Daleko od noszy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Daleko od noszy
Gatunek serialu sitcom
Kraj produkcji Polska
Oryginalny język polski
Twórcy Krzysztof Jaroszyński
Główne role Hanna Śleszyńska
Piotr Gąsowski
Krzysztof Tyniec
Krzysztof Kowalewski
Agnieszka Suchora
Paweł Wawrzecki
Bogusław Kaczmarczyk
Magdalena Mazur
Rafał Rutkowski
Katarzyna Glinka
Dorota Rabczewska
Liczba odcinków 216 (stan na 3 grudnia 2011)
Liczba serii 14
Nagrody Festiwal Dobrego Humoru:
Najdowcipniejszy serial telewizyjny: 2004, 2005
Nagroda publiczności – ulubiony serial komediowy: 2005, 2006
Nagroda festiwalu dobrego humoru w Gdańsku: 2010
Produkcja
Produkcja Gabi Sp. z.o.o.
Reżyseria Krzysztof Jaroszyński
Maciej Kraszewski
Scenariusz Krzysztof Jaroszyński
Maciej Kraszewski
Muzyka Piotr Remiszewski
Scenografia Joanna Białousz
Czas trwania odcinka 22 min
Pierwsza emisja
Stacja telewizyjna Polsat
Format obrazu 4:3 / 16:9
Format dźwięku stereo
Kraj oryginalnej emisji Polska
Lata emisji 2003–2011, od 2017
Data premiery 25 grudnia 2003
Status trwający
Chronologia
Poprzednik Szpital na perypetiach

Daleko od noszy – polski sitcom wyświetlany przez telewizję Polsat od 25 grudnia 2003 do 14 stycznia 2009 jako Daleko od noszy, od 13 marca 2010 do 25 maja 2011 jako Daleko od noszy 2, od 17 września do 3 grudnia 2011 jako Daleko od noszy - szpital futpolowy oraz od 4 marca 2017 jako Daleko od noszy - reanimacja. Akcja dzieje się na oddziale chirurgicznym, na czwartym piętrze Szpitala Miejskiego nr 1 im. Astronoma Kopernika przy fikcyjnej ulicy Zdobywców 19 w Warszawie.

Fabuła[edytuj]

Serial jest parodią polskich realiów szpitalnych i kładzie nacisk na relacje w obrębie zespołu medycznego, stosunek pracowników placówki do pacjentów. Postępowanie ordynatora Zygmunta (Mariana) Łubicza z personelem uosabia feudalne stosunki w polskiej służbie zdrowia, mobbing i wszechwładzę kadry kierowniczej. Pomimo dużego przerysowania zarówno postaci, jak i sytuacji, serial wydaje się oddawać społeczną percepcję stanu polskich szpitali oraz mentalności części personelu medycznego.

Daleko od noszy jest kontynuacją sitcomu Szpital na perypetiach – serialu komediowego wyprodukowanego w latach 2001–2003 w dużym stopniu przez ten sam zespół. Zmieniła się firma, która serial produkowała, nieznacznie także zmieniono obsadę. Można jednak uznać, że produkcja jest ścisłą kontynuacją poprzednika.

Obsada[edytuj]

Aktor Rola Status
Krzysztof Kowalewski ordynator Zygmunt Łubicz 2003-2011, od 2017
Paweł Wawrzecki doktor Roman Kidler 2003-2011, od 2017
Hanna Śleszyńska siostra Genowefa Basen 2003-2011, od 2017
Piotr Gąsowski doktor Czesław Basen 2003-2011, od 2017
Bogusław Kaczmarczyk pacjent Bogumił Nowak 2003-2011, od 2017
Magdalena Mazur siostra Magda 2003-2011, od 2017
Krzysztof Tyniec doktor Rudolf Wstrząs 2004-2011, od 2017
Agnieszka Suchora siostra Barbara Es 2004-2011, od 2017
Rafał Rutkowski doktor Szerlok Dżems Kraśnik 2010-2011, od 2017
Katarzyna Glinka siostra Rita od 2017
Dorota Rabczewska Anielka od 2017
Aleksandra Woźniak doktor Zuzanna 2003
Krzysztof Prałat doktor Piotr Mrozowicz 2003
Jerzy Turowicz konserwator Zygmunt Tępień 2003, 2006, 2008
Violetta Kołakowska doktor Beata "Rentgen" 2003-2004, 2007-2011, od 2017
Jan Jurewicz psychiatra 2004, od 2017
Agnieszka Lisowka siostra Brygida/Dorota 2004-2006
Marian Glinka pielęgniarz Robert Misiak 2004- 2005, 2007-2008
Joanna Drozdowska siostra Asia 2007-2008
Agata Załęcka siostra Ewa 2008, 2011
Jerzy Kryszak Bizoń 2010-2011, od 2017
Justyna Ekert siostra Martyna 2010
Anna Przybylska doktor Karina Juraś 2003-2011
Maciej Wierzbicki sanitariusz Sławomir Słowikowski 2010-2011, od 2017
Joanna Koroniewska mecenas Alicja 2010-2011, od 2017
Krzysztof Unrug Jan Kidler "Idzik Kulawik" 2011, od 2017
Weronika Rosati bufetowa Marzenka 2011, od 2017

Bohaterowie[edytuj]

Zwierzchnik[edytuj]

 • Ordynator Zygmunt bądź Marian bądź Roman Łubicz - jest wysoki, tęgi i ciemnowłosy, przez pewien czas nosił brodę. Ma słabość do alkoholu oraz do pracownic szpitala. Często też podejmuje się korupcji. Ukończył technikum gastronomiczne, przez 11 lat pracował w zakładach mięsnych, był działaczem partyjnym.

Lekarze[edytuj]

 • Doktor Roman Zenon (albo Juliusz, albo Tymoteusz) Kidler – chirurg. Najsprytniejszy spośród lekarzy, nosi grube okulary. Często romansuje z żeńskim personelem, głównie z dr Kariną i Magdą. Wchodzi również w konflikty z ordynatorem. Charakteryzuje go szczękościsk oraz nagminna skłonność do suto zakrapianych libacji alkoholowych, często z resztą personelu. Niekiedy wraca do pracy jeszcze pod wpływem alkoholu. Sądząc po ubiorze nie cechuje go bogactwo, jednakże liczy na szybko zarobione pieniądze poprzez wygranie w Totolotku. Jeździ starym polonezem, którego nie dotyczy zakaz postoju przed szpitalem.
 • Doktor Czesław Basen – lekarz chirurg zdegradowany na pewien czas do funkcji salowego za używanie fałszywego dyplomu. Często wpada w kłopoty, mimo to ma złote serce. Tak samo, jak dr Kidler, nosi grube okulary. Przed degradacją był lubiany przez kolegów-współpracowników, teraz jest bezczelnie przez nich poniżany i wykpiwany. W odcinku „Kto kim jest naprawdę” został z powrotem przyjęty jako doktor, gdyż Czesław znalazł swój prawdziwy dyplom.
 • Doktor Rudolf Wstrząs – były mąż siostry Barbary Es. Jest chudy, ale chodząc, sprawia wrażenie bardzo silnego, co wygląda komicznie. W przeszłości pracował jako lekarz w Afryce. Ma dziadka w Kanadzie. Często wchodzi w konflikty z byłą żoną, której grozi Uważaj, bo rękę to ja mam ciężką. Po raz pierwszy wystąpił w odcinku „Miliard dolarów”.
 • Doktor Karina „Karinka” Juraś (Michalak) – doktor, po stażu, lubi podążać za modą, bierze udział w różnych konkursach i wyborach miss. Ma brązowe oczy i długie włosy (najczęściej kasztanowe, ciemnorude i czarne), które często farbuje. Romansuje z pacjentem Nowakiem i przyjaźni się z Magdą. Zastąpiła dr Zuzannę. Ma siostrę zakonnicę, która mieszka w Londynie. W odcinku 168. używa nazwiska Juraś. W ostatnim sezonie występuje gościnnie.
 • Doktor Szerlok Dżems Kraśnik – doktor (ukończył Akademię Medyczną w Koszalinie), nowy członek kadry szpitala. Jego rodzice byli miłośnikami kryminałów i temu właśnie Kraśnik zawdzięcza swoje oryginalne imiona. Młody doktor staje się obiektem westchnień siostry Basen.

Pielęgniarki[edytuj]

 • Starsza siostra Genowefa, bądź Eugenia Basen – pielęgniarka, żona Czesława Basena, pracuje w recepcji. Ma długą czarną kitkę oraz znamię na policzku i czole. Słynna z niezbyt wysokiej inteligencji oraz częstego przekręcania słów. Odbierając telefon zazwyczaj wita się, mówiąc: „Siostra Basen niedaleko aparatu”. Często również telefonuje do niej syn Wojtuś, który zazwyczaj prosi o pomoc w szkole. Pod blatem recepcji posiada słoik ze spirytusem, który często skrycie podkrada.
 • Siostra Barbara Danuta Es – pielęgniarka, pracuje w recepcji (razem z siostrą Basen). Ma brązową grzywkę i koczek. Choć mówi, iż nienawidzi Wstrząsa, swojego byłego męża, to w rzeczywistości bardzo go kocha i jest gotowa do wszelkich poświęceń. Pierwszy raz wystąpiła w odcinku „Diabeł w szóstce”.
 • Siostra Magda (ur. 16 czerwca) – pielęgniarka, która bardzo często jest prawą ręką Dra Kidlera na sali operacyjnej. W odcinku „Wielka promocja” miała pozować do rozbieranego kalendarza (ku uciesze Kidlera). Jest urodziwą, zgrabną blondynką o szarozielonych oczach. Nosi krótką spódniczkę, co szczególnie wabi męską część personelu.
 • Siostra Rita
 • Siostra Martyna
 • Siostra Brygida/Dorota
 • Siostra Ewa
 • Siostra Asia

Pozostali[edytuj]

 • Bogumił Nowak (ur. 1979) – wieloletni pacjent, chory na reumatyzm. Leży na korytarzu od kilku lat, gdyż jego mieszkanie jest w remoncie, oraz zaginęły jego dokumenty, a bez nich nie można go wypisać z placówki. Ma rozległą wiedzę na wszystkie tematy, czym często denerwuje innych lekarzy. Nowak wykrył, że dyplom doktora Basena jest fałszywy.
 • Anielka - kierowca karetki.
 • Sławomir Słowikowski – 31-letni sanitariusz pracujący w odremontowanym szpitalu. Ma słabość do panów (w szczególności do sanitariusza Ryśka oraz dra Kraśnika).
 • Zygmunt Tępień – konserwator szpitala, analfabeta. Niewiele o nim wiadomo. Jest strasznie pazerny na pieniądze. Lubi podglądać damski personel szpitala. Wcześniej ta postać występowała w serialu Graczykowie.
 • Robert Misiak – sanitariusz, kierowca ambulansu. Wcześniej był pacjentem.
 • Chory psychiatra – zawsze wzywany na oddział w razie kiedy ktoś zachowuje się nienormalnie. Psychiatra jednak po dłuższych negocjacjach z chorym dostaje ataku szału i zostaje wynoszony w kaftanie bezpieczeństwa.
 • Doktor Beata "Rentgen" – pracownica obsługująca rentgen szpitalny. Jest kobietą modną. Niekiedy przypala w maszynie swoich pacjentów. Obecnie nie widujemy jej w serialu.
 • Bizoń – biznesmen zaprzyjaźniony z ordynatorem Łubiczem i często ofiarujący mu swoje różnorakie usługi. Wielokrotnie zmienia branże, w których pracuje. Często jest nieporadny w tym czym się aktualnie zajmuje. W 10. odcinku przyznaje, że jest żonaty z kobietą o imieniu Bożena.
 • Wojtuś Basen – syn Czesława oraz Eugenii. Często dzwoni do mamy i prosi o pomoc w szkole.
 • Mecenas Alicja – postawiła sobie za punkt honoru likwidację łapownictwa i wszelkich innych nieprawości. Wnika bezpośrednio w środowisko personelu szpitalnego, czasem udając pacjentkę. Typ szeryfa, który przybył na Dziki Zachód, żeby zrobić porządek. Pracowała wcześniej w kancelarii Białystok&Białystok. Obecnie pracuje jako negocjator w szpitalu im. A. Kopernika.
 • Jan Kidler „Idzi Kulawik" – Bratanek dr Kidlera. Dr Kidler każe mówić do siebie „Wojciechu". Chce zostać gwiazdą piłki nożnej. Ma dziewczynę o imieniu Aniela na którą mówią „Jessica".

Lista odcinków[edytuj]

Lista odcinków serialu Daleko od noszy

Wydanie na DVD[edytuj]

Została wydana wersja serialu na DVD w 4 sezonach po 3 płyty każdy.

Sezon pierwszy:

DVD 1:

 • Terapia wstrząsowa
 • Najlepsze życzenia
 • Speed: niebezpieczne tętno
 • Gest sponsora
 • Ogólnopolskie zawody
 • Piątek trzynastego
 • Narzeczony ordynatora

DVD 2:

 • Modne ucho
 • Koniec z paleniem
 • Niezdrowy śmiech
 • Podwójny romans
 • Czarny kot
 • Trudne przebudzenie

DVD 3:

 • Wielkie powitanie
 • Dwaj panowie pre...
 • Test na inteligencję
 • Seria próbna
 • Beznadziejny przypadek
 • Pogromca wampirów

Sezon drugi:

DVD 4:

 • Etylina 95
 • Feministka aktywistka
 • Krwawa zemsta
 • Ciało zwrotne
 • Śpiewający lekarze
 • Urlop macierzyński
 • Krwawa zemsta II

DVD 5:

 • Malutka piątka
 • Dieta pełnotłusta
 • Baba z reklamy
 • Romans z internetu
 • Edek szczęściarz
 • Nagły zastępca

DVD 6:

 • Złota rybka
 • Tajemnicze zniknięcie
 • Modne przysmaki
 • Uwolnić Misiaka
 • Akcja balladyn
 • Szkoła przetrwania

Sezon trzeci:

DVD 7:

 • Matka zwana ciotką
 • Klątwa faraona
 • Miliard dolarów
 • Diabeł w szóstce
 • Królowa piękności
 • Fatalna pomyłka
 • Śliska sprawa

DVD 8:

 • Klinika piękności
 • Jaka to choroba
 • Wojownik ninja
 • Człowiek magazyn
 • Upiorny duch Kidlera
 • Anielska dobroć

DVD 9:

 • Urodziny Kidlera
 • Witaj Europo
 • Eliksir młodości
 • Pierwszy chłopak
 • Zamach na ordynatora
 • Wśród nas jest złodziej

Sezon czwarty:

DVD 10:

 • Makabryczne zawiniątko
 • Testament Nowaka
 • Doktor Wołodyjowski
 • Jarmark medycyny naturalnej
 • Balladyna na każdą okazję
 • Choroba śpiącej królewny
 • Policyjny proszek

DVD 11:

 • Order chlebowy
 • Znana twarz
 • Teczka kidlera
 • Protest głodowy
 • Policyjna prowokacja
 • Wycieczka na kanary

DVD 12:

 • Pacjent roku
 • Brylant z ogonkiem
 • Pojedynek w ciemności
 • Jeden dzień demokracji
 • Kidler się żeni
 • Terapia zbiorowa

Dodatkowe informacje[edytuj]

 • Konserwator Tępień jest postacią wyjętą z serialu Graczykowie, gdzie jest dozorcą osiedlowym.
 • Co jakiś czas na oddział jest wzywany psychiatra (rolę gra Jan Jurewicz). Niestety, zawsze później wynoszony on jest w kaftanie bezpieczeństwa, z powodu ataku szału.
 • Na drzwiach do sali operacyjnej pod obrazkowymi tabliczkami zakazu typu „zabrania się wnosić jedzenie” i „zakaz wnoszenia telefonów komórkowych” wisi tabliczka „zakaz sierpa i młota” oznaczającą zakaz wstępu dla ZSRR.
 • Nad drzwiami do sali operacyjnej, oprócz lampy z napisem „Operacja nie wchodzić”, znajdują się również lampa z napisami „Nie zaglądać, jak nam idzie” oraz „Nie wołać siostry Basen, że jest do niej telefon”.
 • Dopiero od 5. serii szpital pokazywany jest także od zewnątrz.
 • W serialu „Daleko od noszy” użyte jest wiele rekwizytów pochodzących z seriali „Graczykowie” oraz „Buła i spóła”. Są to m.in. zegar z kukułką z domu p. Graczyka, sofa z domu p. Bułkowskiego, półka z domu p. Graczyka, a także biurka i szafy.
 • W późniejszych odcinkach z 2005 roku zmieniła się czołówka, a następnie podczas napisów końcowych pojawił się znaczek z przekreśloną strzykawką.
 • W napisach końcowych odcinka Polowanie z Sokołami pojawił się napis: „Podczas kręcenia odcinka nie ucierpiał żaden gołąb.”
 • Przed szpitalem widnieje znak drogowy „zakaz wjazdu”, z tabliczką: Nie dotyczy służb miejskich oraz poj... (zakryte)...azdu doktora Kidlera.
 • Pomimo degradacji doktora Czesława Basena, nikt nie przyszedł na jego miejsce.
 • Od 2010 wszystkie elementy i szpital są wyremontowane przez Unię Europejską.
 • Zegar z kukułką zamieniono na cyfrowy, lecz kukułka została.
 • Przy drzwiach na sale operacyjną widnieje napis „ten zawias został naoliwiony przez UE”
 • W trakcie remontu szpitala wymieniono windę która w pierwszy dzień po remontu szpitala zepsuł dr Kidler przyciskajac wszystkie przyciski. W kolejnych odcinkach nowa winda jest do tego stopnia zdezelowana że brak jest guzika 4 piętra i trzeba załączyć czwarte piętro łącząc dwa kabelki
 • Szefostwo telewizji Polsat zdecydowało o zdjęciu z ramówki odcinka „Jeden dzień demokracji” w związku z tym, iż miał być emitowany w przeddzień wyborów, a krytycznie i ironicznie odnosił się do tego systemu, ukazując jego liczne wady. Sytuacja ta była ewidentnym przejawem braku wolności słowa.
 • dr Kidler, podobnie jak Bułkowski, grany przez tego samego aktora w serialach „Graczykowie” oraz „Buła i spóła”, był kucharzem w komandosach. Oby dwie role są ściśle ze sobą powiązane – Kidler i Bułkowski są niepoprawnymi romantykami, osobami samolubnymi niestroniącymi od alkoholu.
 • Na oficjalnej stronie serialu [1] istnieje blog siostry Basen, gdzie dzieli się ona swoimi spostrzeżeniami na temat sytuacji w szpitalu.
 • Odcinek 167 „Więzy rodzinne” nie został wyemitowany w swojej serii, ponieważ jeszcze przed jego emisją Polsat zrezygnował z produkcji nowych odcinków, jak i emisji ostatniego już wyprodukowanego.
 • W odcinku pod tytułem „Cud nad urną”, w napisach końcowych widnieje napis „Sytuacje i postaci przedstawione w filmie nie mają nic wspólnego z rzeczywistością. W filmie nie ucierpiało żadne zwierzę”.
 • Nazwisko jednego z doktorów – Kidler to parodia głównego bohatera amerykańskiego serialu Doktor Kildare (1961), z kolei Łubicz to parodia doktora Lubicza z serialu Klan. Nazwisko Es nawiązuje do nazwisk ocenzurowanych drogą sądową, natomiast nazwiska Wstrząs i Basen wywodzą się z terminologii medycznej związanej ze szpitalem (wstrząs i basen).
 • Nazwa serialu jest żartobliwą grą słów związaną z popularnym serialem wyświetlanym przez Telewizję PolskąDaleko od szosy.

Bibliografia[edytuj]