František Moravec

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
František Moravec
Ilustracja
František Moravec (1952)
Brigádní generál
Data i miejsce urodzenia 23 lipca 1895
Čáslav
Data i miejsce śmierci 26 lipca 1966
Waszyngton
Przebieg służby
Siły zbrojne Logo Czechoslovak Army (pre1961).svg Československá armáda
Jednostki 2 Oddělení Generálního Štábu
Stanowiska szef Zpravodajské Oddělení
Główne wojny i bitwy I wojna światowa
II wojna światowa
Operacja Anthropoid
Odznaczenia
Order Sokoła (Czechosłowacja) Krzyż Wojenny Czechosłowacki Krzyż Wojenny Czechosłowacki 1939 Czechosłowacki Medal Rewolucyjny Signum Laudis Medal Zwycięstwa Krzyż Wojenny 1914-1918 (Francja) Krzyż Wojenny 1940 Order Korony Rumunii Order Białego Orła (Serbia) Złoty Medal za Odwagę (Serbia) Legia Zasługi (USA) Order św. Jerzego – IV klasy Order Świętej Anny III klasy (Imperium Rosyjskie) Oficer Orderu Imperium Brytyjskiego Krzyż Wojenny Zasługi za Męstwo Wojskowe (Królestwo Włoch)

František Moravec (ur. 23 lipca 1895 w Czasławie, zm. 26 lipca 1966 w Waszyngtonie) – czechosłowacki legionista, generał brygady, jeden z najwybitniejszych oficerów czechosłowackiego wywiadu wojskowego.

Zarys biografii[edytuj]

Weteran I wojny światowej, walczył na kilku frontach w formacjach czeskich. Po zakończeniu wojny pozostał w służbie wojskowej. Karierę w wywiadzie rozpoczął w 1934 roku, gdy w stopniu podpułkownika przeniesiony został do Sztabu Generalnego na stanowisko szefa sekcji badań oddziału II sztabu generalnego (czes. 2. oddělení generálního štábu – wywiad i kontrwywiad wojskowy). Latem tego roku udał się do Francji, do Paryża, gdzie spotkał się z Louisem Rivetem z francuskiej służby wywiadu i płk. Gauchem. Nawiązał również bliskie kontakty z szefem szwajcarskich tajnych służb. Latem roku 1936 Moravec spotkał się w Moskwie z szefem radzieckiego wywiadu wojskowego GRU, Siemionem Urickim, z którym podpisał umowę o wymianie informacji wywiadowczych między obydwiema służbami. W 1938 roku został szefem Oddziału Wywiadowczego (czes. Zpravodajské oddělení).

Po zajęciu Czechosłowacji przez Niemcy 14 marca 1939 roku Moravec ze swym sztabem zbiegł do Wielkiej Brytanii, gdzie podjął współpracę z wywiadem brytyjskim. Odegrał ważną rolę w planowaniu zamachu na Reinharda Heydricha w Czechosłowacji. Za zasługi dla alianckiego wywiadu w II wojnie światowej został odznaczony amerykańską Legią Zasługi oraz Orderem Imperium Brytyjskiego. Po wojnie powrócił do Czechosłowacji. Po przewrocie komunistycznym wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie mieszkał do końca życia.

W 1975 roku ukazała się jego autobiografia: Master of Spies.

Zobacz też[edytuj]

Bibliografia[edytuj]

  • Normam Polmar, Thomas B. Allen, Księga szpiegów, Wydawnictwo Magnum, Warszawa 2000