Jan II Dobry (książę Liechtensteinu)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Jan II Dobry
Jego Najjaśniejsza Wysokość książę Liechtensteinu, książę opawski i karniowski, hrabia Rietbergu, suweren Domu Liechtenstein
ilustracja
Książę Liechtensteinu
Okres panowania od 1858
do 1929
Poprzednik Alojzy II
Następca Franciszek I
Dane biograficzne
Data i miejsce urodzenia 5 października 1840
Lednice
Data i miejsce śmierci 11 lutego 1929
Valtice
Ojciec Alojzy II
Matka Franciszka Kinsky von Wchinitz und Tettau
Odznaczenia
Order Złotego Runa (Austria) Order Świętego Huberta (Bawaria) Baliw Wielkiego Krzyża Honoru i Dewocji

Jan II Dobry, niem. Johann II (ur. 5 października 1840 w Lednicach, zm. 11 lutego 1929 w Valticach), władca Liechtensteinu w latach 1858-1929. Najdłużej panujący monarcha Europy od czasów Ludwika XIV. Tron objął po śmierci swego ojca, Alojzego II 12 listopada 1858 roku[1].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Był synem księcia Alojzego II i Franciszki z domu Kinsky von Wchinitz und Tettau, bratem księcia Franciszka I, który został jego następcą. W młodości studiował nauki przyrodnicze i historię sztuki w Bonn[2].

Od 1858 roku aż do śmierci przez 71 lat pozostawał księciem Liechtensteinu, choć mieszkał w Wiedniu i dobrach von Liechtensteinów niedaleko Wiednia. W 1868 wprowadził pierwszą, monarchistyczną konstytucję, zastąpioną przez demokratyczną konstytucję w 1921 roku. Dążył do rozwoju swojego dotychczas głównie rolniczego państwa, prowadził szeroko zakrojoną działalność charytatywną. Wspierał dotacjami naukę, sztukę i renowację kościołów, czym zasłużył na przydomek „Dobrego” księcia. W czasie I wojny światowej dążył do zachowania neutralności. W 1923 optował za zawarciem unii celnej ze Szwajcarią[2].

Jan II był właścicielem ogromnych dóbr w Czechach, na Morawach i Śląsku, które w 1918 r. miały powierzchnię 1550,93 km kwadratowych. W wyniku reformy rolnej utracił ok. 660 km kwadratowych. Wspierał rozwój turystyki w Sudetach, m.in. współfinansował budowę schroniska na Śnieżniku, wież widokowych na Cvilínie w Karniowie i na Pastvisku koło Moravskiej Třebovej. Wszystkie trzy budowle otrzymały jego imię.

Jan II nie założył rodziny i nie miał dzieci, dlatego też tron księstwa objął po nim jego brat – Franciszek I Liechtenstein.

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. Liechtenstein (ang.). [dostęp 2013-11-12].
  2. a b Biogram na Historischen Lexikon der Schweiz.
  3. a b c d The Titled Nobility of Europe. Burke's Peerage, 1914, s. 88