František Moravec

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
František Moravec
Ilustracja
František Moravec (1952)
Brigádní generál
Data i miejsce urodzenia 23 lipca 1895
Čáslav
Data i miejsce śmierci 26 lipca 1966
Waszyngton
Przebieg służby
Siły zbrojne Logo Czechoslovak Army (pre1961).svg Československá armáda
Jednostki 2 Oddělení Generálního Štábu
Stanowiska szef Zpravodajské Oddělení
Główne wojny i bitwy I wojna światowa
II wojna światowa
Operacja Anthropoid
Odznaczenia
Order Sokoła (Czechosłowacja) Krzyż Walecznych 1914–1918 Czechosłowacki Krzyż Walecznych 1939 Czechosłowacki Medal Rewolucyjny Signum Laudis Medal Zwycięstwa Krzyż Wojenny 1914-1918 (Francja) Krzyż Wojenny 1940 Order Korony Rumunii Order Białego Orła (Serbia) Złoty Medal za Odwagę (Serbia) Legia Zasługi (USA) Order św. Jerzego – IV klasy Order Świętej Anny III klasy (Imperium Rosyjskie) Oficer Orderu Imperium Brytyjskiego Krzyż Wojenny Waleczności Wojskowej (Włochy)

František Moravec (23 lipca 1895 w Czasławie, 26 lipca 1966 w Waszyngtonie) – czechosłowacki legionista, generał brygady, jeden z najwybitniejszych oficerów czechosłowackiego wywiadu wojskowego.

Zarys biografii[edytuj | edytuj kod]

Weteran I wojny światowej, walczył na kilku frontach w formacjach czeskich. Po zakończeniu wojny pozostał w służbie wojskowej. Karierę w wywiadzie rozpoczął w 1934, kiedy w stopniu podpułkownika przeniesiony został do Sztabu Generalnego na stanowisko szefa sekcji badań oddziału II sztabu generalnego (czes. 2. oddělení generálního štábu – wywiad i kontrwywiad wojskowy). Latem tego roku udał się do Francji, do Paryża, gdzie spotkał się z Louisem Rivetem z francuskiej służby wywiadu i płk Gauchem. Nawiązał również bliskie kontakty z szefem szwajcarskich tajnych służb. Latem 1936 Moravec spotkał się w Moskwie z szefem radzieckiego wywiadu wojskowego GRU, Siemionem Urickim, z którym podpisał umowę o wymianie informacji wywiadowczych między obydwiema służbami. W 1938 szef Oddziału Wywiadowczego (czes. Zpravodajské oddělení).

Po zajęciu Czechosłowacji przez Niemcy 14 marca 1939, Moravec ze swym sztabem zbiegł do Wielkiej Brytanii, gdzie podjął współpracę z wywiadem brytyjskim. Odegrał ważną rolę w planowaniu zamachu na Reinharda Heydricha w Czechosłowacji. Za zasługi dla alianckiego wywiadu w II wojnie światowej został odznaczony amerykańską Legią Zasługi oraz Orderem Imperium Brytyjskiego. Po wojnie powrócił do Czechosłowacji. Po przewrocie komunistycznym wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie mieszkał do końca życia, czyli do 1966.

W 1975 ukazała się jego autobiografia: Master of Spies.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Normam Polmar, Thomas B. Allen, Księga szpiegów, Wydawnictwo Magnum, Warszawa 2000