Tożsamość płciowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Tożsamość płciowa (ang. gender identity) lub tożsamość płci – termin, przez który rozumie się gender – psychologiczną, kulturową płeć – z którą jednostka się identyfikuje. Kulturowo i społecznie zdeterminowane wyobrażenie własnej osoby – koncepcja samej lub samego siebie – jako kobiety (dziewczyny) lub mężczyzny (chłopca). Jest to forma tożsamości społecznej.

Wstęp[edytuj | edytuj kod]

U większości ludzi tożsamość płciowa jest zgodna z fizycznymi cechami płciowymi.

Jest ona tożsamością jednej z ról płci, która zaczyna się kształtować w okresie wczesnodziecięcym, kiedy to jednostka uczy się dostrzegać i odpowiadać na kierowane pod jej adresem społeczne oczekiwania.

Osoby, u których taka zależność nie występuje lub występuje w mniejszym zakresie, określa się jako transgenderyczne lub transseksualne.

Australijska agencja rządowa do spraw równości w 2008 roku rozważała dodanie w dokumentach, poza męską i żeńską, tak zwanej „trzeciej płci” dla osób interseksualnych. O dodanie kolejnego typu wnioskowało lobby transgenderowe proponując kategorię: "inne" - dla płci osób, których nie obrazują trzy powyższe oraz dla osób deklarujących brak identyfikacji płciowej[1][2].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  1. Krzysztof Olechnicki i Paweł Załęcki: Słownik socjologiczny. Toruń: Wydawnictwo Graffiti BC, 1997. ISBN 8390078414.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

  1. Krzysztof Olechnicki. Między Rambo a mięczakiem. Tożsamość mężczyzny wobec wyzwania feminizmu. „ODRA”. 7-8, 1996. [dostęp 2011-05-02].