Drag queen

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Eugeniusz Bodo jako Mae West, w filmie „Piętro wyżej”, 1937 r.
Lorella Sukkiarini, włoska drag queen, nakłada makijaż

Drag queen (z ang. in drag oznacza bycie w przebraniu przeciwnej płci,[1] queen – królowa) – określenie postaci scenicznej stwarzanej przez artystów, najczęściej płci męskiej, rzadziej płci żeńskiej[2], przedstawiających karykaturalnie postacie kobiece przy użyciu efektownych ubrań i mocnego makijażu. Postacie męskie odgrywane przez kobiety, przeciwieństwo drag queen, to drag king[3].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwszy w historii kina film, w którym występuje drag queen, to polski film Piętro wyżej (1937)[4], w którym Eugeniusz Bodo, jako Mae West, zaśpiewał piosenkę „Sex appeal”. Pierwszym filmem obcojęzycznym, w którym wystąpiła drag queen, był amerykański film Glen czy Glenda (1953) w reżyserii Eda Wooda[4].

W dawnej NRD oraz RFN estradowe występy drag queen nie miały związków z środowiskami LGBT i były częstym motywem działalności rozrywkowej anglosaskiego obszaru kulturowego, noszącym nazwę travesti(niem.).

Kreacja[edytuj | edytuj kod]

Makijaż, strój i choreografia drag queens są często przesadne lub zamierzenie karykaturalne i odróżniają je od „zwyczajnych” kobiet, robią to w celu uzyskania satyrycznego lub dramatycznego efektu. Elementem występu jest często upodobnienie się do znanych kobiet estrady, czasem ich parodia.

Drag queen nie zawsze są gejami lub transwestytami, jako że dla drag queen celem przebierania się jest bawienie publiczności, nie zaś zaspokojenie swoich potrzeb seksualnych.

Quote-alpha.png
Wiele osób myli drag queen z transwestytami a to bardzo duży błąd! Nawet w garderobie robiąc makijaż czy ubierając klipsy i perukę czuje się facetem i myślę jak facet.[5]
Madamme Zaza
Quote-alpha.png
Nigdy nie udawałem, że jestem kobietą. Ile widzieliście kobiet, noszących siedemnastocentymetrowe obcasy, półtorametrowe peruki i obcisłe sukienki? Nie ubieram się jak kobieta, ubieram się jak drag queen!
RuPaul

Nie należy mylić osoby aktora z graną przez niego postacią sceniczną. Jeśli postać drag queen (do której zwracamy się w rodzaju żeńskim) gra mężczyzna, gdy występuje on poza sceną i prywatnie, należy się do niego zwracać w rodzaju męskim[6].

Wybrane postacie[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Drag queen (pol.). Portal.abcZdrowie.pl. [dostęp 2015-06-01].
  2. Meet the Biological Woman Who Identifies as a Drag Queen (ang.). PopSugar. [dostęp 2015-05-07].
  3. Dziewczyny z boyz bandu: kim są drag kings? (pol.). kobieta.wp.pl. [dostęp 2015-06-21].
  4. a b Kanadyjski portal „Watchmojo” poświęcony filmom informuje w reportażu pt.: „History of Drag Queen Movies”, że pierwszym filmem, w którym występuje drag queen jest film pt.: „Glen or Glenda” z 1953 roku. Polski film „Piętro wyżej” jest dużo starszy, bo pochodzi z roku 1937 (ang.). [dostęp 2015-06-21].
  5. Samiec w brokacie. „Nowy Men”. Styczeń 2005-01. Pink Press (pol.). 
  6. a b Polska drag queen kandyduje do Europarlamentu (pol.). Wiadomosci.onet.pl. [dostęp 2015-05-07].
  7. Priscilla Queen of the Desert The Musical (ang.). yorkpress.co.uk. [dostęp 2015-06-21].
  8. Conchita Wurst: 'Most artists are sensitive and insecure people. I am too' (ang.). theGuardian. [dostęp 2015-05-07].
  9. Biography (ang.). ConchitaWurst.com. [dostęp 2015-05-07].
  10. Żaklina z „Mam talent” (pol.). dziendobry.tvn.pl. [dostęp 2015-06-21].