Daleko od noszy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Daleko od noszy
Gatunek serialu sitcom
Kraj produkcji Polska
Oryginalny język polski
Twórcy Krzysztof Jaroszyński
Główne role Hanna Śleszyńska
Piotr Gąsowski
Krzysztof Tyniec
Krzysztof Kowalewski
Agnieszka Suchora
Paweł Wawrzecki
Anna Przybylska
Magdalena Mazur
Jerzy Kryszak (od 2 serii)
Joanna Koroniewska (od 2 serii)
Rafał Rutkowski (od 2 serii)
Liczba odcinków 167
Liczba serii 6
Nagrody Festiwal Dobrego Humoru:
Najdowcipniejszy serial telewizyjny: 2004, 2005
Nagroda publiczności – ulubiony serial komediowy: 2005, 2006
Nagroda festiwalu dobrego humoru w Gdańsku: 2010
Produkcja
Produkcja Gabi Sp. z.o.o.
Reżyseria Krzysztof Jaroszyński
Maciej Kraszewski
Scenariusz Krzysztof Jaroszyński
Maciej Kraszewski
Muzyka Piotr Remiszewski
Scenografia Joanna Białousz
Czas trwania odcinka 22 min
Pierwsza emisja
Stacja telewizyjna Polsat
Format obrazu 4:3 / 16:9
Format dźwięku stereo
Kraj oryginalnej emisji Polska
Lata emisji 2003–2009
Data premiery 25 grudnia 2003
Status zakończony
Chronologia
Poprzednik Szpital na perypetiach
Kontynuacja Daleko od noszy 2

Daleko od noszy – polski sitcom wyświetlany przez telewizję Polsat od 25 grudnia 2003 do 14 stycznia 2009. Akcja dzieje się na oddziale chirurgicznym, na czwartym piętrze Szpitala Miejskiego nr 1 im. Astronoma Kopernika przy fikcyjnej ulicy Zdobywców 19 w Warszawie. Czołówka serialu zmieniała się w odcinkach:14, 45 oraz 61

Kontynuacja serialu Szpital na perypetiach.

Pierwowzorem serialu były seriale zagraniczne m.in. Szpital na peryferiach, Ostry dyżur oraz polski Na dobre i na złe.

W czerwcu 2016 pojawiła się informacja że serial ma wrócić na antenę, a produkcja ma ruszyć już niebawem. 9 listopada reżyser Krzysztof Jaroszyński na swoim oficjalnym profilu na Facebooku potwierdził informacje i zapowiedział reaktywację serialu[1]. W obsadzie produkcji znajdzie się m.in. Katarzyna Glinka jako siostra Rita[2][3] oraz Doda jako kierowca karetki Anielka[4]. Nowe odcinki serialu od 4 marca 2017.

Emisja[edytuj]

1. odcinek miał emisję 25 grudnia 2003 o 22:30, a 2. odcinek miał emisję 1 stycznia 2004 o 15:30. Potem od 9 stycznia 2004 do 27 lutego 2004 serial emitowano w piątki o 20:10. Od 4 marca 2004 do 30 grudnia 2004 serial emitowano w czwartki o 21:00. Od 6 marca 2005 do 2 lipca 2006 serial emitowano w niedziele o 18:15. Od 13 września 2006 serial emitowano w środy o 21:45. Od 8 listopada 2006 serial zmienił porę emisji – tym razem pory emisji były ruchome, serial emitowano ok. godz. 22:30. Od 7 marca 2007 serial emitowano jeszcze później, ok. godz. 23:00 i nadal w porze ruchomej. Od 2 września 2007 serial emitowano w niedziele o 19:30. Od 10 września 2008 powrócono do emisji w środy, lecz emisja (nadal w porze ruchomej) zdarzała się jeszcze później, np. o 23:50.

Fabuła[edytuj]

Serial jest parodią polskich realiów szpitalnych i kładzie nacisk na relacje w obrębie zespołu medycznego, stosunek pracowników placówki do pacjentów. Postępowanie ordynatora Zygmunta (Mariana) Łubicza z personelem uosabia feudalne stosunki w polskiej służbie zdrowia, mobbing i wszechwładzę kadry kierowniczej. Pomimo dużego przerysowania zarówno postaci, jak i sytuacji, serial wydaje się oddawać społeczną percepcję stanu polskich szpitali oraz mentalności części personelu medycznego.

Serial jest kontynuacją sitcomu Szpital na perypetiach – serialu komediowego wyprodukowanego w latach 2001–2003 w dużym stopniu przez ten sam zespół. Zmieniła się firma, która serial produkowała, nieznacznie także zmieniono obsadę. Można jednak uznać, że produkcja jest ścisłą kontynuacją poprzednika.

Bohaterowie[edytuj]

Zwierzchnik[edytuj]

 • Ordynator Zygmunt bądź Marian bądź Roman Łubicz - jest wysoki, tęgi i ciemnowłosy, przez pewien czas nosił brodę. Ma słabość do alkoholu oraz do pracownic szpitala. Często też podejmuje się korupcji. Ukończył technikum gastronomiczne, przez 11 lat pracował w zakładach mięsnych, był działaczem partyjnym.

Lekarze[edytuj]

 • Doktor Roman Zenon (albo Juliusz, albo Tymoteusz) Kidler – chirurg. Najsprytniejszy spośród lekarzy, nosi grube okulary. Często romansuje z żeńskim personelem, głównie z dr Kariną i Magdą. Wchodzi również w konflikty z ordynatorem. Charakteryzuje go szczękościsk oraz nagminna skłonność do suto zakrapianych libacji alkoholowych, często z resztą personelu. Niekiedy wraca do pracy jeszcze pod wpływem alkoholu. Sądząc po ubiorze nie cechuje go bogactwo, jednakże liczy na szybko zarobione pieniądze poprzez wygranie w Totolotku. Jeździ starym polonezem, którego nie dotyczy zakaz postoju przed szpitalem.
 • Doktor Czesław Basen – lekarz chirurg zdegradowany na pewien czas do funkcji salowego za używanie fałszywego dyplomu. Często wpada w kłopoty, mimo to ma złote serce. Tak samo, jak dr Kidler, nosi grube okulary. Przed degradacją był lubiany przez kolegów-współpracowników, teraz jest bezczelnie przez nich poniżany i wykpiwany. W odcinku „Kto kim jest naprawdę” został z powrotem przyjęty jako doktor, gdyż Czesław znalazł swój prawdziwy dyplom.
 • Doktor Rudolf Wstrząs – były mąż siostry Barbary Es. Jest chudy, ale chodząc, sprawia wrażenie bardzo silnego, co wygląda komicznie. W przeszłości pracował jako lekarz w Afryce. Ma dziadka w Kanadzie. Często wchodzi w konflikty z byłą żoną, której grozi Uważaj, bo rękę to ja mam ciężką. Po raz pierwszy wystąpił w odcinku „Miliard dolarów”.
 • Doktor Karina „Karinka” Juraś (Michalak) – doktor, po stażu, lubi podążać za modą, bierze udział w różnych konkursach i wyborach miss. Ma brązowe oczy i długie włosy (najczęściej kasztanowe, ciemnorude i czarne), które często farbuje. Romansuje z pacjentem Nowakiem i przyjaźni się z Magdą. Zastąpiła dr Zuzannę. Ma siostrę zakonnicę, która mieszka w Londynie. W odcinku 168. używa nazwiska Juraś. W ostatnim sezonie występuje gościnnie.
 • Doktor Szerlok Dżems Kraśnik – doktor (ukończył Akademię Medyczną w Koszalinie), nowy członek kadry szpitala. Jego rodzice byli miłośnikami kryminałów i temu właśnie Kraśnik zawdzięcza swoje oryginalne imiona. Młody doktor staje się obiektem westchnień siostry Basen.

Pielęgniarki[edytuj]

 • Starsza siostra Genowefa, bądź Eugenia Basen – pielęgniarka, żona Czesława Basena, pracuje w recepcji. Ma długą czarną kitkę oraz znamię na policzku i czole. Słynna z niezbyt wysokiej inteligencji oraz częstego przekręcania słów. Odbierając telefon zazwyczaj wita się, mówiąc: „Siostra Basen niedaleko aparatu”. Często również telefonuje do niej syn Wojtuś, który zazwyczaj prosi o pomoc w szkole. Pod blatem recepcji posiada słoik ze spirytusem, który często skrycie podkrada.
 • Siostra Barbara Danuta Es – pielęgniarka, pracuje w recepcji (razem z siostrą Basen). Ma brązową grzywkę i koczek. Choć mówi, iż nienawidzi Wstrząsa, swojego byłego męża, to w rzeczywistości bardzo go kocha i jest gotowa do wszelkich poświęceń. Pierwszy raz wystąpiła w odcinku „Diabeł w szóstce”.
 • Siostra Magda (ur. 16 czerwca) – pielęgniarka, która bardzo często jest prawą ręką Dra Kidlera na sali operacyjnej. W odcinku „Wielka promocja” miała pozować do rozbieranego kalendarza (ku uciesze Kidlera). Jest urodziwą, zgrabną blondynką o szarozielonych oczach. Nosi krótką spódniczkę, co szczególnie wabi męską część personelu.
 • Siostra Martyna – nowa pielęgniarka w odremontowanym szpitalu. Przyjaźni się z siostrą Magdą.
 • Siostra Brygida – siostra, nic o niej jednak nie wiadomo. Jest zaprzyjaźniona z doktorem Kidlerem oraz z siostrą Basen i Basią. Jest bardzo chętna wobec lekarzy, co jest często wykorzystywane przez Kidlera czy ordynatora.
 • Siostra Ewa – nowa pielęgniarka w odremontowanym szpitalu.

Pozostali[edytuj]

 • Bogumił Nowak (ur. 1979) – wieloletni pacjent, chory na reumatyzm. Leży na korytarzu od kilku lat, gdyż jego mieszkanie jest w remoncie, oraz zaginęły jego dokumenty, a bez nich nie można go wypisać z placówki. Ma rozległą wiedzę na wszystkie tematy, czym często denerwuje innych lekarzy. Nowak wykrył, że dyplom doktora Basena jest fałszywy.
 • Sławomir Słowikowski – 31-letni sanitariusz pracujący w odremontowanym szpitalu. Ma słabość do panów (w szczególności do sanitariusza Ryśka oraz dra Kraśnika). Grany przez Macieja Wierzbickiego.
 • Zygmunt Tępień – konserwator szpitala, analfabeta. Niewiele o nim wiadomo. Jest strasznie pazerny na pieniądze. Lubi podglądać damski personel szpitala. Wcześniej ta postać występowała w serialu Graczykowie.
 • Robert Misiak – sanitariusz, kierowca ambulansu. Wcześniej był pacjentem. Misiaka grał Marian Glinka.
 • Chory psychiatra – zawsze wzywany na oddział w razie kiedy ktoś zachowuje się nienormalnie. Psychiatra jednak po dłuższych negocjacjach z chorym dostaje ataku szału i zostaje wynoszony w kaftanie bezpieczeństwa. Grał go Jan Jurewicz.
 • Siostra Rentgen – pracownica obsługująca rentgen szpitalny. Jest kobietą modną. Niekiedy przypala w maszynie swoich pacjentów. Obecnie nie widujemy jej w serialu. Grana przez Violettę Kołakowską.
 • Bizoń – biznesmen zaprzyjaźniony z ordynatorem Łubiczem i często ofiarujący mu swoje różnorakie usługi. Wielokrotnie zmienia branże, w których pracuje. Często jest nieporadny w tym czym się aktualnie zajmuje. W 10. odcinku przyznaje, że jest żonaty z kobietą o imieniu Bożena. Grany przez Jerzego Kryszaka.
 • Wojtuś Basen – syn Czesława oraz Eugenii. Często dzwoni do mamy i prosi o pomoc w szkole.
 • Mecenas Alicja – postawiła sobie za punkt honoru likwidację łapownictwa i wszelkich innych nieprawości. Wnika bezpośrednio w środowisko personelu szpitalnego, czasem udając pacjentkę. Typ szeryfa, który przybył na Dziki Zachód, żeby zrobić porządek. Pracowała wcześniej w kancelarii Białystok&Białystok. Obecnie pracuje jako negocjator w szpitalu im. A. Kopernika. Grana przez Joannę Koroniewską.

Obsada[edytuj]

Postacie główne:

Goście specjalni:

Postacie epizodyczne:

W przeszłości występowali:

Lista odcinków[edytuj]

Wydanie na DVD[edytuj]

Została wydana wersja serialu na DVD w 4 sezonach po 3 płyty każdy.

Sezon pierwszy:

DVD 1:

 • Terapia wstrząsowa
 • Najlepsze życzenia
 • Speed: niebezpieczne tętno
 • Gest sponsora
 • Ogólnopolskie zawody
 • Piątek trzynastego
 • Narzeczony ordynatora

DVD 2:

 • Modne ucho
 • Koniec z paleniem
 • Niezdrowy śmiech
 • Podwójny romans
 • Czarny kot
 • Trudne przebudzenie

DVD 3:

 • Wielkie powitanie
 • Dwaj panowie pre...
 • Test na inteligencję
 • Seria próbna
 • Beznadziejny przypadek
 • Pogromca wampirów

Sezon drugi:

DVD 4:

 • Etylina 95
 • Feministka aktywistka
 • Krwawa zemsta
 • Ciało zwrotne
 • Śpiewający lekarze
 • Urlop macierzyński
 • Krwawa zemsta II

DVD 5:

 • Malutka piątka
 • Dieta pełnotłusta
 • Baba z reklamy
 • Romans z internetu
 • Edek szczęściarz
 • Nagły zastępca

DVD 6:

 • Złota rybka
 • Tajemnicze zniknięcie
 • Modne przysmaki
 • Uwolnić Misiaka
 • Akcja balladyn
 • Szkoła przetrwania

Sezon trzeci:

DVD 7:

 • Matka zwana ciotką
 • Klątwa faraona
 • Miliard dolarów
 • Diabeł w szóstce
 • Królowa piękności
 • Fatalna pomyłka
 • Śliska sprawa

DVD 8:

 • Klinika piękności
 • Jaka to choroba
 • Wojownik ninja
 • Człowiek magazyn
 • Upiorny duch Kidlera
 • Anielska dobroć

DVD 9:

 • Urodziny Kidlera
 • Witaj Europo
 • Eliksir młodości
 • Pierwszy chłopak
 • Zamach na ordynatora
 • Wśród nas jest złodziej

Sezon czwarty:

DVD 10:

 • Makabryczne zawiniątko
 • Testament Nowaka
 • Doktor Wołodyjowski
 • Jarmark medycyny naturalnej
 • Balladyna na każdą okazję
 • Choroba śpiącej królewny
 • Policyjny proszek

DVD 11:

 • Order chlebowy
 • Znana twarz
 • Teczka kidlera
 • Protest głodowy
 • Policyjna prowokacja
 • Wycieczka na kanary

DVD 12:

 • Pacjent roku
 • Brylant z ogonkiem
 • Pojedynek w ciemności
 • Jeden dzień demokracji
 • Kidler się żeni
 • Terapia zbiorowa

Dodatkowe informacje[edytuj]

 • Konserwator Tępień jest postacią wyjętą z serialu „Graczykowie”, gdzie jest dozorcą osiedlowym.
 • Co jakiś czas na oddział jest wzywany psychiatra (rolę gra Jan Jurewicz). Niestety, zawsze później wynoszony on jest w kaftanie bezpieczeństwa, z powodu ataku szału.
 • Na drzwiach do sali operacyjnej pod obrazkowymi tabliczkami zakazu typu „zabrania się wnosić jedzenie” i „zakaz wnoszenia telefonów komórkowych” wisi tabliczka „zakaz sierpa i młota” oznaczającą zakaz wstępu dla ZSRR.
 • Nad drzwiami do sali operacyjnej, oprócz lampy z napisem „Operacja nie wchodzić”, znajdują się również lampa z napisami „Nie zaglądać, jak nam idzie” oraz „Nie wołać siostry Basen, że jest do niej telefon”.
 • Dopiero od 5. serii szpital pokazywany jest także od zewnątrz.
 • W serialu „Daleko od noszy” użyte jest wiele rekwizytów pochodzących z seriali „Graczykowie” oraz „Buła i spóła”. Są to m.in. zegar z kukułką z domu p. Graczyka, sofa z domu p. Bułkowskiego, półka z domu p. Graczyka, a także biurka i szafy.
 • W późniejszych odcinkach z 2005 roku zmieniła się czołówka, a następnie podczas napisów końcowych pojawił się znaczek z przekreśloną strzykawką.
 • W napisach końcowych odcinka Polowanie z Sokołami pojawił się napis: „Podczas kręcenia odcinka nie ucierpiał żaden gołąb.”
 • Przed szpitalem widnieje znak drogowy „zakaz wjazdu”, z tabliczką: Nie dotyczy służb miejskich oraz poj... (zakryte)...azdu doktora Kidlera.
 • Pomimo degradacji doktora Czesława Basena, nikt nie przyszedł na jego miejsce.
 • Od 2010 wszystkie elementy i szpital są wyremontowane przez Unię Europejską.
 • Zegar z kukułką zamieniono na cyfrowy, lecz kukułka została.
 • Przy drzwiach na sale operacyjną widnieje napis „ten zawias został naoliwiony przez UE”
 • W trakcie remontu szpitala wymieniono windę która w pierwszy dzień po remontu szpitala zepsuł dr Kidler przyciskajac wszystkie przyciski. W kolejnych odcinkach nowa winda jest do tego stopnia zdezelowana że brak jest guzika 4 piętra i trzeba załączyć czwarte piętro łącząc dwa kabelki
 • Szefostwo telewizji Polsat zdecydowało o zdjęciu z ramówki odcinka „Jeden dzień demokracji” w związku z tym, iż miał być emitowany w przeddzień wyborów, a krytycznie i ironicznie odnosił się do tego systemu, ukazując jego liczne wady. Sytuacja ta była ewidentnym przejawem braku wolności słowa.
 • dr Kidler, podobnie jak Bułkowski, grany przez tego samego aktora w serialach „Graczykowie” oraz „Buła i spóła”, był kucharzem w komandosach. Oby dwie role są ściśle ze sobą powiązane – Kidler i Bułkowski są niepoprawnymi romantykami, osobami samolubnymi niestroniącymi od alkoholu.
 • Na oficjalnej stronie serialu [1] istnieje blog siostry Basen, gdzie dzieli się ona swoimi spostrzeżeniami na temat sytuacji w szpitalu.
 • Odcinek 167 „Więzy rodzinne” nie został wyemitowany w swojej serii, ponieważ jeszcze przed jego emisją Polsat zrezygnował z produkcji nowych odcinków, jak i emisji ostatniego już wyprodukowanego.
 • W odcinku pod tytułem „Cud nad urną”, w napisach końcowych widnieje napis „Sytuacje i postaci przedstawione w filmie nie mają nic wspólnego z rzeczywistością. W filmie nie ucierpiało żadne zwierzę”.
 • Nazwisko jednego z doktorów – Kidler to parodia głównego bohatera amerykańskiego serialu Doktor Kildare (1961), z kolei Łubicz to parodia doktora Lubicza z serialu Klan. Nazwisko Es nawiązuje do nazwisk ocenzurowanych drogą sądową, natomiast nazwiska Wstrząs i Basen wywodzą się z terminologii medycznej związanej ze szpitalem (wstrząs i basen).
 • Nazwa serialu jest żartobliwą grą słów związaną z popularnym serialem wyświetlanym przez Telewizję PolskąDaleko od szosy.

Przypisy

 1. Krzysztof Jaroszyński | Facebook, web.facebook.com [dostęp 2016-11-30].
 2. Taka sytuacja😀😀😀. Nowa rola:):):) - Katarzyna Glinka | Facebook, web.facebook.com [dostęp 2016-11-30].
 3. Pracujemy !!! Nie wiem czy wyleczymy ale... - Katarzyna Glinka | Facebook, web.facebook.com [dostęp 2016-11-30].
 4. Serial „Daleko od noszy” wraca do Polsatu. Do obsady dołączy Doda (pol.). Wirtualne Media. [dostęp 2017-01-02].

Bibliografia[edytuj]