowo. Po wieloletnich zabiegach kurii diecezjalnej, 28 października 1988 r. przywrócono tytuł własności diecezji chełmińskiej. Po przeniesieniu podopiecznych w inne miejsca, budynek został zwrócony władzom diecezjalnym w 1993 r. (protokolarnie w dniu 1 września, jednak klucze zostały przekazane przez wojewodę gdańskiego Macieja Płażyńskiego w dniu 16 września).

W 1997 r. przystąpiono do odbudowy, a po jej zakończeniu, 2 września 2000 r. dokonano otwarcia reaktywowanego Collegium Marianum. 6 czerwca 2006 w 170-lecie szkoły biskup Jan Bernard Szlaga nadał jej imię Jana Pawła II.

Dnia 1 września 2008 r. dyrektorem szkoły został mianowany ks. Andrzej Szopiński. Od roku szkolnego 2013/2014 nowym dyrektorem został ks. Arkadiusz Ćwikliński. Od roku szkolnego 2018/2019 nowym dyrektorem został ks. dr Wiesław Szuca.

Znani absolwenci[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]