Henryk II (król Nawarry)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Henryk II
król Nawarry
Ilustracja
Henryk II
ilustracja herbu
Król Nawarry
Okres od 1516
do 1555
Poprzednik Katarzyna z Nawarry i Jan III
Następca Joanna III
Dane biograficzne
Dynastia Albret
Data urodzenia 18 kwietnia 1503
Data śmierci 25 maja 1555
Ojciec Jan III d'Albert
Matka Katarzyna z Nawarry
Żona Małgorzata z Nawarry
Dzieci Joanna d’Albret
Jan d'Albert

Henryk II (ur. 18 kwietnia 1503, w Sanquesa, zm. 25 maja 1555, w Pau) – tytularny król Nawarry, był najstarszym synem Jana III d’Albret (zmarłego w roku 1516) i Katarzyny de Foix (siostry i spadkobierczyni Franciszka Febusa, króla Nawarry i hrabiego Foix).

Kiedy Katarzyna zmarła na wygnaniu w roku 1517, Henryk przejął po niej prawa do tronu Nawarry, co kwestionował Ferdynand II, król Hiszpanii. Jednak za wstawiennictwem króla Francji Franciszka I, Henryk otrzymał tytuł króla tego państwa oraz hrabiego Foix.

Po bezskutecznych negocjacjach w Noyonie w roku 1516 i w Montpellier dwa lata później, Henryk wraz ze swoimi sojusznikami rozpoczął działania mające mu zapewnić faktyczne zwierzchnictwo nad królestwem. Francuskie wojska oblegające kraj zostały jednak ostatecznie wygnane przez Hiszpanów. W roku 1525 Henryk został uwięziony po bitwie pod Pawią, ale uciekł.

Małżeństwo[edytuj | edytuj kod]

W roku 1526, Henryk II ożenił się z Małgorzatą z Nawarry (znaną wówczas jako Małgorzata d’Angoulême), siostrą króla Franciszka I Walezjusza i wdową po Karolu, księciu Alençon. Miał z nią dwoje dzieci:

Henryk, który sympatyzował z hugenotami, zmarł w Pau, dnia 25 maja 1555.