Weronika Rosati
| ||
![]() Weronika Rosati podczas 20. ceremonii wręczenia Orłów, marzec 2018 | ||
Imię i nazwisko | Weronika Anna Rosati | |
Data i miejsce urodzenia | 9 stycznia 1984 Warszawa | |
Zawód | aktorka, felietonistka | |
Lata aktywności | od 2000 |
Weronika Anna Rosati (ur. 9 stycznia 1984 w Warszawie) – polska aktorka i felietonistka. Absolwentka Lee Strasberg Theatre and Film Institute oraz członkini Europejskiej Akademii Filmowej.
Swoją karierę aktorską zaczynała od epizodów w polskich serialach telewizyjnych. Popularność przyniosła jej rola Ani w serialu M jak miłość (2002–2005, od 2018). W filmie zadebiutowała w 2005 rolą Dżemmy w obrazie Patryka Vegi Pitbull; zagrała również w opartym na filmie serialu o tym samym tytule (2005–2008). Od tamtej pory wystąpiła w wielu polskich i międzynarodowych produkcjach, głównie telewizyjnych, takich jak: Majka (2009–2010), Luck (2012), Piąty Stadion (2013–2014), Hotel 52 (2013) oraz Strażacy (2015–2016). Za rolę sanitariuszki „Pestki” w filmie Obława (2012) otrzymała nominację do Polskiej Nagrody Filmowej „Orzeł” w kategorii Najlepsza główna rola kobieca.
Spis treści
Życiorys[edytuj | edytuj kod]
Wczesne lata i edukacja[edytuj | edytuj kod]
Weronika Anna Rosati urodziła się 9 stycznia 1984 w Warszawie[1][2], jako córka ekonomisty i polityka Dariusza Rosatiego (pół-Włocha) oraz projektantki mody Teresy Rosati[3]. Ma starszego o dwanaście lat brata, Marcina[4]. Podczas bierzmowania przyjęła imię Dolores[1]. Mając dwa lata wraz z rodziną wyjechała do Princeton, gdzie jej ojciec dostał posadę wykładowcy[5]. Kiedy miała sześć lat, zamieszkali na pięć lat w Szwajcarii[4][5].
Jako nastolatka uczęszczała do ogniska teatralnego działającego przy Teatrze Ochoty w Warszawie oraz uczyła się tańca i akrobatyki w teatrze Studio Buffo[6][7]. Przed napisaniem matury w ramach wyjątku została przyjęta do prywatnej policealnej Szkoły Aktorskiej im. Haliny i Jana Machulskich w Warszawie[8]. W 2003 dostała się na Wydział Aktorski PWSFTviT w Łodzi[6]. Po półtora roku studiów wzięła urlop dziekański, aby móc kontynuować pracę na planie serialu M jak miłość[8]. Ostatecznie zrezygnowała z tych studiów i wyjechała do Stanów Zjednoczonych[8]. Po wyjeździe uczyła się w Stella Adler Academy of Acting and Theatre, Lee Strasberg Theatre and Film Institute, Larry Moss Studio oraz Ivana Chubbuck Studio[4][6][8]. Studia w Lee Strasberg Theatre and Film Institute ukończyła i stała się dyplomowaną aktorką[9].
Kariera aktorska[edytuj | edytuj kod]
W wieku piętnastu lat zagrała zakonnicę u boku Leona Niemczyka w filmie, który nie został ostatecznie wydany[10]. Jej oficjalnym debiutem była rola „Niki” w serialu Klasa na obcasach w 2000[2]. Do 2005 grała głównie epizody w serialach telewizyjnych, takich jak Samo Życie, Marzenia do spełnienia, As, Czego się boją faceci, czyli seks w mniejszym mieście oraz Tak czy nie?[2]. Większą rolę zagrała jedynie w serialu M jak miłość, w którym w latach 2002–2005 wcielała się w postać Ani, przyjaciółki Kingi Zduńskiej i dziewczyny Pawła Zduńskiego[2]. Przełom w jej karierze nastąpił w 2005, kiedy otrzymała jedną z głównych ról w filmie Patryka Vegi Pitbull[11]. W produkcji wcieliła się w Dżemmę i zagrała u boku Marcina Dorocińskiego oraz Janusza Gajosa[6]. Za tę rolę otrzymała dwie nominacje do Złotych Kaczek, przyznawanych przez czytelników magazynu „Film”[12][13]. Na podstawie Pitbulla zrealizowano serial z jej udziałem o tym samym tytule, który emitowany był na antenie TVP2 w latach 2005–2008[2].
W 2006 Rosati pojawiła się w filmie Bezmiar sprawiedliwości, stanowiącym podstawę do miniserialu o tym samym tytule z 2011, w którym również wystąpiła[2]. W tym samym roku po raz pierwszy zagrała w międzynarodowej produkcji, filmie Inland Empire Davida Lyncha[14]. Rok później pojawiła się w dokumencie Lynch, przedstawiającym pracę na planie tego filmu[15]. Ponadto zagrała w jednym z odcinków serialu Kryminalni, w którym wcieliła się w postać Ani Lis[2]. W 2008 pojawiła się w serialach Daleko od noszy i Londyńczycy oraz dramacie Magdaleny Piekorz Senność[2][16]. Otrzymała również rolę w amerykańskim horrorze Dom (House), w którym zagrała żonę oficera, panią Lawdale[2][17]. W 2009 wcieliła się w rolę Anny w filmie Piotra Matwiejczyka Smutna[18]. Zagrała również w dwóch odcinkach serialu 39 i pół oraz rozpoczęła pracę na planie serialu Majka (2009–2010), w którym wcielała się w postać Dagmary Godzwon[2][19].
W 2010 wystąpiła w czarnej komedii Piotrek trzynastego w roli Andżeliny[2]. Ponadto była jednym z producentów tego filmu[20]. W tym samym roku zagrała w siedmiu odcinkach serialu Czas honoru, w którym wcieliła się w Rojzę, Żydówkę pracującą w warsztacie futrzarskim w getcie[2][21]. Pod koniec 2010 wygrała casting do roli w amerykańskiej produkcji telewizyjnej stacji HBO – serialu Luck (2012), w którym zagrała krupierkę Naomi[22]. W 2011 wcieliła się w postać Magdaleny we francuskim filmie telewizyjnym Dame de pique, pojawiła się w nominowanym do Oscara dramacie wojennym Agnieszki Holland W ciemności oraz wystąpiła w roli dziennikarki Anny we francuskim filmie Spisek (Largo Winch II)[2][23][24]. Ponadto użyczyła głosu „Suce”, psu głównej bohaterki komedii Wojna żeńsko-męska[2].
W 2012 zagrała w dramacie wojennym Marcina Krzyształowicza Obława, w którym wcieliła się w postać sanitariuszki „Pestki”. Na ekranie ponownie pojawiła się u boku Marcina Dorocińskiego, partnerował jej również Maciej Stuhr[25]. W opinii recenzentki „Rzeczpospolitej” Barbary Hollender swoim występem w Obławie „udowodniła, że czas spojrzeć na nią jak na interesującą aktorkę, a nie bohaterkę rubryk towarzyskich”[26]. Za tę rolę Polska Akademia Filmowa przyznała jej nominację do Polskiej Nagrody Filmowej „Orzeł” w kategorii Najlepsza główna rola kobieca[27]. W 2012 Rosati pojawiła się również w amerykańskich produkcjach kinowych: Iceman: Historia mordercy (The Iceman), Twardziele (Stand Up Guys) oraz Kula w łeb (Bullet to the Head)[2]. Ponadto wystąpiła w 107. odcinku serialu Ojciec Mateusz[2]. W 2013 dołączyła do obsady serialu Piąty Stadion, w którym do 2014 grała kelnerkę Gabrielę Kądzik; rok wcześniej pojawiła się w nim gościnnie jako Julie[2]. W 2013 dołączyła również do stałej obsady serialu Hotel 52 w roli Marii Jordan[2][28]. Ponadto wcieliła się w dubbingową rolę Dottie w polskojęzycznej wersji animowanego filmu Samoloty[29]. Pojawiła się także w jednym z odcinków serialu Agenci NCIS (NCIS: Naval Criminal Invastigative Service) oraz zagrała w filmach Bitwa roku (Battle of the Year) i Last Vegas[2]. W tym roku otrzymała również nagrodę im. Poli Negri „Politka” na 7. Przeglądzie Twórczości Filmowej „Pola i inni” w Lipnie[30].
Jej kolejnym projektem był dramat psychologiczny Krzysztofa Zanussiego Obce ciało, w którym wcieliła się w rolę Miry Tkacz, asystentki Kris granej przez Agnieszkę Grochowską[2][31]. Jego premiera odbyła się we wrześniu 2014 na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto[32]. Również w 2014 po raz kolejny użyczyła swojego głosu w polskojęzycznych wersjach animowanych produkcji: Gangu Wiewióra oraz drugiej części Samolotów – Samoloty 2[33][34]. Pojawiła się także w miniserialu Agnieszki Holland Dziecko Rosemary (Rosemary’s Baby) w epizodycznej roli dziewczyny z klubu nocnego o imieniu Ginger[35]. W 2015 otrzymała rolę Kamili Miłek w serialu Strażacy, który emitowany był na antenie TVP1 do 2016[2][36]. W 2015 wystąpiła również w jednym z odcinków ostatniej serii Prawa Agaty, a także pojawiła się w dwóch odcinkach serialu Detektyw (True Detective)[2][37]. Ponadto użyczyła swojego głosu postaci pani Karpinski w oryginalnej wersji językowej meksykańskiego filmu animowanego Max & Me oraz zagrała w obrazie Marthy Coolidge Music, War and Love, którego akcja toczy się w latach 30. i 40. XX wieku[38][39]; oficjalne daty premier obu projektów nie są znane.
Rok 2016 rozpoczęła od występów w amerykańskich produkcjach telewizyjnych: Nie z tego świata (Supernatural) oraz Objazd (The Detour), w których zagrała kolejno francuską agentkę Delphine Seydoux i Oksanę[2][40]. Pojawiła się także w serialu Powiedz tak! oraz podłożyła głos księżniczce o imieniu Shallia w polskojęzycznej wersji filmu Nowe przygody Aladyna[2][41]. Ponadto zagrała Louise McVay, żonę kapitana Charlesa McVaya granego przez Nicolasa Cage’a w filmie wojennym Ostatnia misja USS Indianapolis (USS Indianapolis: Men of Courage), który wyreżyserował Mario Van Peebles[2][42]. W 2017 wcieliła się w kilkuodcinkową rolę Misi Antczak w kryminalno-kostiumowym serialu stacji TVN Belle Epoque[2][43]. W tym samym roku zagrała jedną z głównych ról w komedii romantycznej Ryszarda Zatorskiego Porady na zdrady. W tym filmie wcieliła się w postać żony granego przez Mikołaja Roznerskiego Macieja, Beatę[2][44]. W 2017 dołączyła również do obsady serialu Diagnoza, w którym wcieliła się w postać Beaty Leśniewskiej, siostry głównej bohaterki granej przez Maję Ostaszewską[2][45]. Ponadto zagrała w serialach Komisarz Alex i Ultraviolet oraz filmie Szron (Frost) w reżyserii Šarūnasa Bartasa, którego premiera miała miejsce podczas 70. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes[2][46][47]. W 2018 wystąpiła w komedii romantycznej Bartłomieja Ignaciuka Podatek od miłości w roli żony jednego z głównych bohaterów[48]. W tym samym roku, po 13 latach, wróciła do serialu M jak miłość, ponownie wcielając się w postać Anny[49]. Ponadto została obsadzona w roli Francuzki Eve w filmie Send It oraz w roli Elizabeth Taylor w filmie Lecha Majewskiego Brigitte Bardot cudowna[50][51]. Na początku 2019 wystąpiła gościnnie w serialu Echo serca jako Renata, matka pięcioletniego Tomka cierpiącego na wrodzoną wadę serca[52]. Wiosną tego samego roku telewizja Polsat rozpocznie emisję serialu Zawsze warto, w którym Rosati zagra jedną z głównych bohaterek, prawniczkę Martę[53].
Pozostałe przedsięwzięcia[edytuj | edytuj kod]
W 2004 wzięła udział w kampanii reklamowej szamponu do włosów „Pantene” marki Procter & Gamble[54]. W 2007 została ambasadorką linii kosmetyków „Sin Skin” polskiej marki Dr Irena Eris, obejmującej preparaty pielęgnacyjne do twarzy oraz perfumy[55][56].
Brała udział w programach rozrywkowych: Ranking gwiazd (2008)[57] oraz Taniec z gwiazdami (2009)[58]. Ponadto wystąpiła w teledyskach do utworów: „Bless Me” Raya Wilsona (2009), „Broń, Panie broń” Poli (2009) oraz „This Woman’s Work” Pati Sokół (2012)[59][60][61].
W 2010 rozpoczęła współpracę z serwisem Stopklatka.pl dla którego pisała artykuły o tematyce filmowej[62]. Jej felietony były publikowane również w miesięczniku „Film”, dwutygodnikach „Show” i „Party”, tygodniku „Wprost” oraz serwisie Plejada.pl[6][63][64]. W 2013 została reporterką Dzień Dobry TVN[65]. Jej reportaże filmowe wyemitowano kolejno 30 marca 2013, 5 kwietnia 2013, 24 listopada 2013 oraz 4 i 10 maja 2014[66].
W 2014 sygnowała swoim nazwiskiem perfumy „Femme” marki Avon[67]. W 2015 zasiadła w jury jednego z odcinków drugiej edycji programu Project Runway[68]. W marcu 2018 poprowadziła ostatni odcinek pierwszej serii programu SNL Polska[69].
Jest ambasadorką linii ubrań „For Weronika” swojej matki Teresy Rosati[70].
Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]
Była związana z dziennikarzem Mariuszem Maxem Kolonko. W 2005 razem pojawili się na okładce magazynu „Gala”, dla którego wspólnie udzielili wywiadu, potwierdzając jednocześnie swój związek[71]. W latach 2007–2008 spotykała się z reżyserem Andrzejem Żuławskim[72]. Rozstanie z nim ogłosiła w sierpniu 2008, wystosowując do prasy oficjalne oświadczenie[7]. W 2013 związała się z aktorem Piotrem Adamczykiem. We wrześniu tego roku była pasażerem prowadzonego przez niego samochodu, który uległ wypadkowi[73]. Aktorka doznała wówczas kontuzji nogi, wskutek czego przeszła kilka operacji i była regularnie rehabilitowana przez kilka następnych lat[74]. W wywiadzie wideo dla serwisu Gala.pl z 2016 wyznała: „Moja noga nigdy nie będzie w pełni sprawna”[75]. W udzielonym w lipcu 2015 wywiadzie dla dwutygodnika „Viva!” potwierdziła rozstanie z Adamczykiem[76].
W 2016 związała się z ortopedą Robertem Śmigielskim, z którym ma córkę Elizabeth (ur. 11 grudnia 2017)[77][78]. Pod koniec 2017 para rozstała się[79]. W 2018 Rosati rozpoczęła akcję mającą na celu nagłośnienie problemów, z jakimi borykają się samotne matki, co znalazło szeroki oddźwięk w polskich mediach[80][81].
Proces przeciwko Andrzejowi Żuławskiemu[edytuj | edytuj kod]
W lutym 2010 nakładem Wydawnictwa Krytyki Politycznej ukazał się pamiętnik Andrzeja Żuławskiego pod tytułem Nocnik, w którym Weronika Rosati miała zostać ukryta pod postacią Esterki[72]. W marcu aktorka założyła proces sądowy przeciwko Żuławskiemu oraz wydawcy książki, żądając od nich 200 000 złotych zadośćuczynienia, przeprosin w mediach za naruszenie jej prawa do prywatności i godności jako kobiety oraz zaprzestania dalszego naruszania jej dóbr osobistych poprzez usunięcie z ewentualnych dalszych wydań książki fragmentów dotyczących jej osoby lub całkowity zakaz jej rozpowszechniania[82]. W lipcu 2010 Sąd Okręgowy w Warszawie (SO) zakazał publikacji książki do czasu zakończenia procesu cywilnego[83].
W lutym 2014 SO wydał orzeczenie, w którym nakazał pozwanym oficjalnie przeprosić powódkę oraz wypłacić na jej rzecz 100 000 złotych zadośćuczynienia za możliwość identyfikowania z nią fikcyjnej bohaterki książki i przez to przypisanie aktorce „cech obraźliwych i fałszywych”[84]. Sąd stwierdził jednak, że nie ma potrzeby wycofywania książki ze sprzedaży, gdyż prawie cały jej nakład został wyprzedany jeszcze przed wydaniem zakazu rozpowszechniania jej, a więc „skutek już nastąpił”[85]. Od tego wyroku obie strony sporu złożyły apelację, jednak 22 maja 2015 sąd apelacyjny w Warszawie wydał wyrok prawomocny podtrzymujący wyrok I instancji z 2014[85].
Filmografia[edytuj | edytuj kod]
Filmy[edytuj | edytuj kod]
Rok | Tytuł | Rola | Informacje |
---|---|---|---|
2005 | Pitbull | Dżemma | |
2006 | Inland Empire | kurtyzana | niewymieniona w czołówce |
Bezmiar sprawiedliwości | protokolantka | ||
2007 | Lynch | kobieta w fabryce | film dokumentalny |
2008 | Senność | praktykantka | |
Dom | pani Lawdale | tyt. oryg. House | |
2009 | Smutna | Anna | |
2010 | Piotrek trzynastego | Andżelina | również współproducentka filmu |
2011 | Spisek | Anna | tyt. oryg. Largo Winch II |
Wojna żeńsko-męska | „Suka” | głos | |
Dame de pique | Magdalena | film telewizyjny | |
W ciemności | kobieta z dzieckiem | ||
2012 | Obława | „Pestka” | |
Iceman: Historia mordercy | Livi | tyt. oryg. The Iceman | |
Twardziele | Irena | tyt. oryg. Stand Up Guys | |
Kula w łeb | Lola | tyt. oryg. Bullet to the Head | |
2013 | Samoloty | Dottie | film animowany, polski dubbing, tyt. oryg. Planes |
Bitwa roku | Jolene | tyt. oryg. Battle of the Year | |
Last Vegas | Veronica | ||
2014 | Gang Wiewióra | Ilona | film animowany, polski dubbing, tyt. oryg. The Nut Job |
Samoloty 2 | Dottie | film animowany, polski dubbing, tyt. oryg. Planes: Fire & Rescue | |
Obce ciało | Mira Tkacz | ||
2016 | Nowe przygody Aladyna | Shallia | polski dubbing, tyt. oryg. Les Nouvelles Aventures d’Aladin |
Ostatnia misja USS Indianapolis | Louise McVay | tyt. oryg. USS Indianapolis: Men of Courage | |
2017 | Porady na zdrady | Beata Woltyńska | |
Szron | tyt. oryg. Frost | ||
2018 | Podatek od miłości | żona Ryszarda |
Seriale[edytuj | edytuj kod]
Rok | Tytuł | Rola | Informacje |
---|---|---|---|
2000 | Klasa na obcasach | „Niki” | |
2001 | Marzenia do spełnienia | Weronika | |
2002–2005, od 2018 |
M jak miłość | Anna Waszkiewicz | |
2002 | As | Matylda Roszak | miniserial, odc. 1 |
2003 | Samo Życie | Beata vel Ujma | odc. 155–156, 172–173 |
Czego się boją faceci, czyli seks w mniejszym mieście | Dominika | odc. 4–6, 13 | |
2003–2004 | Tak czy nie? | Basia Barniłowska | miniserial, odc. 1–12 |
2005–2008 | Pitbull | Dżemma | odc. 1–31 |
2007 | Kryminalni | Ania Lis | odc. 79 |
2008 | Daleko od noszy | siostra Basen po operacji plastycznej | odc. 161 |
Londyńczycy | Weronika Fox | odc. 8–9, 11 | |
2009 | 39 i pół | Ola | odc. 35, 37 |
2009–2010 | Majka | Dagmara Godzwon | |
2010 | Czas honoru | Rojza | odc. 28–29, 31–32, 35–36, 38 |
2011 | Bezmiar sprawiedliwości | protokolantka | miniserial |
2012 | Luck | Naomi | odc. 4, 7–9 |
Piąty Stadion Na żywo | Julie | odc. 16 | |
Ojciec Mateusz | Marzena Kryger | odc. 107 | |
2013 | Spokojnie, to tylko ekonomia! | uczestniczka testu ekonomicznego | odc. 19–20 |
2013–2014 | Piąty Stadion | Gabriela Kądzik | odc. 62, 66–69, 72–74, 85, 88–89, 93, 98–99, 114, 117, 119–120, 122, 124, 135, 137–138, 141, 144 |
2013 | Agenci NCIS | Rivka David | tyt. oryg. NCIS: Naval Criminal Invastigative Service, odc. 231 |
Hotel 52 | Maria Jordan | odc. 80–86, 89–91 | |
2014 | Dziecko Rosemary | Ginger | miniserial, tyt. oryg. Rosemary’s Baby, odc. 1 |
2015–2016 | Strażacy | Kamila Miłek | odc. 1–2, 5–8, 10–20 |
2015 | Prawo Agaty | Kamila Braun | odc. 92 |
Detektyw | Agnes | tyt. oryg. True Detective, odc. 10–11 | |
2016 | Nie z tego świata | Delphine Seydoux | tyt. oryg. Supernatural, odc. 232 |
Powiedz tak! | Sandra | odc. 8–10 | |
Objazd | Oksana | tyt. oryg. The Detour, odc. 5–6 | |
2017 | Belle Epoque | Misia Antczak | odc. 1–3, 6 |
Komisarz Alex | Maja von Hertzenbach-Przybysz | odc. 123 | |
Ultraviolet | „Limbo” | odc. 7 | |
od 2017 | Diagnoza | Beata Leśniewska | odc. 8–9, 25–26 |
2019 | Echo serca | Renata | odc. 3 |
Zawsze warto | Marta |
Nagrody i nominacje[edytuj | edytuj kod]
Rok | Nagroda/Konkurs | Kategoria | Rezultat |
---|---|---|---|
2005 | Róże Gali | Piękne pary (wraz z Mariuszem Maxem Kolonko) | Nominacja[86] |
2006 | Viva! Najpiękniejsi 2005 | Najpiękniejsza Polka | Nominacja[87] |
2008 | Viva! Najpiękniejsi 2007 | Najpiękniejsza Polka | Nominacja[88] |
2009 | Viva! Najpiękniejsi 2008 | Najpiękniejsza Polka | Nominacja[89] |
2011 | Kobieta Roku Glamour | Aktorka | Nominacja[90] |
Złota Kaczka | Najlepsza kochanka kina sensacyjnego (za rolę w filmie Pitbull) | Nominacja[12] | |
2012 | Viva! Najpiękniejsi 2011 | Najpiękniejsza Polka | Nominacja[91] |
Złota Kaczka | Najlepsza aktorka polskich filmów sensacyjnych (za rolę w filmie Pitbull) | Nominacja[13] | |
2013 | Viva! Najpiękniejsi 2012 | Najpiękniejsza Polka | Nominacja[92] |
Polska Nagroda Filmowa „Orzeł” | Najlepsza główna rola kobieca (za rolę w filmie Obława) | Nominacja[27] | |
Nagroda im. Poli Negri „Politka” | – | Wygrana[30] | |
Plejada Top Ten | Kariera bez granic | Wygrana[93] | |
Róże Gali | Film (za rolę w filmie Obława) | Nominacja[94] | |
2014 | Viva! Najpiękniejsi 2013 | Najpiękniejsza Polka | Nominacja[95] |
2015 | Węże 2015 | Najgorszy duet na ekranie (za rolę w filmie Obce ciało; wraz z Agnieszką Grochowską) | Nominacja[96] |
2016 | Gwiazdy Plejady 2016 | Gwiazda stylu | Nominacja[97] |
2018 | Węże 2018 | Najgorsza rola żeńska (za rolę w filmie Porady na zdrady) | Nominacja[98] |
- Pozycje na corocznej liście „100 najcenniejszych gwiazd polskiego show-biznesu” magazynu Forbes Polska (w nawiasie wycena reklamodawców)
- 2012: 84. miejsce (313 000 zł)[99]
- 2013: 85. miejsce (285 000 zł)[100]
- 2014: 83. miejsce (210 952 zł)[101]
Przypisy[edytuj | edytuj kod]
- ↑ a b Nie przestanę wierzyć w ludzi. Gala.pl, 2009-01-23. [dostęp 2016-01-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-08-31)].
- ↑ a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z aa ab ac Weronika Rosati w bazie filmpolski.pl
- ↑ Krystyna Lubelska: Rodzina Rosatich. „Polityka”, 2008-12-28. [dostęp 2016-04-08]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-04-09)].
- ↑ a b c Monika Kotowska: Toksyczna miłość Teresy i Weroniki Rosati. Polki.pl. [dostęp 2016-04-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-05-17)].
- ↑ a b Joanna Łazarz: Stawiam na siebie. Interia.pl, 2010-10-24. [dostęp 2018-05-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-05-17)].
- ↑ a b c d e Współpraca z Weroniką Rosati. Agencja Aqua-PR, 2015-06-15. [dostęp 2016-04-07]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-05-17)].
- ↑ a b Anna Bejca: Podwójne życie Weroniki Rosati. Polki.pl. [dostęp 2016-04-08]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-05-17)].
- ↑ a b c d Liliana Śnieg-Czaplewska: Weronika Rosati – Dziewczyna grzechu warta. Polki.pl. s. 2/5. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-05-05)].
- ↑ Kamila (Weronika Rosati). tvp.pl, 2015-01-28. [dostęp 2016-04-07]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-05-17)].
- ↑ Weronika Rosati o ważnych chwilach i osobach w swoim życiu. Polska Agencja Prasowa, 2017-05-07. [dostęp 2017-07-23]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-05-17)].
- ↑ Pitbull. Internetowa Baza Filmu Polskiego. [dostęp 2018-05-19]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-05-18)].
- ↑ a b Cztery Złote Kaczki dla filmu „Sala samobójców”. tvp.pl, 2011-11-22. [dostęp 2018-05-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-05-17)].
- ↑ a b Złote Kaczki 2012 rozdane. „Wprost”, 2012-11-26. [dostęp 2018-05-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-05-17)].
- ↑ Weronika Rosati wystąpiła u Davida Lyncha. Wirtualne Media, 2006-01-24. [dostęp 2016-04-11]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-05-17)].
- ↑ Rob Humanick: Lynch (ang.). „Slant Magazine”, 2007-10-25. [dostęp 2016-04-11]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-05-17)].
- ↑ „Senność” Piekorz w październiku. Mamy pierwsze fotosy. Stopklatka.pl, 2008-07-24. [dostęp 2016-04-11]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-04-23)].
- ↑ House (2008) (ang.). Rotten Tomatoes. [dostęp 2018-05-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-05-17)].
- ↑ Smutna. Internetowa Baza Filmu Polskiego. [dostęp 2018-05-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-05-18)].
- ↑ „Po prostu Majka” następczynią „Brzyduli” w TVN-ie. Wirtualne Media, 2009-06-26. [dostęp 2018-05-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-05-17)].
- ↑ Weronika Rosati produkuje parodię horroru. Stopklatka.pl, 2009-05-13. [dostęp 2016-04-11]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-04-11)].
- ↑ Czy pamiętacie, że.... tvp.pl, 2013-02-08. [dostęp 2016-04-11]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-05-17)].
- ↑ Gabriela Urbańska: Weronika Rosati w megaprodukcji Michaela Manna. Stowarzyszenie Filmowców Polskich, 2011-12-21. [dostęp 2018-05-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-05-17)].
- ↑ W ciemności. Internetowa Baza Filmu Polskiego. [dostęp 2018-05-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-05-18)].
- ↑ Spisek. Canal+ Polska. [dostęp 2018-05-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-05-18)].
- ↑ Rosati, Stuhr i Dorociński w „Obławie”. Interia.pl, 2013-09-28. [dostęp 2016-04-11]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-05-17)].
- ↑ Barbara Hollender: Obława Marcina Krzyształowicza – recenzja filmu. „Rzeczpospolita”, 2012-10-16. [dostęp 2018-05-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-05-17)].
- ↑ a b Orły 2013: Nominacje ogłoszone!. Interia.pl, 2013-02-07. [dostęp 2018-05-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-05-17)].
- ↑ Weronika Rosati dołącza do obsady „Hotelu 52". Stopklatka.pl, 2013-06-17. [dostęp 2016-04-11]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-04-11)].
- ↑ Weronika Rosati w dubbingu „Samolotów”. Interia.pl, 2013-08-07. [dostęp 2018-05-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-05-17)].
- ↑ a b Weronika Rosati nagrodzona na festiwalu Poli Negri. tvp.pl, 2013-05-24. [dostęp 2016-01-09]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-05-18)].
- ↑ Buzek kontra Grochowska i Rosati. Interia.pl, 2013-05-24. [dostęp 2018-05-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-05-18)].
- ↑ Premiera „Obcego ciała” na MFF w Toronto. Polski Instytut Sztuki Filmowej, 2014-09-04. [dostęp 2016-04-06]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-04-06)].
- ↑ „Gang Wiewióra”: uroczysta premiera w Warszawie. Onet.pl, 2013-06-24. [dostęp 2016-04-11]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-05-18)].
- ↑ „Samoloty 2” premierowo w kinach sieci Multikino!. Elbląski Dziennik Internetowy, 2014-07-16. [dostęp 2018-05-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-05-17)].
- ↑ Tomasz Bielenia: Agnieszka Holland o „Dziecku Rosemary”: Krew akceptują, gorzej z seksem. Interia.pl, 2015-04-26. [dostęp 2018-05-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-07-03)].
- ↑ Świetna obsada, dynamiczne akcje i miłość, „Strażacy” – nowy serial na wiosnę w TVP1. TVP Info, 2015-02-09. [dostęp 2016-04-11]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-05-18)].
- ↑ Weronika Rosati w serialu „Detektyw”. Onet.pl, 2015-07-06. [dostęp 2016-04-11]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-02-14)].
- ↑ „Max & Me”: Adamczyk i Rosati w meksykańskim filmie animowanym. Onet.pl, 2015-01-19. [dostęp 2017-07-22]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-03-18)].
- ↑ Trwają zdjęcia do filmu „Music, War and Love”. Polski Instytut Sztuki Filmowej, 2015-11-13. [dostęp 2018-05-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-04-12)].
- ↑ Weronika Rosati w amerykańskim serialu „Supernatural”. Interia.pl, 2016-02-17. [dostęp 2018-05-19]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-05-19)].
- ↑ „Nowe przygody Aladyna”: Weronika Rosati księżniczką. Wirtualna Polska, 2016-07-27. [dostęp 2016-08-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-05-18)].
- ↑ Weronika Rosati na planie filmu „USS Indianapolis: Man of Courage”. Onet.pl, 2015-08-08. [dostęp 2016-04-11]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-08-12)].
- ↑ „Belle Epoque” – nowy serial kostiumowo-kryminalny TVN. Wirtualne Media, 2016-11-21. [dostęp 2018-05-19]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-11-23)].
- ↑ Weronika Rosati w komedii romantycznej. Stowarzyszenie Filmowców Polskich, 2016-06-22. [dostęp 2018-05-19]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-05-19)].
- ↑ „Diagnoza” od 5 września w TVN. „Tajemnica i obsada aktorska największą siłą serialu”. Wirtualne Media, 2017-08-10. [dostęp 2018-05-19]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-05-19)].
- ↑ Weronika Rosati, Katarzyna Herman i Mateusz Damięcki w obsadzie serialu „Ultraviolet”. Premiera 25 października w AXN. Wirtualne Media, 2017-08-30. [dostęp 2017-08-30]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-05-19)].
- ↑ „Szron”: Polska koprodukcja na festiwalu w Cannes. Interia.pl, 2017-04-20. [dostęp 2017-04-22]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-05-29)].
- ↑ Podatek od miłości. Internetowa Baza Filmu Polskiego. [dostęp 2018-05-19]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-05-18)].
- ↑ Weronika Rosati na planie „M jak miłość”. Onet.pl, 2018-09-11. [dostęp 2018-10-06]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-10-06)].
- ↑ Małgorzata Pyrko: Weronika Rosati: Pracuję i żyję w Polsce. Interia.pl, 2018-08-27. [dostęp 2018-11-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-11-04)].
- ↑ Weronika Rosati jako Elizabeth Taylor nowym filmie Majewskiego. Antyradio, 2018-11-05. [dostęp 2018-11-07]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-11-07)].
- ↑ Echo serca. Internetowa Baza Filmu Polskiego. [dostęp 2019-01-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-01-25)].
- ↑ „Zawsze warto”: Nowy serial w wiosennej ramówce Polsatu. Polsat, 2018-12-19. [dostęp 2018-12-19]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-12-19)].
- ↑ Weronika Rosati i Agnieszka Maciąg w reklamie nowej linii Pantene. MMP24, 2004-12-22. [dostęp 2016-01-09]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-03-05)].
- ↑ HealthWay autorem kampanii nowej linii kosmetyków Dr Irena Eris. Wirtualne Media, 2007-09-09. [dostęp 2014-10-12]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-05-19)].
- ↑ Weronika Rosati reklamuje perfumy Dr Irena Eris. Wirtualne Media, 2008-11-06. [dostęp 2014-10-12]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-05-19)].
- ↑ Jesień w Polsacie. Stopklatka.pl, 2008-08-12. [dostęp 2018-05-19]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-05-19)].
- ↑ „Taniec z gwiazdami” już po raz dziesiąty, kto zatańczy tym razem?. Wirtualne Media, 2009-08-25. [dostęp 2014-10-12]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-05-19)].
- ↑ Ray Wilson – Bless me. Onet.pl, 2009-03-26. [dostęp 2016-01-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-04-21)].
- ↑ Pola – Broń, Panie broń. Tuba.pl, 2009-06-09. [dostęp 2016-04-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-05-19)].
- ↑ Zobacz teledysk Pati Sokol – Woman’s Work! W teledysku nowa dziewczyna Nergala całuje się z... Weroniką Rosati!. Radio Eska, 2012-03-28. [dostęp 2016-01-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-02-04)].
- ↑ Weronika Rosati pisze o filmowych boginiach. Wirtualne Media, 2010-06-15. [dostęp 2016-04-06]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-05-19)].
- ↑ Liliana Śnieg-Czaplewska: Weronika Rosati – Dziewczyna grzechu warta. Polki.pl. s. 5/5. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-05-05)].
- ↑ Weronika Rosati. To się państwu spodoba. „Wprost”. Nr 49/2016 (1765), s. 104, 2016-12-05. Jacek Pochłopień. PMPG Polskie Media. ISSN 0209-1747.
- ↑ Sobota w DDTVN: Weronika Rosati została reporterką!. TVN, 2013-03-29. [dostęp 2016-04-06]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-04-09)].
- ↑ Weronika Rosati w rozmowie z autorką sagi „Zmierzch”. TVN, 2013-03-30. [dostęp 2016-04-06]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-04-09)].
Weronika Rosati w rozmowie z Diane Kruger. TVN, 2013-04-05. [dostęp 2016-04-06]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-04-09)].
Michael Douglas chwali rolę Weroniki Rosati. TVN, 2013-11-24. [dostęp 2016-04-06]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-04-09)].
Depp i Mara dla Dzień Dobry TVN. TVN, 2014-05-04. [dostęp 2016-04-06]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-04-28)].
Morgan Freeman: „Przekonały mnie pieniądze”. TVN, 2014-05-10. [dostęp 2016-04-06]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-04-09)]. - ↑ Weronika Rosati reklamuje nowe perfumy Avon. Wirtualne Media, 2014-01-21. [dostęp 2016-01-09]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-05-19)].
- ↑ Project Runway: relacja z odcinka 9 – ubrania dla najbliższych. „Glamour”, 2015-04-30. [dostęp 2018-05-19]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-05-19)].
- ↑ Weronika Rosati w finale pierwszego sezonu SNL Polska. Interia.pl, 2018-03-19. [dostęp 2018-12-30]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-12-30)].
- ↑ Wielki sukces w Beverly Hills!. Apart, 2010-11-17. [dostęp 2016-04-06]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-03-12)].
- ↑ Weronika Rosati i Mariusz Max Kolonko. Onet.pl, 2005-01-24. [dostęp 2014-10-12]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-10-18)].
- ↑ a b Miłość według Żuławskiego. „Gazeta Krakowska”, 2011-06-17. [dostęp 2014-10-12]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-04-09)].
- ↑ Piotr Adamczyk i Weronika Rosati mieli wypadek w Malewszczyźnie. „Kurier Lubelski”, 2013-09-17. [dostęp 2017-04-23]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-05-19)].
- ↑ Wypadek Weroniki Rosati na Zamojszczyźnie. Piotr A. nie odpowie za czyn?. „Kurier Lubelski”, 2016-08-29. [dostęp 2017-04-23]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-05-19)].
- ↑ Weronika Rosati: Ludzie o tym nie wiedzą, ale to był bardzo poważny wypadek i bardzo poważny uraz. Gala.pl, 2016-08-21. [dostęp 2017-04-23]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-04-23)].
- ↑ Jej związek z Adamczykiem rozpadł się przez jej problemy ze zdrowiem?. Gala.pl, 2015-07-16. [dostęp 2016-04-08]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-04-09)].
- ↑ Weronika Rosati jest w ciąży!. „Viva!”, 2017-07-20. [dostęp 2017-07-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-05-19)].
- ↑ Weronika Rosati po raz pierwszy po porodzie! Aktorka podzieliła się z fanami wzruszającym zdjęciem z córką. „Viva!”, 2017-12-20. [dostęp 2018-05-19]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-05-19)].
- ↑ Anna Zejdler-Ibisz: Weronika Rosati: „Córeczka daje mi siłę”. „Gala”, 2019-02-02. [dostęp 2019-02-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-02-02)].
- ↑ Hanna Szcześniak: Weronika Rosati o samotnym macierzyństwie. „Kobiety nie powinny być tak traktowane”. Wirtualna Polska, 2018-11-08. [dostęp 2018-12-22]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-12-22)].
- ↑ Sylwia Jakulewicz: Środa broni Rosati: Kończy się ludzka a zwłaszcza kobieca solidarność. Onet.pl, 2018-12-22. [dostęp 2018-12-22]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-12-22)].
- ↑ Będzie biegły literaturoznawca w procesie Weronika Rosati – Andrzej Żuławski. Onet.pl, 2012-06-19. [dostęp 2013-12-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-03-04)].
- ↑ Zakaz publikacji książki Andrzeja Żuławskiego. „Newsweek Polska”, 2010-07-15. [dostęp 2016-04-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-04-24)].
- ↑ Weronika Rosati wygrała proces wytoczony za książkę A. Żuławskiego. Gazeta.pl, 2014-02-19. [dostęp 2014-02-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-06-11)].
- ↑ a b Rosati wygrywa proces z Żuławskim. „Nie ma niczym nieograniczonej wolności słowa”. TVN24.pl, 2015-05-23. [dostęp 2015-09-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-04-09)].
- ↑ „Róże Gali” przyznane. Wirtualne Media, 2005-11-30. [dostęp 2014-10-12]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-05-19)].
- ↑ Najpiękniejsze Polki 2005. Interia.pl, 2005-11-18. [dostęp 2018-05-19]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-05-19)].
- ↑ Najpiękniejsze Polki 2007. Interia.pl, 2007-11-19. [dostęp 2018-05-19]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-05-19)].
- ↑ Czytelnicy „Vivy!” po raz siódmy wybiorą najpiękniejszych. Wirtualne Media, 2008-11-27. [dostęp 2014-10-12]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-05-19)].
- ↑ Doda, Rusin i Mucha z szansami na tytuł Kobiety Roku „Glamour”. Wirtualne Media, 2011-05-13. [dostęp 2014-10-12]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-05-19)].
- ↑ „Viva!” łączy swój plebiscyt z akcją charytatywną. Wirtualne Media, 2011-11-10. [dostęp 2014-10-12]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-05-19)].
- ↑ Viva! Najpiękniejsi 2012. tvp.pl, 2013-01-31. [dostęp 2018-05-19]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-05-19)].
- ↑ Plejada TOP10 – nagrody wręczone. Onet.pl, 2013-05-20. [dostęp 2016-04-09]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-04-09)].
- ↑ Agata Młynarska, Doda, Edyta Górniak i Nergal mają szanse na „Róże Gali”. Wirtualne Media, 2013-10-25. [dostęp 2018-05-19]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-05-19)].
- ↑ Czytelnicy „Vivy!” po raz 11. wybiorą najpiękniejsze gwiazdy. Wirtualne Media, 2013-12-19. [dostęp 2018-05-19]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-05-19)].
- ↑ Węże 2015: oto lista nominowanych. Onet.pl, 2015-03-04. [dostęp 2018-05-19]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-03-06)].
- ↑ Plebiscyt Gwiazdy Plejady. Plejada.pl. [dostęp 2016-05-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-05-01)].
- ↑ „PolandJa” i „Botoks” – najgorsze polskie filmy, czyli nominacje do Węży 2018. Wirtualne Media, 2018-03-07. [dostęp 2018-05-19]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-05-19)].
- ↑ 100 najcenniejszych gwiazd polskiego show-biznesu 2012: RANKING Forbes. „Forbes”. [dostęp 2014-10-12]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-04-09)].
- ↑ Najcenniejsze gwiazdy polskiego show-biznesu 2013. „Forbes”. [dostęp 2014-10-12]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-04-09)].
- ↑ Najcenniejsze gwiazdy polskiego show-biznsu 2014. „Forbes”. [dostęp 2014-10-12]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-04-09)].
Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]
- Weronika Rosati w bazie IMDb (ang.)
- Weronika Rosati w bazie filmpolski.pl
- Weronika Rosati w bazie Filmweb