Inigo Arista

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Inigo Arista
Ilustracja
Inigo Arista
Król Nawarry
Okres

od 824
do 851

Następca

Garcia Iniguez

Dane biograficzne
Dynastia

Jimenez

Data urodzenia

ok. 790

Data śmierci

851

Ojciec

Íñigo Jiménez

Matka

Oneca

Żona

Oneca Velázquez

Dzieci

Assona
Garcia Iniguez
Galindo
Nunila

Inigo Iniguez Aritza, Iñigo Iñiguez Arista, bask. Eneko Aritza, Eneko Aiza, Eneko Arista (ur. ok. 790, zm. 851) - król Nawarry 824-851

Pochodził z rodu hrabiów Arista, spokrewnionych z wizygockim rodem Banu Qasi.
Inigo Iniguez Aritza stanął na czele buntu wymierzonego przeciwko ekspansji Franków na terenie Pirenejów i ograniczaniu suwerenności lokalnych plemion. W 816 roku pokonał frankofilskiego wodza Velasco i rozpoczął jednoczenie pirenejskich górali. W latach 822-824 zorganizował organizm państwowy ze stolicą w Pampelunie, który stał się zalążkiem królestwa Nawarry. W czasie swoich rządów wielokrotnie zmuszony był walczyć o niezależność. Hołd lenny próbowali od niego wymusić władcy: Asturii, Akwitanii i Kordoby. Inigo zdołał jednak odeprzeć najazd Franków w 824 roku w Roncesvalles. Pokonany został dopiero w 842 roku przez Abd ar-Rahmana II. Najazd Maurów nie zachwiał jednak jego panowaniem. Nawarra przetrwała próbę czasu i stała się jednym z ważniejszych państw biorących udział w rekonkwiście.

Dynastia zapoczątkowana przez Inigo Inigueza rządziła Nawarrą do 1234 r., kiedy to przejął w niej władzę dom z Szampanii.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]