Iwan Komarenko

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Iwan Komarenko
Ilustracja
Ivan Komarenko
Busko-Zdrój, 8 marca 2012
Data i miejsce urodzenia 12 kwietnia 1976
rejon niżnieilimski, obwód irkucki,  Rosyjska FSRR,  ZSRR
Gatunek pop
Zawód wokalista
Wytwórnia płytowa Vanila Records
Powiązania Ivan i Delfin
Strona internetowa

Iwan Komarenko, ros. Иван Комаренко; Iwan Komarienko, (ur. 12 kwietnia 1976 w niżnieilimskim rejonie obwodu irkuckiego) – wokalista, były członek zespołu Ivan i Delfin.

Biografia[edytuj | edytuj kod]

W jego żyłach płynie krew rosyjska, gruzińska, koreańska i estońska. Gdy miał dwa lata, jego rodzina przeniosła się do oddalonej o kilka kilometrów miejscowości Rudnogorsk, gdzie Ivan ukończył szkołę podstawową. W wieku lat czternastu zaczął występować publicznie na dyskotekach w miejskim domu kultury wraz z zespołem ‘Metronom’, który przyjechał z Karagandy w Kazachstanie. To właśnie wtedy podjął decyzję o związaniu się z muzyką na stałe.

Rok później Ivan przeniósł się do Bracka i rozpoczął naukę na wydziale instrumentów dętych. Miał piętnaście lat, czekała go mutacja i w związku z tym był zmuszony odczekać kilka lat zanim zostanie przyjęty na wymarzony wydział wokalny. Przez dwa lata grał na trąbce, po czym przerwał naukę i w wieku lat siedemnastu przeniósł się do Irkucka na wydział piosenki estradowej. Niestety los sprawił, że nie udało mu się ukończyć szkoły. W poszukiwaniu lepszego życia wyjechał do Moskwy gdzie zaprzyjaźnił się z chorującą na stwardnienie rozsiane dziewczyną o imieniu Ina. Dzięki niej odwiedził polski kościół. To właśnie wtedy dowiedział się o zlocie młodzieży w Częstochowie razem z Janem Pawłem II. Udało mu się przyjechać razem z pielgrzymką do Polski i uczestniczyć w spotkaniach z Papieżem na Jasnej Górze. Podczas pobytu cała grupa z Rosji mieszkała w namiotach rozstawionych na terenie należącym do sióstr franciszkanek. Ivan zaprzyjaźnił się z nimi. Niestety kończyła się wiza i był zmuszony wracać do Rosji. Jedna z sióstr franciszkanek – siostra Kler, umiała dodać mu otuchy i odwagi. Zaoferowała Ivanowi swoją skromną pomoc jeśli chłopak zdecyduje się zawalczyć o swoje marzenia. Obudziło się w nim pragnienie powrotu do Polski. Wrócił do Moskwy ale przyświecał mu nowy cel. Po kilku miesiącach zdobył wizę i wyjechał do Częstochowy. Siostra Kler skierowała go do podwarszawskich Lasek do zakładu dla niewidomych prowadzonego przez siostry zakonne gdzie Ivan pracował w zamian za pokój, wyżywienie i ubranie. Spędził tam pół roku po czym wrócił do Rosji. Podjął naukę w szkole wieczorowej w Irkucku i zdał maturę. Marzył o studiach w Polsce. Te marzenia stały się realne do spełnienia dzięki pomocy polskiego księdza-misjonarza mieszkającego w Irkucku – Ignacego Pawlusa. Ivan wyjechał do Polski do Wrocławia gdzie przez rok uczęszczał do szkoły języka polskiego dla cudzoziemców. Po jej ukończeniu rozpoczął studia na Uniwersytecie Warszawskim na wydziale Filologii Polskiej, co samo w sobie stanowiło ogromne wyzwanie. Czas wolny od nauki wypełniały mu różnorodne zajęcia związane z tańcem i sportem. Wakacje spędzał razem z grupą polskich przyjaciół na wyprawach trekkingowych w dzikie zakątki Rosji (jez. Bajkał, Ałtaj, Półwysep Kolski, Wyspy Sołowieckie, Ural). Na piątym roku studiów powrócił do swojej pasji – śpiewania. Równolegle rozpoczął naukę w trzyletnim studium muzycznym na wydziale piosenki estradowej.


Osiągnięcia[edytuj | edytuj kod]

Brał udział w wielu programach - "Droga do gwiazd", "Szansa na sukces". Wygrał casting zorganizowany przez Teatr Roma do musicalu "Miss Sajgon". Wziął udział w programie Michała Wiśniewskiego „Jestem jaki jestem” gdzie osiągnął duży sukces, który jednak nie otworzył mu drzwi do kariery.

Od 2002 roku współpracował z zespołem ‘Delfin’. Na początku śpiewał standardy jazzowe. Później Wojciech ‘Olo’ Olszewski i Łukasz Lazer skomponowali dla niego kilka piosenek.

Ogromną popularność przyniosło im nagranie piosenki ‘Jej czarne oczy’, w której promowanie włożyli bardzo dużo pracy. Znane instytucje muzyczne uparcie odmawiały współpracy, życzliwość okazały jedynie nieduże stacje radiowe. Popularność piosenki rosła lecz muzycy nadal byli zdani na własne siły. Ivan podjął decyzję o zostaniu artystą niezależnym.

W 2004 roku Ivan wygrał casting do serialu ‘M jak miłość’. Występował u boku Anny Muchy w roli Saszy Maksymowicza, co przysporzyło mu kolejne rzesze fanów.

Zespół ‘Ivan i Delfin’ zaczął otrzymywać pierwsze propozycje koncertów. Muzycy potrzebowali menadżera. Pojawił się niezastąpiony Krzysztof Bogucki, który współpracuje z Ivanem do dziś.

W 2005 roku zespół ‘Ivan i Delfin’ reprezentował Polskę w Kijowie w konkursie Eurowizji piosenką ‘Czarna dziewczyna’. Po Eurowizji przyszedł czas na nagranie kolejnej, po ‘Jej czarnych oczach’, płyty ‘Dwa żywioły’.

Po rozpadzie zespołu ‘ Ivan i Delfin’ w 2007 roku, Ivan rozpoczął karierę solową.

W tym samym roku brał udział w programie ‘Taniec z gwiazdami’ gdzie dotarł do finału. Ostatecznie razem z partnerką – Blanką Winiarską zajęli drugie miejsce.

W 2009 roku Ivan pojawił się na festiwalu opolskim w koncercie "Superduety". Razem z zespołem ‘Bolter’ zaśpiewał hit ‘Daj mi tę noc’ oraz swój wielki przebój ‘Jej czarne oczy’.

Rok 2010 obfitował w pozytywne dla Ivana wydarzenia – razem z partnerką Pauliną Sykut wyśpiewali sobie wygraną w programie ‘Tylko nas dwoje’. Na początku roku 2010 Ivan otrzymał wreszcie polskie obywatelstwo (po prawie dwudziestu latach zmagań). W połowie roku ukazała się jego pierwsza solowa płyta ‘Tango saute’, która zawiera kilkanaście wspaniałych piosenek.

W 2013 wystąpił na między narodowym koncercie w Kanadzie " Colors of Love" jako gwiazda główna .

Rok 2015 dla Ivana zaczoł się bardzo procowicie . Nagrał niemiecko języczną wersje piosenki " czarne oczy " o tytule " Nur ihre szwarzen augen " , z zespołem " No logo nakręcił teledysk do piosenki "Chociaż ptaki odleciałgdzie udział wzieło udział ok.1000 statystów . Również nakręcił teledysk do nowej piosenki "Metrem do nieba" .

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]