Iwan Komarenko

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Iwan Komarenko
Ilustracja
Iwan Komarenko (2012)
Data i miejsce urodzenia 12 kwietnia 1976
Rosyjska FSRR
Gatunki pop
Zawód piosenkarz
Wydawnictwo Vanila Records
Powiązania Ivan i Delfin
Współpracownicy
Krzysztof Bogucki (menedżer)
Strona internetowa

Iwan Komarenko, ros. Иван Комаренко; Iwan Komarienko, (ur. 12 kwietnia 1976 w niżnieilimskim rejonie obwodu irkuckiego) – piosenkarz, były członek zespołu Ivan i Delfin, reprezentant Polski w 50. Konkursie Piosenki Eurowizji w 2005 roku.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Wczesne lata[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w miejscowości Niżnia-Ilimsk jako pierwszy syn pół-Rosjanki i pół-Koreanki (Galiny Stiepanowej) oraz Gruzina. W dzieciństwie, z powodu konfliktu rodziców, wyprowadził się z matką do Rudnogorska na Syberii, gdzie mieszkali jego dziadkowie. Ma przyrodniego brata Siergieja z drugiego małżeństwa matki, które również zakończyło się rozwodem.

W wieku ośmiu lat trafił do szpitala, gdzie trafił w wyniku wyziębienia organizmu po wpadnięciu do studzienki kanalizacyjnej.

Jako czternastolatek zaczął występować publicznie w miejskim domu kultury na dyskotekach, z zespołem „Metronom”, który przyjechał z Karagandy (Kazachstan). Rok później wyprowadził się z domu rodzinnego. Rozpoczął naukę w Średniej Szkole Muzycznej w Bracku na wydziale instrumentów dętych, ćwiczył grę na trąbce. W wieku siedemnastu lat przeniósł się do Irkucka, gdzie uczył się na wydziale piosenki estradowej. Później wyjechał do Moskwy, gdzie spotykał się z dziewczyną o imieniu Ina, chorującą na stwardnienie rozsiane.

W 1991 roku przyjechał do Polski na pielgrzymkę Jana Pawła II. Po przyjeździe do kraju postanowił w nim zamieszkać, jednak z powodu wizy, musiał wracać do Rosji. Po pewnym czasie wrócił do Polski i zamieszkał w podwarszawskich Laskach, gdzie – w zamian za jedzenie i ubranie – opiekował się niewidomymi osobami w zakładzie dla niewidomych. Z powodu wizy ponownie musiał wracać do Rosji, gdzie rozpoczął naukę w szkole wieczorowej w Irkucku. Później znów przeprowadził się do Polski, gdzie przez rok uczęszczał do szkoły języka polskiego dla cudzoziemców we Wrocławiu. Po jej ukończeniu podjął studia na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Na piątym roku studiów postanowił powrócić do śpiewania, równolegle rozpoczął naukę w trzyletnim studium muzycznym na wydziale piosenki estradowej.

Kariera[edytuj | edytuj kod]

2002–2007: Zespół Ivan i Delfin oraz Konkurs Piosenki Eurowizji[edytuj | edytuj kod]

W 2002 roku dołączył do zespołu Ivan i Delfin, którego został wokalistą. W 2003 roku, jako solista wziął udział w konkursie „Drzwi do kariery” zorganizowanym przez Michała Wiśniewskiego w jego programie Jestem jaki jestem emitowanym w TVN.

W 2005 roku, wraz z zespołem Ivan i Delfin, reprezentował Polskę z utworem „Czarna dziewczyna” w 50. Konkursie Piosenki Eurowizji organizowanym w Kijowie. W maju wystąpił w półfinale konkursu i zajął jedenaste miejsce, przez co nie zakwalifikował się do finału. Do awansu zabrakło mu czterech punktów. W tym samym roku wystąpił w serialu M jak miłość, emitowanym w TVP2.

W lutym 2007 roku ogłosił zakończenie współpracy z zespołem Ivan i Delfin oraz rozpoczął karierę solową.

Od 2008: Kariera solowa[edytuj | edytuj kod]

W 2007 brał udział w piątej edycji programu Taniec z gwiazdami emitowanym w TVN. Zakwalifikował się z partnerką Blanką Winiarską do finału, w którym zajęli drugie miejsce. W 2009 roku wystąpił na XLVI Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu.

W 2010 roku wziął udział w pierwszej edycji programu Tylko nas dwoje. Jego partnerką wokalną była prezenterka pogody Paulina Sykut, z którą zajął pierwsze miejsce w finale. W nagrodę otrzymali statuetkę programu, medal od Artura Partyki oraz wycieczkę do Ameryki Południowej. W tym samym roku Komarenko wydał płytę zatytułowaną Tango Saute.

W 2013 roku, wspólnie z kanadyjską fotografką Maggie Habiedą, zorganizował międzynarodowy koncert Colours of Love w Toronto, wspierany przez Konsula Generalnego RP Grzegorza Morawskiego oraz kanadyjskiego Ministra Multikulturalizmu Tima Uppala. Przedsięwzięcie zostało nagrodzone listem gratulacyjnym od premiera Kanady, Stephena Harpera.

W 2015 roku Komarenko, wspólnie z zespołem No Logo, nagrał utwór „I chociaż ptaki odleciały” na rzecz pojednania narodów Europy, Ukrainy i Rosji. Do piosenki został zrealizowany teledysk, który nakręcono w Berlinie, Kijowie, Moskwie, Warszawie oraz w Sejnach. W 2016 roku Komarenko zaprezentował piosenkę „That’s What Papa Said” (polskojęzyczna wersja utworu – „Tak mówił Papież”), którą nagrał we współpracy z dziećmi z Afryki. Utwór dedykowany jest papieżowi Janowi Pawłowi II oraz Nelsonowi Mandeli. W tym samym roku artysta wystąpił z afrykańskimi dziećmi na Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie.

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Na początku 2010 otrzymał polskie obywatelstwo.

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Albumy studyjne[edytuj | edytuj kod]

Solowe[edytuj | edytuj kod]

Wydane z Ivan i Delfin[edytuj | edytuj kod]

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]