Joseph Losey

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Joseph Losey
ilustracja
Prawdziwe imię i nazwisko Joseph Walton Losey III
Data i miejsce urodzenia 14 stycznia 1909
La Crosse, Wisconsin
Data i miejsce śmierci 22 czerwca 1984
Londyn
Zawód reżyser, scenarzysta, producent filmowy
Lata aktywności 1933-1984

Joseph Losey (ur. 14 stycznia 1909 w La Crosse; zm. 22 czerwca 1984 w Londynie) – amerykański reżyser filmowy i teatralny, tworzący głównie w Wielkiej Brytanii. Sporadycznie był również scenarzystą i producentem filmowym.

Losey stworzył swój oryginalny styl, ukazując w swych filmach wielkie namiętności i nacechowane często osobliwym okrucieństwem związki międzyludzkie. Prezentował często drażliwe problemy społeczne.

W 1952 ze względu na swoje lewicowe poglądy został w okresie tzw. „polowania na czarownice”, zapoczątkowanego przez senatora Josepha McCarthy’ego, wpisany na czarną listę Hollywood. Opuścił wówczas Stany Zjednoczone i zaczął realizować filmy w Europie, najczęściej w Wielkiej Brytanii. Do USA na stałe już nigdy nie powrócił.

Wielokrotnie współpracował z brytyjskim dramaturgiem, późniejszym laureatem literackiej Nagrody Nobla, Haroldem Pinterem, który był autorem scenariuszy do kilku najważniejszych filmów Loseya (Służący, Wypadek, Posłaniec). Za ostatni z wymienionych filmów Losey zdobył Złotą Palmę na 24. MFF w Cannes w 1971. Rok później przewodniczył obradom jury konkursu głównego na 25. MFF w Cannes[1].

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Reżyser[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. 1972 Members of the Feature Film Jury (ang.). Festival de Cannes. [dostęp 2019-03-02].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]