Iwan Komarenko

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Iwan Komarenko
Ilustracja
Iwan Komarenko (2012)
Data i miejsce urodzenia 12 kwietnia 1976
Rosyjska FSRR
Gatunki pop
Zawód piosenkarz
Wydawnictwo Vanila Records
Powiązania Ivan i Delfin
Współpracownicy
Krzysztof Bogucki (menedżer)
Strona internetowa

Iwan Komarenko, ros. Иван Комаренко; Iwan Komarienko, (ur. 12 kwietnia 1976 w niżnieilimskim rejonie obwodu irkuckiego) – piosenkarz, były członek zespołu Ivan i Delfin, reprezentant Polski w 50. Konkursie Piosenki Eurowizji w 2005 roku.

Życiorys[edytuj]

Wczesne lata[edytuj]

Iwan Komarenko urodził się w miejscowości Niżnia-Ilimsk jako pierwszy syn pół-Rosjanki i pół-Koreanki (Galiny Stiepanowej) oraz Gruzina. W dzieciństwie, z powodu konfliktu rodziców, wyprowadził się z matką do Rudnogorska na Syberii, gdzie mieszkali jego dziadkowie. Ma przyrodniego brata Siergieja z drugiego małżeństwa matki, które również zakończyło się rozwodem. Ostatecznie bracia zamieszkali razem z matką, która sama utrzymywała synów. W wieku ośmiu lat Iwan trafił do szpitala, gdzie trafił w wyniku wyziębienia organizmu po wpadnięciu do studzienki kanalizacyjnej.

Jako czternastolatek zaczął występować publicznie w miejskim domu kultury na dyskotekach, z zespołem „Metronom”, który przyjechał z Karagandy (Kazachstan). Rok później wyprowadził się z domu rodzinnego. Rozpoczął naukę w Średniej Szkole Muzycznej w Bracku na wydziale instrumentów dętych, ćwiczył grę na trąbce. W wieku siedemnastu lat przeniósł się do Irkucka, gdzie uczył się na wydziale piosenki estradowej. Później wyjechał do Moskwy, gdzie spotykał się z dziewczyną o imieniu Ina, chorującą na stwardnienie rozsiane.

W 1991 roku przyjechał do Polski na pielgrzymkę Jana Pawła II. Po przyjeździe do kraju postanowił w nim zamieszkać, jednak z powodu wizy, musiał wracać do Rosji. Po pewnym czasie wrócił do Polski i zamieszkał w podwarszawskich Laskach, gdzie – w zamian za jedzenie i ubranie – opiekował się niewidomymi osobami w zakładzie dla niewidomych. Z powodu wizy ponownie musiał wracać do Rosji, gdzie rozpoczął naukę w szkole wieczorowej w Irkucku. Później znów przeprowadził się do Polski, gdzie przez rok uczęszczał do szkoły języka polskiego dla cudzoziemców we Wrocławiu. Po jej ukończeniu podjął studia na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Na piątym roku studiów postanowił powrócić do śpiewania, równolegle rozpoczął naukę w trzyletnim studium muzycznym na wydziale piosenki estradowej.

Kariera[edytuj]

2002–2007: Zespół Ivan i Delfin oraz Konkurs Piosenki Eurowizji[edytuj]

W 2002 roku dołączył do zespołu Ivan i Delfin, którego został wokalistą. W 2003 roku, jako solista wziął udział w konkursie „Drzwi do kariery” zorganizowanym przez Michała Wiśniewskiego w jego programie Jestem jaki jestem emitowanym w TVN.

W 2005 roku wraz z zespołem Ivan i Delfin reprezentował Polskę z utworem „Czarna dziewczyna” w 50. Konkursie Piosenki Eurowizji organizowanym w Kijowie. W maju wystąpił w półfinale konkursu i zajął 11. miejsce, przez co nie zakwalifikował się do finału. Do awansu zabrakło mu czterech punktów.

W lutym 2007 roku ogłosił zakończenie współpracy z zespołem Ivan i Delfin oraz rozpoczął karierę solową.

Od 2008: Kariera solowa[edytuj]

W 2007 brał udział w piątej edycji programu Taniec z gwiazdami emitowanym w TVN. Zakwalifikował się z partnerką Blanką Winiarską do finału, w którym zajęli drugie miejsce, przegrywając jedynie z Krzysztofem Tyńcem i Kamilą Kajak.

W 2010 roku wziął udział w 1. edycji programu Tylko nas dwoje. Jego partnerką wokalną była prezenterka pogody Paulina Sykut, z którą zajął pierwsze miejsce w finale. W nagrodę otrzymali statuetkę programu, medal od Artura Partyki oraz wycieczkę do Ameryki Południowej. W tym samym roku Komarenko wydał płytę zatytułowaną Tango Saute.

Życie prywatne[edytuj]

Na początku 2010 Iwan Komarenko otrzymał polskie obywatelstwo.

Dyskografia[edytuj]

Albumy studyjne[edytuj]

Solowe[edytuj]

Wydane z Ivan i Delfin[edytuj]

Filmografia[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]