Terrence Malick

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Terrence Malick
Ilustracja
Malick w 1993 roku podczas Viennale
Prawdziwe imię i nazwisko

Terrence Frederick Malick

Data i miejsce urodzenia

30 listopada 1943
Ottawa (Illinois)

Zawód

reżyser, scenarzysta, producent filmowy

Współmałżonek

Jill Jakes (1970–1976)
Michèle Morette (1985–1998)
Alexandra Wallace (od 1998)

Lata aktywności

od 1969

Terrence Frederick Malick (ur. 30 listopada 1943 w Waco) – amerykański reżyser, scenarzysta i producent filmowy. Jedna z kluczowych postaci Nowej fali amerykańskiego kina (New Hollywood). Jego filmy znane są z podejmowania w nich tematyki transcendencji, metafizyki, oraz używania aktorów w roli narratorów zza kadru. Malick jest laureatem Złotej Muszli w San Sebastián za Badlands (1974), Złotego Niedźwiedzia w Berlinie za Cienką czerwoną linię (1999) oraz Złotej Palmy w Cannes za Drzewo życia (2011).

Debiutował w 1973 filmem Badlands. Opowiedział w nim historię, opartą na prawdziwych wydarzeniach z 1958, pary młodocianych zabójców przemierzających pustynie Montany oraz Dakoty i z zimną krwią mordujących ludzi spotkanych po drodze.

Niebiańskie dni z 1978 to rozgrywająca się w początkach XX wieku na amerykańskim Zachodzie, opowieść o miłosnym trójkącie z Richardem Gere'em w jednej z głównych ról.

Jednym z ważniejszych dzieł Malicka jest – oparta na książce Jamesa Jonesa o tym samym tytuleCienka czerwona linia, dramat wojenny rozgrywający się na Pacyfiku (Guadalcanal) i zrealizowany w gwiazdorskiej obsadzie. Film na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie w 1999 zdobył Złotego Niedźwiedzia, był także nominowany do Oscara w 7 kategoriach. Sam Malick zdobył nominacje w kategoriach: reżyseria i najlepszy scenariusz adaptowany.

Film Drzewo życia zdobył Złotą Palmę na 64. Festiwalu Filmowym w Cannes.

Malick jest z wykształcenia filozofem. Pracował także jako dziennikarz. Po nakręceniu Niebiańskich dni wyjechał do Francji i na niemal 20 lat zniknął z filmowego światka.

Reżyseria[edytuj | edytuj kod]

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]