Dead Space

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Dead Space
Logo gry
Logo gry
Producent EA Redwood Shores
Wydawca Electronic Arts
Dystrybutor POL: Electronic Arts Polska
Seria gier Dead Space
Data wydania PlayStation 3, Xbox 360
Am. Płn.: 14 października 2008
EUR: 14 października 2008
POL: 24 października 2008
Microsoft Windows
Am. Płn.: 20 października 2008
EUR: 24 października 2008
POL: 24 października 2008
Gatunek survival horror
Tryby gry gra jednoosobowa
Kategorie wiekowe BBFC: 18
ESRB: Mature
ACB: MA 15+
PEGI: 18
USK: 18
Wymagania sprzętowe
Platforma Microsoft Windows, PlayStation 3, Xbox 360, iPad
Nośniki 1 płyta DVD (PC, Xbox 360), 1 płyta Blu-ray (PS3)
Wymagania

Pentium 4 3 GHz, 1 GB RAM, karta grafiki 256 MB (GeForce 6800 lub lepsza), 7 GB HDD, Windows XP/Vista

Kontrolery klawiatura, dżojstik, gamepad

Dead Spacegra komputerowa typu survival horror wydana w 2008 roku przez firmę Electronic Arts na platformy Microsoft Windows, PlayStation 3 i Xbox 360.

28 października 2008 roku, kilkanaście dni po premierze gry w celu jej promocji został wydany film animowany Dead Space: Downfall, będący prequelem wydarzeń przedstawionych w grze. Na 36. ceremonii wręczenia nagród Annie Dead Space wygrało w kategorii „Najlepsza gra powstała na kanwie filmu”.

W grze wykorzystano wiele pomysłów znanych z innych utworów science fiction, m.in. Obcego, umieszczono w niej również sporo nawiązań, np. do Isaaca Asimova czy Solaris Stanisława Lema.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Do załogi statku USG Kellion dociera sygnał z prośbą o pomoc pochodzący z planetołamacza USG Ishimura. Statek rusza na ratunek, jednak na miejscu okazuje się, że cała załoga zginęła. Załoga Kellionu musi dowiedzieć się, co wydarzyło się na Ishimurze oraz znaleźć drogę, by wydostać się z piekła, które niedługo rozpęta się na pokładzie statku.

Postacie[edytuj | edytuj kod]

  • Isaac Clarke – inżynier, członek załogi USG Kellion; główny bohater gry.
  • Nicole Brennan – członek załogi USG Ishimura; kobieta, w której kochał się Isaac.
  • Kendra Daniels – członek załogi USG Kellion, zajmuje się sprawami elektroniki i sieci komputerowej; w rzeczywistości jest tajną agentką rządową, która ma odnaleźć Znak. Ginie w ostatnim rozdziale poprzez rozgniecenie przez Matkę Roju.
  • Zach Hammond – członek i lider załogi USG Kellion pochodzący z CEC. Czarnoskóry mężczyzna, który zawsze wie, co trzeba robić, niespecjalnie lubiany przez Kendrę. Ginie w dziewiątym rozdziale podczas, gdy nekromorf Brute rozrywa go.
  • Benjamin Mathius – kapitan USG Ishimura, unitolog bardzo chwalący Znak. Ukazywany jest tylko w materiałach i zapiskach z wydarzeń przed przybyciem USG Kellion. Zostaje zabity przez Terence'a Kyne'a.
  • Terence Kyne – doktor z załogi USG Ishimura, również unitolog, jednakże przeciwny Znakowi. Ginie zabity przez Kendrę.
  • Challus Mercer – doktor z załogi USG Ishimura, unitolog zafascynowany Znakiem, a jeszcze bardziej dziwnymi zachowaniami ludzi z kolonii na Aegis 7 oraz nekromorfami. Jest zwolennikiem teorii, że to, co się dzieje na USG Ishimura jest częścią planu Boga, w wyniku którego Nekromorfy zajmą miejsce ludzi, którzy mają wyginąć. Dał się zabić nekromorfowi, który przemienia martwych ludzi na potwory.

Wyposażenie[edytuj | edytuj kod]

Gracz może się wyposażyć w broń lub lepszy kombinezon tzw. RIG (Resource Integration Gear). W grze gracz może mieć 4 rodzaje broni w kombinezonie. Oprócz tego każda broń ma ogień drugorzędny. Występuje 7 rodzajów broni. W różnych częściach statku rozmieszczone są warsztaty, które pozwalają na ulepszenie RIG, broni oraz modułu stazy lub kinezy. Aby ulepszyć broń, potrzebne są węzły mocy, które można kupić w magazynie albo znaleźć na statku. Walutą w grze są tzw. kredyty.

Oprócz warsztatu na statku można znaleźć wspomniane już wcześniej magazyny. Gracz może kupić tam nową broń, kombinezon, amunicję do broni, węzły mocy itp, a także sprzedawać przedmioty. Aby gracz mógł zakupić lepszy sprzęt, musi znaleźć rozrzucone po statku schematy wyposażenia. W magazynie znajduje się również sejf, w którym można przechowywać swoje rzeczy.