Herakleonas

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Herakleonas
Panował jako 641
Dynastia heraklijska
Data urodzin 626
Data śmierci 641?
Lista cesarzy bizantyńskich
Solid przedstawiający Herakliusza, Konstantyna III i Herakleonasa

Herakleonas (ur. 626, zm. 641?) – cesarz bizantyjski w roku 641. Był synem cesarza Herakliusza i jego drugiej żony i siostrzenicy, Martyny.

Jego przyrodnim bratem był Konstantyn III. Herakleonas został ochrzczony i oficjalnie rządził jako Konstantyn Heraklejos, ale jego imię z czasem ewoluowało w Herakleonasa, co znaczyło Mały Heraklejos. Po śmierci swego ojca, dzięki staraniom cesarzowej Martyny, Herakleonas został współwładcą cesarstwa razem ze swoim bratem – stało się tak dokładnie 4 lipca 638 roku. Po przedwczesnej śmierci brata w maju 641, został zaś jedynym, samodzielnym władcą.

Panowanie Herakleonasa trwało krótko. Niepopularny wśród ludności Konstantynopola i arystokracji, traktowany był jako uzurpator na tronie. Niedługo po objęciu tronu cesarz musiał zmagać z zamieszkami, które wybuchły w stolicy. W ich wyniku został obalony na rzecz małoletniego syna Konstantyna III, Konstansa II. Następnie Herakleonasa okaleczono i zmuszono do usunięcia się do klasztoru. Dalsze jego losy są nieznane; niewykluczone, że rychło zmarł.