Elżbieta Granowska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Elżbieta z Pileckich
Królowa Polski
Ilustracja
Wizerunek herbu
Królowa Polski
Okres od 2 maja 1417
do 12 maja 1420
Jako żona Władysława II Jagiełły
Koronacja 19 listopada 1417
Poprzedniczka Anna Cylejska
Następczyni Zofia Holszańska
Najwyższa księżna Litwy
Okres od 2 maja 1417
do 12 maja 1420
Jako żona Władysława II Jagiełły
Poprzedniczka Anna Cylejska
Następczyni Zofia Holszańska
Dane biograficzne
Dynastia Pileccy herbu Topór
Data urodzenia ok. 1372
Data i miejsce śmierci 12 maja 1420
Kraków
Miejsce spoczynku katedra na Wawelu
Ojciec Otton Pilecki
Matka Jadwiga z Melsztyńskich
Mąż Wiseł Czambor
Mąż Jan z Jičina
Mąż Wincenty Granowski
Dzieci Jadwiga Granowska
Otton Granowski
Elżbieta Granowska
Jan Pilecki (ok. 1405–1476)
Eufemia Granowska
Mąż Władysław II Jagiełło

Elżbieta z Pilczy (Pilicy) Granowska (ur. ok. 1372, zm. 12 maja 1420 w Krakowie) – trzecia żona Władysława Jagiełły, królowa Polski, wojewodzianka sandomierska, starościanka ruska i sandomierska, generałówna-starościanka wielkopolska.

Pochodzenie[edytuj | edytuj kod]

Była jedynym dzieckiem wojewody sandomierskiego Ottona z Pilczy i Jadwigi Melsztyńskiej (matki chrzestnej Jagiełły 5 II 1386). Miała bardzo burzliwe życie. Po śmierci ojca stała się spadkobierczynią olbrzymiego majątku: odziedziczyła dobra łańcuckie oraz Pilicę (zob. Zamek w Smoleniu). W okresie niepełnoletności Elżbiety kuratelę nad nią sprawowała wdowa po Ottonie, a jej matka – Jadwiga.

Porwanie przez Wisła Czambora[edytuj | edytuj kod]

Najpewniej po 9 maja 1389 Elżbieta została porwana i zaślubiona przez śląskiego rycerza i tenutariusza kruszwickiego Wisła Czambora, syna Henryka Czambora z Kazanowa i Księginic. W dawnej literaturze uważano go za przedstawiciela czesko-morawskiego rodu Wisenburgów. Król Władysław II Jagiełło wysłał jej na ratunek Jana z Jičina, pana z Kravař, który przed 14 grudnia 1390 uwolnił Elżbietę.

Małżeństwo z Janem z Jičina[edytuj | edytuj kod]

Wkrótce po uwolnieniu Jan z Jičina, otrzymawszy błogosławieństwo od króla, poślubił Elżbietę. Wiseł po uwolnieniu go latem 1392 z Przedcza, gdzie był więziony przez Bartosza z Odolanowa, zaczął upominać się o swą małżonkę. Zapewne pod koniec 1393 Jičiński mając zgodę króla, zasadził się na Wisła w Krakowie. Gdy Czambor wychodził z łaźni, 12 kuszników Jičinskiego zastrzeliło go. W 1395 zmarł Jičiński i Elżbieta ponownie została wdową.

Paprocki w Herbarzu podaje małżeństwo z Wincentym Granowskim „Helżbieta córka jego była za Granowskiego, a potem będąc wdową szła za Jagiełłę”, nie ma wzmianki o innych małżeństwach[1], być może do wcześniejszych małżeństw nie doszło.

Małżeństwo z Wincentym Granowskim[edytuj | edytuj kod]

Po owdowieniu Elżbieta zamieszkała u swego wuja, wojewody krakowskiego Spytka z Melsztyna, który przed 2 października 1397 wydał ją za mąż za kasztelana nakielskiego Wincentego Granowskiego. Wincenty z Granowa należał do otoczenia królewskiego i wkrótce został starostą generalnym Wielkopolski. Z małżeństwa tego pochodziło pięcioro dzieci:

Latem 1410 Wincenty Granowski, zarządzając Toruniem został prawdopodobnie otruty z inspiracji Krzyżaków.

Małżeństwo z Władysławem II Jagiełłą[edytuj | edytuj kod]

Rekonstrukcja historyczna małżeństwa Jagiełły z Elżbietą z Pileckich Granowską na zamku w Sanoku (czerwiec 2014)

W 1416 Jagielle zmarła małżonka Anna Cylejska, więc zaczęto obmyślać plany jego kolejnego małżeństwa. Władysławowi bardzo do gustu przypadła wdowa po Granowskim, Elżbieta córka Ottona. 2 maja 1417 w Sanoku miał miejsce ich ślub[2]. Po wyjeździe z Sanoka przebywała z królem we Lwowie[3], a tego samego roku 19 listopada została koronowana na Wawelu.

Wiele osób miało za złe Jagielle to małżeństwo, wytykając wybrance niemłody wiek, dużą liczbę dzieci i zmarłych mężów. Ponadto uważano ją za „chrzestną siostrę” króla, a zatem związek za niejako kazirodczy. Jagiełło wystarał się o uzyskanie papieskiej dyspensy[4].

Stanisław Ciołek, sekretarz królewski, napisał z kolei alegoryczną bajkę, w której lew (Władysław Jagiełło) poślubia świnię (Elżbietę) po tym, jak ta rzuciła na niego czary. Pochodzenie królowej, niekrólewskie choć jak najbardziej dostojne, było powodem wielu złośliwych plotek na jej temat.

„Helżbieta, córka Ottona, była za Granowskim; ta potem będąc wdową, dla pięknej urody, acz w leciach podeszła, szła za Jagiełłę”...[5]

Choroba i śmierć[edytuj | edytuj kod]

Królowa Elżbieta, ok. 1420 r.

W dwa lata później u Elżbiety zaczęły się ujawniać objawy gruźlicy, na którą umarła w 1420 w Krakowie. Została pochowana w kaplicy Mansjonarskiej katedry wawelskiej. Po dwustu latach szczątki królowej usunięto, aby przygotować miejsce na pochówek Stefana Batorego. Nie wiadomo, gdzie je przeniesiono. Marcin Bielski zanotował jednak, że z kości znać jeszcze było, że ta białogłowa musiała być subtelna i cudna[6].

Elżbieta w literaturze historycznej[edytuj | edytuj kod]

Istnieją jednak prace naukowe (np. Klemensa Kanteckiego), które zupełnie inaczej przedstawiają życie Elżbiety. Jako datę jej urodzenia podawany jest rok 1382. Byłaby więc o 10 lat młodsza i w momencie ślubu z Jagiełłą liczyłaby 35 lat. Dwa jej pierwsze małżeństwa są podawane w wątpliwość. Istnieje hipoteza, że drugi mąż Elżbiety Jańczyk Hińczyński (Jan z Jičina) jest postacią fikcyjną. Historię o wcześniejszych związkach królowej wymyślił być może Jan Długosz, aby zdyskredytować Elżbietę, niepochodzącą z rodziny królewskiej.

Elżbieta w filmie[edytuj | edytuj kod]

W serialu Korona Królów w postać Elżbiety Pileckiej wciela się Karolina Chapko.

Inne[edytuj | edytuj kod]

  • Imię królowej nosi Zespół Szkół w Pilicy[7].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Herby rycerstwa polskiego przez Bartosza Paprockiego zebrane i wydane r.p. 1584.
  2. Piotr Klemens Kantecki: Elżbieta. Trzecia żona Jagiełły. Opowiadanie historyczne. Lwów: 1874, s. 56–57.
  3. Franciszek Jaworski: Królowie polscy we Lwowie. Lwów: 1912, s. 20.
  4. Kobiety Władysława Jagiełły (pol.). Grupa Wirtualna Polska, 2015-07-03. [dostęp 2015-07-05].
  5. Herby rycerstwa polskiego przez Bartosza Paprockiego.
  6. M. Duczmal, Jagiellonowie, Kraków 1996, s. 230.
  7. strona Zespołu Szkół w Pilicy.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Sperka J., Elżbieta z Pilicy Granowska i król Władysław Jagiełło. Kulisy wielkiej miłości, [w:] Miłość w czasach dawnych, pod red. Możejko B. i Paner A., Gdańsk 2009, s. 107–119
  • Wdowiszewski Z., Genealogia Jagiellonów i Domu Wazów w Polsce, Kraków 2005, s. 69–74