Terrence Malick

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Terrence Malick (ur. 30 listopada 1943 w Waco) – amerykański reżyser, scenarzysta i producent filmowy. Debiutował w 1973 filmem Badlands. Opowiedział w nim historię, opartą na prawdziwych wydarzeniach z 1958, pary młodocianych zabójców przemierzających pustynie Montany oraz Dakoty i z zimną krwią mordujących ludzi spotkanych po drodze.

Niebiańskie dni z 1978 to rozgrywająca się w początkach XX wieku na amerykańskim Zachodzie, opowieść o miłosnym trójkącie z Richardem Gere'em w jednej z głównych ról.

Jednym z ważniejszych dzieł Malicka jest – oparta na książce Jamesa Jonesa o tym samym tytule – Cienka czerwona linia, dramat wojenny rozgrywający się na Pacyfiku (Guadalcanal) i zrealizowany w gwiazdorskiej obsadzie. Film na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie w 1999 zdobył Złotego Niedźwiedzia, był także nominowany do Oscara w 7 kategoriach. Sam Malick zdobył nominacje w kategoriach: reżyseria i najlepszy scenariusz adaptowany.

Film Drzewo życia zdobył Złotą Palmę na 64. Festiwalu Filmowym w Cannes.

Malick jest z wykształcenia filozofem. Pracował także jako dziennikarz. Po nakręceniu Niebiańskich dni wyjechał do Francji i na niemal 20 lat zniknął z filmowego światka.

Reżyseria[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]