Przejdź do zawartości

Hargejsa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Hargejsa
هرجيسا
Ilustracja
Widok Hargejsy
Flaga
Flaga
Państwo

 Somaliland
 Somalia

Region

Wooqoyi Galbeed

Burmistrz

Abdurrahman Mahmoud Aidiid

Wysokość

1326 m n.p.m.

Populacja 
• liczba ludności
• gęstość


1 200 000
1600 os./km²

Położenie na mapie Somalilandu
Mapa konturowa Somalilandu, po lewej znajduje się punkt z opisem „Hargejsa”
Położenie na mapie Somalii
Mapa konturowa Somalii, u góry nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Hargejsa”
Ziemia9°30′N 44°00′E/9,500000 44,000000
Strona internetowa

Hargejsa (som. Hargeysa, arab. هرجيسا) – drugie co do wielkości miasto w Somalii, największe miasto nieuznawanego na arenie międzynarodowej Somalilandu i od 1991 jego stolica. W latach 19411960 stolica brytyjskiego protektoratuSomali Brytyjskiego. Całkowicie zniszczona przez rząd w bombardowaniach i ostrzale artyleryjskim w 1988 roku, nazywana wtedy „Dreznem Afryki”, odbudowana.

Geografia

[edytuj | edytuj kod]

Miasto położone jest na Półwyspie Somalijskim, w południowo-zachodniej części Somalilandu, na wysokości 1334 metrów n.p.m. Klimat w okolicach Hargejsy jest łagodniejszy niż na wybrzeżu Zatoki Adeńskiej, spada też więcej deszczu. Średnia temperatura w skali roku waha się pomiędzy 13 °C a 32 °C

Z uwagi na żyzność tych terenów i dużą obecność roślin zielonych, w okolicach miasta nietrudno natrafić na przedstawicieli lokalnej fauny. Szczególnie licznie występują tu: kudu wielkie, dziki, osły somalijskie, guźce, antylopy, owce somalijskie, dzikie kozy, wielbłądy oraz różnorodne gatunki ptaków. Na południu, gdzie znajduje się sawanna trawiasta spotkać można również lwy i lamparty.

Edukacja

[edytuj | edytuj kod]

W mieście działają dwa uniwersytety, kilka gimnazjów i liceów (zarówno państwowych jak i prywatnych), szkoły podstawowe, koledże oraz przedszkola. Większość kadry nauczycielskiej stanowią Somalijczycy, którzy zdobyli wykształcenie za granicą lub w samej Somalii, w latach poprzedzających wybuch wojny domowej.

Transport

[edytuj | edytuj kod]

Znajduje się tu międzynarodowy port lotniczy obsługujący połączenia m.in. z Addis Abebą, Dubajem, Dżibuti, Mogadiszu oraz innymi miastami w Somalii i na kontynencie afrykańskim.

Komunikacja

[edytuj | edytuj kod]

Prawie każdy mieszkaniec ma dostęp do telefonu, a niektórzy, dzięki kafejkom internetowym rozsianym po stolicy, korzystają też z Internetu. Działają tu również regionalni operatorzy telefonii komórkowejTelesom, Sitalink, Soltelco, Telcom.


Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]