Festiwal Szekspirowski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Festiwal Szekspirowski
Ilustracja
Lokalizacja Gdańsk, Gdynia, Sopot
Aktywność w latach od 1997
Data sierpień
Strona internetowa
XVII Festiwal Szekspirowski

Festiwal Szekspirowski – jest międzynarodową imprezą teatralną poświęconą idei teatru elżbietańskiego.

W pierwszych latach istnienia festiwal nosił nazwę „Gdańskich Dni Szekspirowskich”. Impreza ta została zorganizowana po raz pierwszy w roku 1993[1] z inicjatywy Fundacji Theatrum Gedanense, utworzonej przez prof. Jerzego Limona oraz pisarza Władysława Zawistowskiego. W roku 1997, z okazji obchodów tysiąclecia Gdańska, „Gdańskie Dni Szekspirowskie” zostały przekształcone w międzynarodowy Festiwal Szekspirowski[2].

Festiwal organizowany jest co roku, na przełomie lipca i sierpnia. Spektakle teatralne odbywają się w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim oraz na scenach innych trójmiejskich teatrów. Spektakle towarzyszące, nurtu SzekspirOFF odbywają się w Teatrze w Oknie, a także w przestrzeni miejskiej oraz w przestrzeniach zewnętrznych Teatru Szekspirowskiego (dziedziniec, taras, mury).

Celem Festiwalu jest prezentacja i popularyzacja dorobku brytyjskiego dramaturga. Przedstawieniom towarzyszą spotkania z ich twórcami: reżyserami, aktorami, dramaturgami. W ramach festiwalu organizowany jest program edukacyjny, zwany Letnią Akademią Szekspirowską, który skierowany jest do uczniów szkół średnich oraz studentów uczelni artystycznych[3].

Nagroda Złotego Yoricka[edytuj | edytuj kod]

Jest to nagroda na najlepszą polską inscenizację dramatu szekspirowskiego w danym sezonie teatralnym przyznawana przez Fundację Theatrum Gedanense corocznie od 1994 roku[4]. Nagrodzone spektakle danego sezonu prezentowane są na Festiwalu Szekspirowskim w Gdańsku.

Laureaci nagrody[edytuj | edytuj kod]

Imprezy i wydarzenia towarzyszące[edytuj | edytuj kod]

Letnia Akademia Szekspirowska – warsztaty teatralne i artystyczne prowadzone zarówno przez polskich artystów, jak również znane osobistości z zagranicy. Pod ich okiem uczestnicy warsztatów rozwijają swoje pasje związane z teatrem, tańcem, fotografią czy malarstwem[15].

Gazeta Szekspirowska – towarzyszy festiwalowi od kilku lat. Jest to dziennik wydawany przez uczestników warsztatów dziennikarskich Letniej Akademii Szekspirowskiej. Zawiera informacje dotyczące odbywających się wydarzeń, recenzje, artykuły na temat spektakli i artystów[16].

Dolne Miasto Górą – akcje twórcze, które odbywały się w Gdańskich dzielnicach Dolnym Mieście i Oruni w latach 2007-2012. „Szekspiromania”, bo tak również nazywane było to wydarzenie, składała się z bezpłatnych warsztatów dla dzieci i młodzieży prowadzonych przez młodych artystów pochodzących z Gdańska. Pomysłodawcą projektu była Joanna Śnieżko-Misterek oraz Fundacja Theatrum Gedanense i Gdański Teatr Szekspirowski. Uczestnicy warsztatów starali się ponownie wprowadzić sztukę w życie publiczne poprzez działania teatralne i parateatralne z młodymi mieszkańcami dzielnicy. Celem akcji było również uświadomienie młodzieży ich twórczych możliwości oraz pomoc w rozwijaniu zainteresowań i poczucia własnej wartości[17].

Zwieńczeniem projektu była parada uliczna, która jednocześnie zamykała festiwal. Aktorzy, wielkie kukły, szczudlarze oraz inni artyści przechodzili wraz z mieszkańcami Gdańska barwnym korowodem przez Długą i Długi Targ[18] na Dolne Miasto.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]