Karol IV Piękny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Karol IV Piękny
Karol IV Piękny
Król Francji
Okres panowania od 1322
do 1328
Poprzednik Filip V Wysoki
Następca Filip VI Walezjusz
Król Nawarry
Okres panowania od 1322
do 1328
Poprzednik Filip II
Następca Joanna II z Nawarry i Filip III
Dane biograficzne
Dynastia Kapetyngowie
Urodziny 1294
Śmierć 1 lutego 1328
Ojciec Filip IV Piękny
Matka Joanna I z Nawarry
Żona Blanka Burgundzka
Maria Luksemburska
Joanna d'Évreux
Dzieci Filip
Joanna
Ludwik
Joanna
Maria
Blanka

Karol IV Piękny, Sprawiedliwy, fr. Charles IV le Bel, (ur. 1294, zm. 1 lutego 1328), hrabia La Marche 13141322, król Francji i Nawarry 13221328 (król Nawarry jako Karol I Łysy). Pochodził z dynastii Kapetyngów.

Był trzecim synem króla Filipa IV i Joanny I, królowej Nawarry, po której Karol miał prawa do tytułu króla Nawarry.

Został koronowany na króla Francji w 1322 w katedrze w Reims. Wznowił wojnę z Anglikami o księstwo Akwitanii; szybko je zajął i przyjął hołd wasalny od jej księcia, a zajęte terytoria wcielił do swej domeny.

Panowanie[edytuj | edytuj kod]

W czasie swoich sześcioletnich rządów Karol IV zraził do siebie wszystkich w swoim królestwie powiększając podatki, narzucając uciążliwe obowiązki i konfiskując dobra tych, których nie lubił. Nie miał nigdy swojego zdania, był marionetką najpierw w ręku stryja - Karola de Valois, a po jego śmierci - w ręku Roberta d'Artois[potrzebne źródło]. Był trzykrotnie żonaty, ale nie miał męskich potomków, więc kiedy umierał, we Francji rozgorzał spór, kto ma przejąć po nim koronę. Najwięcej zwolenników miał Filip de Valois, syn Karola de Valois (młodszego brata Filipa IV Pięknego). Pochodził on z dynastii Walezjuszów - bocznej linii Kapetyngów. Ostatecznie zdobył potrzebne poparcie, dzięki Robertowi d'Artois i licznym przekupstwom np. ofiarował tron Nawarry Joannie w zamian za zrzeczenie się wszelkich pretensji do tronu Francji. Dotychczas trony Francji i Nawarry złączone były w jednym ręku.

Karol IV zmarł w Vincennes, opuszczony przez rodzinę i przyjaciół, został pochowany w nekropolii władców Francji, w bazylice Saint-Denis.

Ślub Karola IV i Marii Luksemburskiej

Małżeństwa i potomkowie[edytuj | edytuj kod]

Potomkowie:

z Blanką Burgundzką
  • Filip (1314–1322),
  • Joanna (1315–1321),
z Marią Luksemburską
  • Ludwik (1324),
z Joanną d'Évreux