Dead Space

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Dead Space
Producent

EA Redwood Shores

Wydawca

Electronic Arts

Dystrybutor

POL: Electronic Arts Polska

Seria gier

Dead Space

Data wydania

PlayStation 3, Xbox 360
Am. Płn.: 14 października 2008
EUR: 14 października 2008
POL: 24 października 2008
Microsoft Windows
Am. Płn.: 20 października 2008
EUR: 24 października 2008
POL: 24 października 2008

Gatunek

survival horror

Tryby gry

gra jednoosobowa

Kategorie wiekowe

BBFC: 18
ESRB: Mature
ACB: MA 15+
PEGI: 18
USK: 18

Wymagania sprzętowe
Platforma

Microsoft Windows, PlayStation 3, Xbox 360, iPad

Nośniki

1 płyta DVD (PC, Xbox 360), 1 płyta Blu-ray (PS3)

Wymagania

Pentium 4 3 GHz, 1 GB RAM, karta grafiki 256 MB (GeForce 6800 lub lepsza), 7 GB HDD, Windows XP/Vista

Kontrolery

klawiatura, dżojstik, gamepad

Strona internetowa

Dead Spacegra komputerowa typu survival horror wydana w 2008 roku przez firmę Electronic Arts na platformy Microsoft Windows, PlayStation 3 i Xbox 360.

28 października 2008 roku, kilkanaście dni po premierze gry w celu jej promocji został wydany film animowany Dead Space: Downfall, będący prequelem wydarzeń przedstawionych w grze. Na 36. ceremonii wręczenia nagród Annie Dead Space wygrała w kategorii „Najlepsza gra powstała na kanwie filmu”.

W grze wykorzystano wiele pomysłów znanych z innych utworów science fiction, m.in. Obcego, umieszczono w niej również sporo nawiązań, np. do Isaaca Asimova czy Solaris Stanisława Lema.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Do załogi statku USG Kellion dociera sygnał z prośbą o pomoc pochodzący z planetołamacza USG Ishimura. Statek rusza na ratunek, jednak na miejscu okazuje się, że cała załoga zginęła. Załoga Kellionu musi dowiedzieć się, co wydarzyło się na Ishimurze oraz wydostać się z piekła, które niedługo rozpęta się na pokładzie statku.

Postacie[edytuj | edytuj kod]

  • Isaac Clarke – inżynier, członek załogi USG Kellion; główny bohater gry.
  • Nicole Brennan – członek załogi USG Ishimura; kobieta, w której kochał się Isaac.
  • Kendra Daniels – członek załogi USG Kellion, zajmuje się sprawami elektroniki i sieci komputerowej; w rzeczywistości jest tajną agentką rządową, która ma odnaleźć Znak.
  • Zach Hammond – członek i lider załogi USG Kellion pochodzący z CEC. Czarnoskóry mężczyzna, który zawsze wie, co trzeba robić, niespecjalnie lubiany przez Kendrę.
  • Benjamin Mathius – kapitan USG Ishimura, unitolog bardzo chwalący Znak. Ukazywany jest tylko w materiałach i zapiskach z wydarzeń przed przybyciem USG Kellion.
  • Terence Kyne – doktor z załogi USG Ishimura, również unitolog, jednakże przeciwny Znakowi.
  • Challus Mercer – doktor z załogi USG Ishimura, unitolog zafascynowany Znakiem, a jeszcze bardziej dziwnymi zachowaniami ludzi z kolonii na Aegis 7 oraz nekromorfami. Jest zwolennikiem teorii, że to, co się dzieje na USG Ishimura jest częścią planu Boga, w wyniku którego Nekromorfy zajmą miejsce ludzi, którzy mają wyginąć.

Rozgrywka[edytuj | edytuj kod]

Gracz może się wyposażyć w broń lub lepszy kombinezon tzw. RIG (Resource Integration Gear). Dostępne są cztery rodzaje broni w kombinezonie. Oprócz tego każda broń ma alternatywny tryb ognia. Występuje siedem rodzajów broni. W różnych częściach statku rozmieszczone są warsztaty, które pozwalają na ulepszenie RIG, broni oraz modułu stazy lub kinezy. Aby ulepszyć broń, potrzebne są węzły mocy, które można kupić w magazynie albo znaleźć na statku. Walutą w grze są tzw. kredyty.

Oprócz warsztatu na statku można znaleźć wspomniane już wcześniej magazyny. Gracz może kupić tam nową broń, kombinezon, amunicję do broni, węzły mocy itp, a także sprzedawać przedmioty. Aby gracz mógł zakupić lepszy sprzęt, musi znaleźć rozrzucone po statku schematy wyposażenia. W magazynie znajduje się również sejf, w którym można przechowywać swoje rzeczy.