Terrence Malick

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Terrence Malick
Ilustracja
Malick w 1993 roku podczas Viennale
Prawdziwe imię i nazwisko Terrence Frederick Malick
Data i miejsce urodzenia 30 listopada 1943
Ottawa (Illinois)
Zawód reżyser, scenarzysta, producent filmowy
Współmałżonek Jill Jakes (1970–1976)
Michèle Morette (1985–1998)
Alexandra Wallace (od 1998)
Lata aktywności od 1969

Terrence Frederick Malick (ur. 30 listopada 1943 w Waco) – amerykański reżyser, scenarzysta i producent filmowy. Debiutował w 1973 filmem Badlands. Opowiedział w nim historię, opartą na prawdziwych wydarzeniach z 1958, pary młodocianych zabójców przemierzających pustynie Montany oraz Dakoty i z zimną krwią mordujących ludzi spotkanych po drodze.

Niebiańskie dni z 1978 to rozgrywająca się w początkach XX wieku na amerykańskim Zachodzie, opowieść o miłosnym trójkącie z Richardem Gere'em w jednej z głównych ról.

Jednym z ważniejszych dzieł Malicka jest – oparta na książce Jamesa Jonesa o tym samym tytule – Cienka czerwona linia, dramat wojenny rozgrywający się na Pacyfiku (Guadalcanal) i zrealizowany w gwiazdorskiej obsadzie. Film na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie w 1999 zdobył Złotego Niedźwiedzia, był także nominowany do Oscara w 7 kategoriach. Sam Malick zdobył nominacje w kategoriach: reżyseria i najlepszy scenariusz adaptowany.

Film Drzewo życia zdobył Złotą Palmę na 64. Festiwalu Filmowym w Cannes.

Malick jest z wykształcenia filozofem. Pracował także jako dziennikarz. Po nakręceniu Niebiańskich dni wyjechał do Francji i na niemal 20 lat zniknął z filmowego światka.

Reżyseria[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]