Iwan Komarenko

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Iwan Komarenko
Ilustracja
Iwan Komarenko (2012)
Data i miejsce urodzenia 12 kwietnia 1976
Rosyjska FSRR
Gatunki pop
Zawód piosenkarz
Wytwórnie płytowe Vanila Records
Powiązania Ivan i Delfin
Współpracownicy
Krzysztof Bogucki (menedżer)
Strona internetowa

Iwan Komarenko, ros. Иван Комаренко; Iwan Komarienko, (ur. 12 kwietnia 1976 w niżnieilimskim rejonie obwodu irkuckiego) – piosenkarz, były członek zespołu Ivan i Delfin, reprezentant Polski w 50. Konkursie Piosenki Eurowizji w 2005 roku.

Życiorys[edytuj]

Wczesne lata[edytuj]

Wychował się w Rudnogorsku na Syberii. Jako czternastolatek zaczął występować publicznie w miejskim domu kultury na dyskotekach, z zespołem „Metronom”, który przyjechał z Karagandy (Kazachstan). Rok później wyprowadził się z domu rodzinnego. Rozpoczął naukę w Bracku, w Średniej Szkole Muzycznej na wydziale instrumentów dętych.

W wieku siedemnastu lat przeniósł się do Irkucka, na wydział piosenki estradowej. Później wyjechał do Moskwy w poszukiwaniu lepszego życia. Spotykał się tam z dziewczyną o imieniu Ina, która chorowała na stwardnienie rozsiane. Pojechał do Polski na pielgrzymkę Jana Pawła II. Iwanowi spodobało się w Polsce i chciał tu zostać. Z powodu wizy, musiał wracać do Rosji, ale po pewnym czasie wrócił do Polski. Mieszkał w podwarszawskich Laskach, gdzie opiekował się niewidomymi osobami w zakładzie dla niewidomych. Pracował w zamian za jedzenie i ubranie. Z powodu wizy musiał wracać do Rosji. W Irkucku rozpoczął naukę w szkole wieczorowej, następnie w Polsce przez rok uczęszczał do szkoły języka polskiego dla cudzoziemców we Wrocławiu. Po jej ukończeniu podjął studia na Uniwersytecie Warszawskim, na Wydziale Polonistyki. Na piątym roku studiów postanowił powrócić do swojej pasji, czyli śpiewania. Równolegle rozpoczął naukę w trzyletnim studium muzycznym na wydziale piosenki estradowej.

Kariera[edytuj]

W 2003 brał udział w konkursie „Drzwi do kariery” zorganizowanym przez Michała Wiśniewskiego w jego programie Jestem jaki jestem emitowanym w TVN. W 2005 roku wraz z zespołem Ivan i Delfin reprezentował Polskę w 50. Konkursie Piosenki Eurowizji. W maju z utworem „Czarna dziewczyna” wystąpił w półfinale konkursu i zajął w nim 11. miejsce, przez co nie zakwalifikował się do finału.

W 2007 brał udział w piątej edycji programu Taniec z gwiazdami emitowanym w TVN. Zakwalifikował się z partnerką Blanką Winiarską do finału, w którym zajęli drugie miejsce, przegrywając jedynie z Krzysztofem Tyńcem i Kamilą Kajak. W 2010 roku wziął udział w 1. edycji programu Tylko nas dwoje. Jego partnerką wokalną była prezenterka pogody Paulina Sykut, z którą zajął pierwsze miejsce w finale. W nagrodę otrzymali statuetkę programu, medal od Artura Partyki oraz wycieczkę do Ameryki Południowej.

Życie prywatne[edytuj]

Na początku 2010 Iwan Komarenko otrzymał polskie obywatelstwo.

Dyskografia[edytuj]

Albumy studyjne[edytuj]

Filmografia[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]