Grupa Pazyfae

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Grupa Pazyfae – duża grupa zewnętrznych, nieregularnych księżyców Jowisza, poruszających się ruchem wstecznym, po orbitach o inklinacji w zakresie w przybliżeniu 147°-158°.

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Księżyce nieregularne Jowisza; grupa Pazyfae znajduje się poniżej osi i=0, razem z grupami Ananke i Karme.
Grupa Pazyfae. Na osiach odłożone są odpowiednio: odległość od Jowisza w Gm oraz inklinacja orbity. Wielkość kółek reprezentuje względne rozmiary księżyców.
Porównanie parametrów grup księżyców nieregularnych, krążących po orbitach wstecznych.

Grupa ta jest znacznie rozproszona, a także zróżnicowana pod względem barwy powierzchni. W szczególności Pazyfae cechuje neutralna, szara barwa powierzchni, podczas gdy Megaclite i Callirhoe są lekko czerwonawe. To sugeruje, że księżyce z tej grupy mogą nie mieć wspólnego pochodzenia, chociaż mogą pochodzić np. z rozpadu dwóch ciał, których największymi pozostałymi fragmentami są Pazyfae i Sinope.

Satelity z grupy Pazyfae mają:

W zestawieniu nie uwzględniono wstępnych parametrów orbit dla księżyców, które mogą należeć do tej grupy. Ich precyzyjne wyznaczenie jest niezbędne, żeby określić przynależność.

Księżyce[edytuj | edytuj kod]

Do grupy tej należą (w kolejności od Jowisza):

Oraz najprawdopodobniej: S/2003 J 23 i S/2003 J 4. Aby to potwierdzić, potrzebne jest jednak dokładniejsze wyznaczenie parametrów ich orbit.

Międzynarodowa Unia Astronomiczna (IAU) rezerwuje nazwy pochodzące z mitologii greckiej, kończące się na "-e" dla księżyców Jowisza krążących po orbitach wstecznych.